Προς το περιεχόμενο

koch studiotone k jfets


ex-geomor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα διαβάσει παλαιότερα αυτό για τον Koch στο Harmony Central και απλά δεν πίστευα στα μάτια μου με τις κοτσάνες μεγατόνων που γράφει, και χαλαρά μπαίνει στο τοπ τεν - αλήθεια, πρέπει να φτιάξουμε ένα θρεντ για μαργαριτάρια από τις "ριβιους" του HC!!!!  ;D ;D (Για να ξεκαθαρίσω κάτι: και βέβαια δεν έχω τις γνώσεις των Electrictabs και Toneless που εκτιμώ πολύ, όμως για κάποιον που έχει μια μικρή επαφή & που χαζεύει πού και πού σε ξένα φόρουμ κάνει μπαμ η μυρωδιά της αποκαΐλας...)

 

Eίναι απομεινάρια κάποιων απόψεων έξυπνων που κοιμούνται με Mullard κάτω από το μαξιλάρι τους και έχουν την αδιάψευστη εντύπωση ότι μονάχα αν συνδέσουν με κολλητήρι μια λάμπα μεταξύ κιθάρας - μεγαφώνου θα έχουν γνήσιο, ανόθευτο, αγνό και παρθένο "λαμπάτο" ήχο...

 

 

Βέβαια, η χρήση solid state στοιχείων στο preamp-poweramp section κλπ, είναι ενα τελείως διαφορετικό θέμα με αντικρουόμενες απόψεις.

 

Αυτό θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω... solid state στοιχεία πάντα υπήρχαν, το θέμα είναι αν οι προενισχύσεις βασίζοντο κατά κύριο λόγο πάνω σε αυτά. Αλλά και τότε ποιος θα τολμήσει να τους σνομπάρει χωρίς να γίνει ρεζίλι; Πχ. σχετικά λίγοι ξέρουν ότι ένας από τους καλύτερους Marshall της μοντέρνας εποχής (μεθερμηνευόμενον: μη Plexi) είχε τον περίφημο και πασίγνωστο ήχο του - συνώνυμο του σκληρού ροκ ήχου - προερχόμενο κυρίως από... υπεραγχωμένες διόδους στο preamp στάδιο (μιλάω βέβαια για τον παλιό JCM800).

 

Κι ας μην ξεχνούμε ότι αν και πεθαίνουμε για να κάνουμε δικό μας τον πολυπόθητο "λαμπάτο" ήχο, τελικά πάμπολλες φορές καταλήγουμε να βασίζουμε τον ήχο μας σε μικρά κουτάκια με solid state κυκλώματα, δλδ. στα κάθε μορφής πετάλια. Και όχι μόνο αυτό αλλά συνήθως αυτά γίνονται και το αντικείμενο της λατρείας μας. Σημαίνει τίποτα αυτό; Όχι βέβαια, γιατί απλά μιλάμε για την συνεργασία των επιμέρους στοιχείων στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο όσο γνωρίζω ο JCM800 είχε διόδους μονάχα στο power section, οι οποίοι εκτελούσαν χρέη ανόρθωσης τάσης.

Πράγματι δεν είχε "λαμπάτο" rectifier, αλλά αυτό δεν μπορεί να εππηρεάσει δραστικά τον ήχο ενος λαμπάτου και είμαι σίγουρος ότι δεν είχε διόδους στο preamp...  :-X

 

Το αρχικό post ήταν για την σύγχυση ενος αγοραστή, ύστερα απο τη προσωπική του διαπίστωση, ότι ο εν λόγο ενισχυτής του πουλήθηκε για all-tube amp, ενώ βασιζόταν και σε solid state εφαρμογές στο preamp section.

Απο ότι φάνηκε, μάλλον μπερδεύτηκε -εν άγνοιά του-, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Ούτε ξέρουμε αν χρησιμοποιούσε πετάλια, ούτε αν τελικά συμβιβάστηκε με το "lack of harmonics", που ανέφερε...

Ούτε καν ξέρουμε αν είναι βλάκας ή απλά ενα τσιράκι καμιάς εταιρίας που είπε να δημιουργήσει λίγο ντόρο και συζητήθηκε το θέμα μέχρι την Ελλάδα.  ;D   Άσε που στο φινάλε, ακόμη και ο ίδιος ο geomor που έβαλε το post, είπε ότι είτε ίσχυε η διαπίστωση περί solid είτε όχι, το ίδιο θα του έκανε...  ???

 

Όσο για τα υπόλοιπα, περί ορέξεως...

Προσωπικά, δεν μου αρέσουν solid στοιχεία σε λαμπάτα preamps, άλλο τα πετάλια άλλο ο ενισχυτής.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο γνωρίζω ο JCM800 έχει διόδους μονάχα στο power section, οι οποίοι εκτελούσαν χρέη ανόρθωσης τάσης.

Πράγματι δεν είχε "λαμπάτο" rectifier, αλλά αυτό δεν μπορεί να εππηρεάσει δραστικά τον ήχο ενος λαμπάτου και είμαι σίγουρος ότι δεν είχε διόδους στο preamp...  :-X

 

Όχι όχι όχι, εγώ δεν μίλησα για το rectifier. Μίλησα για το προενισχυτικό στάδιο. Κάπου στα απαντημένα είχα γράψει για τα λαμπάτα vs. solid state rectifiers, oπότε γνωρίζω ότι δεν υπεισέρχονται καθόλου στο θέμα της συζήτησης...  :)

 

Τώρα όσον αφορά στις διόδους, από την εποχή των Silver Jubilee ('87) μπήκε ένα έξτρα κύκλωμα με διόδους στην preamp section, και ήταν υπεύθυνες (μαζί με τον κορεσμό από τα γυάλινα αδερφάκια τους, βέβαια) για τον χαρακτηριστικό επιθετικό ήχο των Marshall της εποχής. Βάλτε "diode clipping JCM 800" στο Google και θα διαβάζετε μέχρι αύριο!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί απο τους Marshall ενισχυτές μετά το '85-'88 είχαν solid state υλικά στην προενίσχυση.

 

Απο όσο ξέρω τότε άρχισαν να πέρνουν και τη κατηφόρα...  :P

 

Ο JCM800 είχε γίνει "διάσημος" πολύ νωρίτερα, ακόμη και αν βγήκε αργότερα με build-in effects.  :-X

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου