Προς το περιεχόμενο

Korg Poly-800


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές ώρες αγόρασα το πρώτο μου synth…!!! είναι ένα πολυφωνικό Korg Poly-800. Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο? Ρωτάω γιατί δυσκολεύομαι να βγάλω μερικούς καλούς και καθαρούς ήχους σε στιλ hammong organ κλπ .

Anyway και οι βαβούρα που βγάζω καλή είναι…

 

Τι τιμή παίζουν περίπου στην αγορά αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ιδεά σχετικά με το τι παίζει στην ελληνική αγορά μεταχειρισμένων, μπορείς να μου πεις από που και πόσο το πήρες;;; και αν είναι σε καλή κατάσταση;;

 

Όσο για τον προγραμματισμό του, έχεις εμπειρία από αντίστοιχο synth ή είναι η πρώτη σου φορά στην substractive;;; Πάντως να ξέρεις ότι το όργανο δεν ενδείκνυται για να φτιάξεις ήχους hammond, αν και με λίγη προσπάθεια κάτι θα γίνει, αλλά όχι σπουδαία πράγματα. Παίδεψέ το και θα βγάλεις ωραία πραγματάκια πάντως... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο synth και δεν ξέρω τι είναι το subtractive…

 

Φίλε έκατσε καλή φάση με αυτό το synth. Το πήρα χαλασμένο και τώρα δουλεύει μια χαρά(είχε πρόβλημα στην τροφοδοσία ρεύματος…) 8)

Όσο για την τιμή του…μόλις 70ευρώ!!! 8O Δυστυχώς το παιδί που μου το έδωσε είχε σκάσει γύρω στις 100.000 δραχμές πριν μερικά χρόνια...

Από όσο γνωρίζω είναι αναλογικό και θεωρείται λίγο καλύτερο από το Juno 6. Βέβαια έχει μερικά προβληματάκια ακόμη και ίσως να κάνω μερικά mods στο φίλτρο του (βασικά όχι τίποτα σπουδαίο, απλώς θα βγάλω τα εσωτερικά trimmer και θα τα βάλω πάνω στο panel με ποτενσιόμετρα),αλλά anyway δεν έχω ασχοληθεί ακόμη.

 

ΥΓ. Ευτυχώς βρήκα στο διαδίκτυο το manual και μερικά patches και τώρα κάτι γίνεται :D

ΥΓ.2 Το μοντέλο είναι το MK1 με το αναλογικό chorus ( το επόμενο έχει καλύτερο midi και digital delay στη θέση του chorus) http://www.synthmuseum.com/korg/korpoly80001.html

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 ευρώ;;; πολύυυυ καλά....

 

τα 100.000 ήταν τραγικά πολλά λεφτά για αυτό το synth. anyway, μακάρι να μου κάθονταν και μένα τέτοιες ευκαιρίες...

 

καλή τύχη με τον προγραμματισμό του λοιπόν, παρέα με το manual.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου