Προς το περιεχόμενο

Αναμνήσεις από το ελληνικό ροκ


studio54GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζουμε .........

Συναυλια που θα μεινει για παντα χαραγμενη στην μνημη μου , αυτη που εγινε το 78 η΄79  στο γηπεδο Ζωγραφου με διοργανωτη το ....γυμνασιο Ζωγραφου

για να πανε τα παιδια εκδρομη ...

Μπορει να φανταζει κοινοτυπο τωρα , αλλα ανοικτη rock συναυλια με πολλους

μουσικους και με "ξενα" κομματια , ηταν κατι πρωτογνωρο τοτε (τουλαχιστον σε μενα)

Πουλικακος, Σιδηροπουλος , Λογαριδης , μερικοι απο τους καλυτερους μουσικους, Παπαχρηστου, Πολυτιμος , Πολιτης ,Διακογιαννης , φωνητικα ,κρουστα,πνευστα  και μουσικες απο Stones μεχρι Hendrix .

.....kαι φυσικα ως γνωστος  ......φαρδος  , η κοπελα μου πηγαινε στο γυμνασιο Ζωγραφου  ;D  αλλιως πως θα το μαθαιναμε ??  θα το ελεγε η TV η΄ θα το βλεπαμε στο ιντερνετ ?

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τωρα τελειωσα κ κανω τα απαραιτητα download απο το λινκ για να ακουσω τι θα ακουσω.Αν ειναι μουσικη σαν ταξιαρχιες κ σιδηροπουλο θα ειναι καλη φαση.Παντα τους θυμαμαι να εχουν ενα feel απο funk κ γουσταρω αυτο το πραμα σε ολα τα ειδη μουσικης.Κ μεταλ με funk να παιζει ειναι πιθανο να το ακουσω το κομματι, αν υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειναι κ λιγο fusion οι socrates?Πολυ ωραιο ηχο η κιθαρα στο δισκο(vartanis αλλα χωρις λάδι) κ πολυ αρμονια ρε τα παλικαρια.Αρκετα καλη φαση για πρωτο ακουσμα δεν με αφησε αδιαφορο.Σιγουρα δεν θα το ακουγα ολη μερα αλλα ειναι ενδιαφερον. M.R. W.C. μου αρεσε αρκετα, το endless μετα το  THREW THE DICE εχει εισαγωγαρα αλλα με χαλασε οταν αρχισε.Αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σέβομαι απεριόριστα τον Σπάθα ως μουσικό, ο ήχος του πάντα με ενοχλούσε. Μάλλον, όχι ακριβώς ο ήχος του, αλλά ο τρόπος που παίζει, τα δάχτυλα του. Βγάζει πάντα ένα ενοχλητικό - για μένα - twang.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια πίσω με πάτε....

Εγώ φιλαράκι studio στο Βόλο έχω δει: Παύλο(στο Αχίλλειο γύρω στο '80),Λήτη και τρύκ (την ίδια εποχη στο Σαντάν), Σπυριδούλα (στο Ρίβολι & 2-3 χρόνια αργότερα στο 7χ7 πρώην bigben), τον Τζιμάκο (2 μέρες μετά τα επεισόδια στα Τρίκαλα 1983), Vavoura (με Δρόλαπα και Βέκιο) & Magic de spell, μαζί σε ένα σινεμά στην Ν.Ιωνία (νομίζω λεγόνταν Λυρικό), Sharp ties (με Καρβέλα παρακαλώ στην why not στην Αγριά),και τον Βασιλάκη τον Καζούλη στο Σαντάν στην αρχή της καριέρας του...

 

Έλα ρε συ, στα περισσότερα ήμουν μέσα, να προσθέσω Πανούση στον Έσπερο, 2002GR στην Αγριά, Socrates στο Λυρικό επίσης.... Τερμίτες στην Παλιά Ηλεκτρική (εκεί παίζαμε κι εμείς Support group)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Α ρε αναμνήσεις γερόντια!...Πάντως εγώ προτείνω αντί μπυροποσία Νο1024 που κάνουν οι νέοι, να οργανώσουμε το τσαγάκι Νο1 (ή φασκόμηλο ή ότι θέλετε), να πούμε τις αναμνήσεις μας...να πάρουμε και τον Yameth (που το παίζει τσόβενο βέβαια αλλά είναι μεγαλύτερος από όλους μας!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylab, Σοφίτα, Cafe Palette (θυμάται/ξέρει κανείς τον Τζίμη που έπαιζε blues εκεί;), Αν, Rodeo, ΚΚΚ (Κέντρο Κουλτούρας και Κατανάλωσης), Κύταρο, Μουσική Αποθήκη, , , ,  και σινεμάδες με συναυλία και το derigeur Easy Rider ή και το Εξόριστος στην Κεντρική Λεωφόρο, Γλυκιά Συμμορία και άλλα για να μαζευτούν τα λεφτά της πενταήμερης.

 

Ποιός θυμάται το τζάμπα τριήμερο Ελληνικού Ροκ στο Αμόρε ; Τσι κακομοίρας ......

 

Those were the days my friend. Οχι γιατί ήταν καλύτερες. Γιατί ήμουν πιο νέος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μουσικη Αποθηκη" τι μου θυμισες τωρα. Εκει επαιζε ο Καλλιρης μονος του με μια ακουστικη

"Κυτταρο" Κυριακες πρωι με τους Socrates και μετεπειτα με τους Poem του Ακη Τουρκογιωργη

"Σοφιτα" ο Τακης ο χοντρος που επαιζε ΜΟΝΟΣ του στην κιθαρα (και ηταν drummer κανονικα) με το rythm box το "That Smell"

"Tiffany's" οι Heaven and Hell, απο τους πρωτους ever που ειχαν καποιο υποτυπωδες show

"Skylab" ο Τζιμης βεβαια με τους S.O.S band,

 

ωραια πραματα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μουσικη Αποθηκη" τι μου θυμισες τωρα. Εκει επαιζε ο Καλλιρης μονος του με μια ακουστικη

"Κυτταρο" Κυριακες πρωι με τους Socrates και μετεπειτα με τους Poem του Ακη Τουρκογιωργη

"Σοφιτα" ο Τακης ο χοντρος που επαιζε ΜΟΝΟΣ του στην κιθαρα (και ηταν drummer κανονικα) με το rythm box το "That Smell"

"Tiffany's" οι Heaven and Hell, απο τους πρωτους ever που ειχαν καποιο υποτυπωδες show

"Skylab" ο Τζιμης βεβαια με τους S.O.S band,

 

ωραια πραματα

 

Γειά σου ρε playloud γίγαντα. Ο Τάκης ρε σύ, που με τη κοιλιά του κόντευε να παίξει τη κιθάρα χαβανέζικα  ;D

Στη Μουσική Αποθήκη είχα ζητήσει από τους Bang (όταν παίξαμε εκεί) να μου δώσουν το άσπρο Rickenbaker (όταν παίζαμε με καφάσια με χορδες) που είχαν εκεί για κανα δυο κομμάτια αλλά δεν μπορούσαν.  >:(

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου