Προς το περιεχόμενο

Λαμπατος για blues και metal


ibanez21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά αυτός που φτύνει όλα τα άλλα εκτος από αυτό που του αρέσει κατηγορηματικά και χωρίς να έχει ιδέα. αυτό.

 

ποσα smileys θελεις να βαλω παλικαρι μου για να καταλαβεις οτι κανω ΠΛΑΚΑ? ::)

 

(υπαρχουν αλλωστε  πολλα metal group που οντως μου αρεσουν)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας κοιτάξει κ προς Peavey Valveking μεριά.

Το βρώμικο τους δεν επαρκεί για metal (ακούγεται κ πολύ digital εξάλλου) αλλά αφού θα χρησιμοποιήσει πετάλια, τότε είναι πάρα πολύ καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει κολλημα με τον "λαμπατο" και "καινουριο" θα μπορουσε να ψαξει για εναν μεταχειρισμενο Marshall Valvestate 100 (προενισχυση λαμπα) που προσωπικα με εχει αφησει αναυδο και ειναι σε καλα λεφτα. μελανο σημειο του ενισχυτη ειναι οτι δεν γουσταρει πολλα ψηφιακα πεταλακια (ειχα 14 και τωρα εχω 3) αλλα συνεργαζεται σχεδον τελεια με Tube distortions και αλλα λαμπατα εφφε. Περιπου 300e υπολογιζε για τον ενισχυτη (αν και εχω ακουσει πραγματα που με κανανε να φυγω διακοπες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ένα καλό μέταλ πετάλι (πχ metalzone).

 

 

Οκ....

 

Παντως οι ενισχυτες που εβαλες δε κανουν για metal όντως, έχουν vintage χαρακτηρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα smileys θελεις να βαλω παλικαρι μου για να καταλαβεις οτι κανω ΠΛΑΚΑ? ::)

 

(υπαρχουν αλλωστε  πολλα metal group που οντως μου αρεσουν)

 

1000 Sorry !!! :-[ :-[ :-[

 

απλά τα πήρα λίγο προσωπικά, έχω ακούσει πολλά εδω μέσα σε αυτό το στυλ και η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα κάτι τέτοιο γιατί σας εκτιμώ πάρα πολύ... εεε δυστυχώς έτσι είναι το net, παρεξηγούμαστε... και πάλι Sorry ! :-[

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως , συμφωνω με την αγορα ενος ενισχυτη με ΚΑΛΑ καθαρα , και απο κει και περα , πεταλακια.

 

αν κανει υπομονη και λιγη οικονομια ακομα , ας παρει εναν engl thunder..

 

γνωμη μου..

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peavey classic 30, blues με τον ενισχυτη και metal με τα αντιστοιχα πεταλια (εξαλλου ειναι γνωστο το ποσο καλος πεταλοενισχυτης ειναι, αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτον τον ορο :P). Δυστυχως οπως καταλαβες για μερικους εδω μεσα για να παιξεις metal πρεπει να εχεις mesa boogie και ανω (???) και 4x12 καμπινα, καταλαβες; Καλυτερα θα μπορουσες να πεις οτι θελει ο φιλος σου να παιξει blues και metal, αλλα το 2ο με τη χρηση πεταλακιων...αν και παλι θα ειχες μερικους μουσικαρες να σου γραφουν οτι metal πιο καλα με το distortion του ενισχυτη...παρε το αυγο και κουρευτο ενα πραγμα...

 

Δες τι ηχο μπορεις να βγαλεις με εναν epiphone so-cal 50 (που δεν ειναι μεταλοενισχυτης) και ενα line6 uber metal (ψηφιακο πεταλι), ο οποιος προσωπικα μου αρέσει, αν και ο τυπος χρησιμοποιει 4x12 καμπινα, πραγμα που ερχεται αντιθετο με αυτο που ειπα πιο πανω, oμως αυτο που θελω να σου πω πως δεν χρειαζεται να παρεις μεταλοενισχυτη για να παιξεις "metal δωματιου", μπορεις να το πετυχεις με τη βοηθεια πεταλιων (χρησιμοποιωντας και καποιον απο τους ενισχυτες που ανεφερες).

 

http://www.youtube.com/watch?v=IhBFBKb36Bk

 

Φιλικα,

Μεταλομιχαλιος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς που είπες με τον epiphone blues custom 30 και ένα metalzone εγώ μια χαρά metal ήχο βγάζω αλλά δυστυχώς μόνο έναν ήχο άντε δύο (πολύ μονοδιάστατο πετάλι) και για blues με ενα bad monkey είμαι απόλυτα καλυμένος και απο ένταση αρκετή (το drive του όμως είναι λίγο μάπα).

Καλή περίπτωση πιστεύω αν θες drive απο τον ενισχυτή (για heavy metal ήχο όχι για τίποτα thrash,death κτλ.) είναι και ο epiphone socal 50 με την 4χ12 καμπίνα του που θα σε βγάλει άνετα και σε live αλλά θα την παλεύει και σε σπίτι καθώς πέφτει από τα 50 στα 25 watt.

http://www.dv247.com/invt/59837/

Επίσης ας κοιτάξει και τον blackstar ΗT-5 σε combo ή head με καμια καλή καμπινούλα θα είναι μια χαρά πιστεύω.

 

~Offtopic~

@maze : Still no good.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταλι για μεταλ - http://www.ibanez.com/reviews/Review_TK999HT.html - Η καλυτερη αγορα που εχω κανει τα τελευταια χρονια

Βαλ'το μπροστα απο τον Defender (κ γαμω τα καθαρα+οτι μπορεις να τον λειτουργησεις χωρις master volume)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου