Προς το περιεχόμενο

Αντοχή στα 170-180bpm


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η heel toe τεχνική μαρέσει πάρα πολύ αλλα έχω δοκιμάσει στο cobra που έχω μαζί με το toe stoper(δεν φεύγει το τιμημένο)τέλος πάντων το ποδι μου φτάνει στην αλυσίδα αλλα δεν σταυρόνω χτύπημα με το πίσω μέροσ του ποδιού μου.Μήπως πρέπει να παίζεις χωρίς παπούτσια.ΕΛΕΟΣ αν πρέπει.

Ότι έχω ακούσει χωρίς triggers δεν με ενθουσίασε σε αντίθεση με την τεχνική slide(δες απλά τον porcaro).

Η heel toe γίνεται σε όλα τα πετάλια. Ξεκίνα αργά και ανέβασε σταδιακά ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είσαι Θέος μόνο αυτό έχω να πώ.Είσαι εγκυκλοπαίδια σιγα μην σε πιάσω να μην ξέρεις κατι.Οπότε στις ασκήσεις του κόλλια στο ιδιο bpm είναι τα levels η 80 ολο το πόδι 160 το άλλο και το ankles 240;Αν είναι έτσι ούτε καν θα τα το ψάξω δεν είναι για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Chemy. Η heel toe δουλευει σε ολα τα πεταλια. Μη κανεις το λαθος να μεταφρασεις την μεθοδο ως δαχτυλα-φτερνα γιατι ειναι λιγο αποπροσανατολιστικο σε σχεση με το πως θα την πετυχεις. Λειτουργει περισσοτερο σαν pressing μεθοδος. Δοκιμασε να ακουμπησεις το πελμα στο footboard. To πρωτο χτυπημα δωσε το μπροστα με τα δαχτυλα χωρις ομως να χεις την φτερνα ψηλα. Μολις εχεις το πρωτο χτυπημα και νοιωθεις το πεταλι να σηκωνεται πιεσε παλι με ολο το πελμα (στο υψος της καμαρας και πισω) για να εχεις αλλο ενα χτυπημα.Με αυτον το τροπο με μια κα8οδο ποδιου (χωρις να εχει σηκωθει απ το πεταλι ομως) εχεις 2 χτυπηματα. Στα axis γινεται πανευκολα. Στα eliminator επισης. Στα iron cobra λογω κατασκευης και επιφανειας εμενα μου καθεται πιο αβολο αλλα και παλι γινεται. Αρκει να μαθεις που ισορροπει το πεταλι και την ενγενει συμπεριφορα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τα Bpm είναι και διαφορετική κίνηση από τα πόδια.

8th  80bpm=16th 40bpm

16th 80bpm=16th 80bpm

32th 80bpm=16th 160bpm

ok?

Τώρα στα 40,80,160 στην ουσία πa;iζεις full leg.

Eαν όμως βάλεις 120bpm ή 100bpm έχεις

8th  120bpm=16th 60bpm

16th 120bpm=16th 120bpm

32th 120bpm=16th 240bpm

 

ή

 

8th   100bpm=16th 50bpm

16th 100bpm=16th 100bpm

32th 100bpm=16th 200bpm

Τώρα πρέπει να έιναι πιο κατανοητά(υποθέτω). Το = σημαίνει ότι είναι ισοδύναμα.

Βλέπεις τώρα ότι πχ στα 50bpm παίζεις το πρώτο επίπεδο(8th) που λέει ο Κόλλιας δηλαδή τα πόδια παίζουν ξεχωριστά δεν έχεις ένα roll  στα πόδια, το δεύτερο όπου αρχίζεις στα 100 να παίζουν τα δύο πόδια συγχρονισμένα και έχεις ένα αργό roll και τέλος στα 200 βάζεις αστράγαλους και πας στο τρίτο επίπεδο.

Όπως προανέφερα οι αστράγαλοι είναι για μεγάλες ταχύτητες δεν χρειάζεται να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις για  να κάνεις την άσκηση. Απλά βάλε 80bpm και είσαι οκ έστω και με full leg κίνηση. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ειναι, ευχαριστώ για ακόμη μία φορα για τον χρόνο που σκότωσες για πάρτι μου.Νομίζω με κάλυψες τώρα αύτα θα τα τσεκάρο αργότερα που θα έχω ποιο καθαρό μυαλό.Οπότε έγω δεν είχα καταλάβει καλα γιατί δεν γράφει και ο ίδιος και πολλά στο site.Το θέμα είναι οτι θα τα πιάσω μετά τις γιορτές γιατι τα drums τα έχω σε home studio που κάνω πρόβες με την μπάντα μου.Γούσταρα να τα δώ λίγο τώρα αλλα no drums no practice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με και πολλά λέει ο Κόλλιας....

Ξέρεις πολλούς που βγαίνουν ανοιχτά αμισθί να μιλήσουν για το πως και το γιατί?

Τσέκαρε βιντεάκια απο youtube και αντέγραψε τις τεχνικές έτσι απλά. Καλή χρονιά να έχουμε! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με και πολλά λέει ο Κόλλιας....

Ξέρεις πολλούς που βγαίνουν ανοιχτά αμισθί να μιλήσουν για το πως και το γιατί?

Τσέκαρε βιντεάκια απο youtube και αντέγραψε τις τεχνικές έτσι απλά. Καλή χρονιά να έχουμε! 8)

 

Εχείς δίκιο αλλα οι ντράμερς έχουν ένα ενδιαφέρον για τον πλησίον όχι όπως οι κιθαρίστες.Καλή χρονία καλές γκαβουνιές (gavin harrison) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που και ανοιχτα και αμισ8ι να μιλησει ο Κολλιας για το πως καταφερνει οτι καταφερνει, τωρα αμα 3εκινησουμε μας βλεπω να τον φτανουμε σε κανα 5αρακι χρονακια με 5ωρη μελετη κα8ημερινα οποτε δεν νομιζω πως τον νοιαζει ιδιαιτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Κόλλιας παίζει από 12 χρονών οπότε.....καταλαβαίνεις ότι καμιά δεκαετία θέλουμε. Τουλαχιστον και αφού με αποκληρώσουν οι δικοί μου με απολύσει το αφεντικό και χωρίσω........Όλα για την τέχνη! ;D ;D ;D ;D

Και πρωταπριλιά αργεί....γαμ***τ!

Το θέμα δεν είναι να γίνεις χαλίφης στην θέση του χαλίφη.

 

 

PS. Άσε που ο κάθε κόλλιας δυστυχώς δεν είναι μόνο ταχύτητα.Ίσως η ταχύητητα να είναι και το λιγότερο σε σχέση με το groove Που βγάζει εκεί ψηλά στα 260+.... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου