Προς το περιεχόμενο

N.O.S or NOT?


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε λιγο καιρο θα "εγχειρησω" τον twin μου και μετα θα του αλλαξω και τις λαμπες (κοινως, θα του αλλαξω τα φωτα... ;D)

 

και ερχεται το κλασσικο διλλημα:

 

να παρω NOS, ή καλες νεες (βλ. JJ που εχουν και καλη φημη στην πιατσα)

 

Μηπως να βαλω NOS στις 9pinες και νεες στις τελικες, καθοτι οι τιμες των καλων NOS 6L6GC ειναι αρκετα τσιμπημενες (ειδα κατι $800+ την 4αδα NOS RCA και λαλησα...)

 

 

Το καλο ειναι οτι π.χ για vibrato driver δεν χρειαζεται καμια τρελλη λαμπα, απλα μια που να δουλευει σωστα, μια και δεν προσφερει τιποτα στον ηχο η συγκεκριμενη. Η επισης η πρωτη, που εχει να κανει με το normal καναλι, μπορει να μεινει εκτος ή να μπει μια πιο Low budget, αν δεν χρησιμοποιειται και πολυ ή καθολου (οπως στην περιπτωση μου).

 

Λοιπον, τι λεει η N.O.S.ηρή σας φαντασια?  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν ειναι vintage ο ενισχυτης βαλε NOS,αν ειναι RI μια χαρα ειναι και οι καινουργιες (τσεκαρε και τις TAD STR αν θες πολυ headroom)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά και προσωπικά μιλώντας, οι NOS τις περισσότερες φορές είναι πολύ κακό για το τίποτα. Αν το είχα πει αυτό σε audio forum θα είχα πριν ποστάρω καν, -20 στο κάρμα.

Καλές λάμπες, ενίοτε πολύ καλές και ελάχιστες ........ω η μαγεία (εμένα μου έχει τύχει με 2 μόνο).

Αλλά η άποψη μου είναι ότι υπάρχουν αξιοπρεπέστατες σύγχρονες λάμπες που δεν θα σου αδειάσουν την τσέπη.

 

Να επισημάνω ότι blind tests που έκανα κατα καιρούς στον εαυτό μου και φίλους σε λάμπες και καλώδια, συνήθως επιβεβαιώνουν τα παραπάνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banzaieffects.com/Groove-Tubes-6L6-GE-Pair-pr-21338.html

 

Δεν ειναι NOS , δεν ειναι φθηνες , αλλα ειναι  οτι καλυτερο  πριν τις NOS.....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη προσοχή όμως γιατί οι υπάρχουν και μερικές 6Π3C που είναι δεν είναι και τίποτα σοβαρό.

Αλλά ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ  ;D

Θα τις δοκιμάσω ξανά, σύντομα.

 

Από την άλλη οι Ρώσσικες "Winged C" (Svetlana) SED 6L6 GC είναι καλές (και πιο ακριβές)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι vintage ο ενισχυτης βαλε NOS,αν ειναι RI μια χαρα ειναι και οι καινουργιες (τσεκαρε και τις TAD STR αν θες πολυ headroom)

 

ειναι ...ψιλοvintage 

Early 80's re-blackface 135W MV UL (και λοιπα "κακα" αρχικα...)(τα οποια θα αποτελεσουν παρελθον)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου