Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για ανύψωση μαγνήτη;


Serviani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την αλλαγή μαγνητών που θα κάνω σε μία κιθάρα μου,οι οποίοι είναι κατευθείαν βιδωμένοι πάνω στο σώμα,πιθανότατα να χρειαστεί να τους σηκώσω λίγο.

 

Έχω σκεφτεί κάποια πράγματα,όπως να κόψω μικρά κομμάτια απο στενό καλώδιο ή να κοντύνω ελατήρια που βάζουμε σε mounting rings, δεν τα έχω εφαρμώσει ακόμα αλλά θα ήθελα και τις δικές σας ιδέες πάνω στο θέμα είτε το έχετε δοκιμάσει είτε όχι.

 

Θα αποφεύγατε για κάποιο λόγο να βάλετε κάτι μεταλλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα.... Κι αν είναι βιδωμένοι στο σώμα... ξεβιδώνοντας δεν ανεβαίνουν? Χρειάζεσαι μακρύτερες βίδες μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κλασική πατέντα φίλε Σερβιάνη είναι να κόψεις mousepad στο κατάλληλο σχήμα και να βάλεις από κάτω όσα κομμάτια χρειάζεσαι.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα.... Κι αν είναι βιδωμένοι στο σώμα... ξεβιδώνοντας δεν ανεβαίνουν? Χρειάζεσαι μακρύτερες βίδες μήπως?

 

Οι μαγνήτες δεν ανεβαίνουν αν τους ξεβιδώσεις,απλά χαλαρώνουν,δεν είναι κοντές οι συγκεκριμένες βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κλασική πατέντα φίλε Σερβιάνη είναι να κόψεις mousepad στο κατάλληλο σχήμα και να βάλεις από κάτω όσα κομμάτια χρειάζεσαι.

 

Καλή ιδέα Κώστα θα το δοκιμάσω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα κατάλαβα....σκέτες τις βίδες έχεις?  :)

Εγώ σε 2 κιθάρες που έχω μαγνήτες βιδωμένους στο σώμα χρησιμοποιώ από κάτω τους (γύρω-γύρω από την κάθε βίδα) το κλασικό λαστιχένιο σωληνάκι (ώστε όταν ξεβιδώνω μου σπρώχνουν το μαγνήτη πάνω). Μπορείς να βάλεις και απλά ελατηριάκια (π.χ. σαν αυτά που έχουν μέσα τα φτηνά στυλό).

(Και αυτό που λέει ο Κώστας βεβαίως είναι μια πολύ συχνά εφαρμοζόμενη λύση... κάτι αφρώδες...)

 

Σε σχέση "με το μεταλλικό" αν δεν βάλεις κάποια πλάκα κάτω από το μαγνήτη ή κάτι πολύ μεγάλο... δεν νομίζω ότι θα επηρρεάσει τον ήχο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι και video σου είχα βάλει... τελικά το κατάλαβες πως θα το κάνεις ? ? ?

ή να ψάξω και για φωτο?  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι και video σου είχα βάλει... τελικά το κατάλαβες πως θα το κάνεις ? ? ?

ή να ψάξω και για φωτο?  ;)

 

Αν δεν είναι κόπος φίλε μου μια φώτο θα βοηθούσε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου