Προς το περιεχόμενο

True bypass = θόρυβος;;;


klhronomos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, και ιδού η απορία μου:

 

Έχω 3 true bypass πετάλια:

 

VOX valve-tone (overdrive)

EHX LPB-1 (booster)

JAM boomster (booster).

 

Και έχω και 2 με buffer bypass:

 

ΜΧR microamp (booster)

TC ELECTRONIC vintage tube primer (overdrive + booster).

 

To θέμα είναι ότι τα 3 true bypass όταν τα βάζω να δουλέψουν με μπαταρία είναι ok, ενώ με μετασχηματιστή boss κάνουν:

 

Το VOX "ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ"

το ΕΗΧ "ββββββββββββββ"

και το JAM "ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ". (Είναι θόρυβοι σαν από πρόβλημα γείωσης).

 

Τα άλλα 2 (ΜΧR και TC) που δεν είναι true bypass, είναι τελείως αθόρυβα είτε με μπαταρία είτε με τον ίδιο boss μετασχηματιστή!

 

Σημειωτέον, ότι ο θόρυβος στα 3 true bypass πετάλια είναι αρκετά δυνατός, περίπου στο 1/4 της τής συνολικής έντασης τού ήχου, με μονούς και με διπλούς μαγνήτες.

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα γιατί συμβάνει αυτό το πράμα; Είναι χαρακτηριστικό τού true bypass ο θόρυβος όταν χρησιμοποιείται μετασχηματιστής; Μπορώ να κάνω κάτι γιά να το διορθώσω; (Μισώ τις μπαταρίες!)

 

Επίσης: Στα true bypass boosters όταν έχω το volume στο μινιμουμ ο ήχος δεν περνάει καθόλου, ενώ στα buffered περνάει κανονικά στην ίδια ακριβώς ενταση με το original σήμα μου. Δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτή η παρατήρηση με τα παραπάνω, απλά το αναφέρω μήπως κι έχει σχέση...

 

Όποιος γνωρίζει ή έστω υποθέτει κάτι, ας με συνδράμει στον αγώνα μου να κατανοήσω επιτέλους τα μηχανήματα τού Εξαποδώ.

 

Ευχαριστώ γιά το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν συνεπαγεται θορυβο.

 

παρε ενα καλυτερο μετασχηματιστη οπως το One spot π.χ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν συνεπαγεται θορυβο.

 

παρε ενα καλυτερο μετασχηματιστη οπως το One spot π.χ.

 

Ετσι γλιτωσα και εγω απο τα ζουζουνια στο pedalboard...ότι βγαίνει απο μαγνητες μόνο...Εν αναγκη μοιρασε τα με 2ο τροφοδοτικό (τα boss) ...

Βασικά πάρε 1-spot και κρατα τον μτσχμτστ για τα ποιό θορυβωδη...Θέλει δοκιμες και αλλαγές για να βγάλεις ασφαλες συμπέρασμα....

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να κανω και μια ερωτηση: τι τα θες τα ΤΡΙΑ booster ανθρωπε μου? ;D ;D (ειναι φυσικο αν τα βαζεις και τα 3 μαζι να αυξανεται το επιπεδο του θορυβου)

 

παντως με το 1 spot θα δουλεψεις ανετοτατα ΟΛΑ τα πεταλια σου μαζι μια και ολα εχουν αστεια καταναλωση ρευματος (οταν επαιζα με πεταλια οδηγουσα 17 πεταλια, πολλα απο τα οποια ηταν power hungry,με ενα μονο 1 spot χωρις απολυτως κανενα προβλημα και με μηδενικο θορυβο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βάζω καί τα τρία μαζί (!!!)  ;D Superfunk, εννοείται! 1 boost κι 1 drive τη φορά.

 

Το ότι το ValveTone ΔΕΝ ειναι true bypass, πρώτη φορά το ακούω. Είχα την εντύπωση ότι έτσι έλεγε η Vox στη διαφήμιση, καθόλου απίθανο βέβαια να πουλούσε και φούμαρα.

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ παίδες... Άμα έχετε να προτείνετε και κα'να καλό/φτηνό 1 spot, ρίχτε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχετε να προτείνετε και κα'να καλό/φτηνό 1 spot, ρίχτε το

 

30 ευρω σε ολα τα μουσικομαγαζα του κεντρου. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ONE SPOT!!!

Έχω 3 σε 3 διαφορετικά κουτιά.

To ένα κουτί μάλιστα έχει μόνο φθηνοπέταλα (Onner, Danelectro, MXR κ.τ.λ., κανένα δεν είναι true bypass).

Ποτέ δεν αντιμετώπισα θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κι εγώ έχω το 1spot και δεν έχω κανένα πρόβλημα θορύβου

...επίσης νομίζω ότι κάνει μόνο 20 ευρώ

...αλλά please ας εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει "true bypass" ??? ??? ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου