Προς το περιεχόμενο

Tele electronics, ποιά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ίσως ξέρετε, πριν λίγους μήνες μπήκα στο club των θιασωτών της Tele. :)

Ίσως να θυμάστε επίσης ότι το όχημα για να μπω εκεί είναι η πάμφθνηνη πλην τίμια Squier Affinity Tele.

 

Ήρθε όμως η ώρα για ένα γερό revamp και το πρώτο κομμάτι που θα αλλαχτεί είναι τα ηλεκτρονικά και το nut, μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο άλλο χτυπητό πρόβλημα με αυτή την κιθάρα. Υπόψιν, δε μιλάω για μαγνήτες. Κι αυτοί θα αλλαχτούν αλλά είναι μεγάααααλη κουβέντα και άλλωστε, την έχουμε κάνει πολλές φορές. ;)

 

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για:

1. Ποτενσιόμετρα

2. Pickup selector

3. Καλωδίωση (αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε αυτό το θέμα, αλλιώς άκυρο)

4. Jack input ίσως;

5. Nut

 

Δε με καίει να μπουν τα κορυφαία σε κάθε είδος, ψάχνω για ποιοτικά και αξιόπιστα εξαρτήματα που θα βελτιώσουν τον ήχο και δεν θα αδικήσουν τους μαγνήτες που θα μπουν μελλοντικά. Thanks! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ίσως ξέρετε, πριν λίγους μήνες μπήκα στο club των θιασωτών της Tele. :)

Ίσως να θυμάστε επίσης ότι το όχημα για να μπω εκεί είναι η πάμφθνηνη πλην τίμια Squier Affinity Tele.

 

Ήρθε όμως η ώρα για ένα γερό revamp και το πρώτο κομμάτι που θα αλλαχτεί είναι τα ηλεκτρονικά και το nut, μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο άλλο χτυπητό πρόβλημα με αυτή την κιθάρα. Υπόψιν, δε μιλάω για μαγνήτες. Κι αυτοί θα αλλαχτούν αλλά είναι μεγάααααλη κουβέντα και άλλωστε, την έχουμε κάνει πολλές φορές. ;)

 

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για:

1. Ποτενσιόμετρα

2. Pickup selector

3. Καλωδίωση (αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε αυτό το θέμα, αλλιώς άκυρο)

4. Jack input ίσως;

5. Nut

 

Δε με καίει να μπουν τα κορυφαία σε κάθε είδος, ψάχνω για ποιοτικά και αξιόπιστα εξαρτήματα που θα βελτιώσουν τον ήχο και δεν θα αδικήσουν τους μαγνήτες που θα μπουν μελλοντικά. Thanks! :)

 

Φυσικα και κανε ο,τι τελικα θελεις.

 

ΑΛΛΑ θα το πω το offtopic μου γιατι ισως σου φανει χρησιμο: ως κατοχος αλλης μιας, το πρωτο που αλλαξα ηταν, για ψυχολογικους λογους, το 3θεσιο switch το οποιο ενιωθα οτι ηταν φτιαγμενο απο ανακυκλωμενο τενεκεδακι sprite (αρα ταυτιζομαι μαζι σου) και το δευτερο, για πρακτικους λογους, ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ. Αν δεν εχεις δακτυλα κανιμοθριου νανου αποκλειεται να μην εχεις παρατηρησει ενα ενοχλητικο στριμωγμα στις συγχορδιες κοντα στο nut... Εβαλα ενα αλλο και αληθεια αυτο το εξτρα πλατος που σου δινουν τα υπολοιπα (πλην affinity) μπρατσα σε συνδυασμο με αληθινα medium jumbo ταστα, παιζουν τεραστιο ρολο στην ανεση...

 

Τα αλλα μπορουν ανετα να περιμενουν (ειδικα αφου δεν σκεφτεσαι να αλλαξεις και μαγνητες αμεσα)...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ evris, είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λες. Ειδικά για μένα που τα δάχτυλά μου είναι... όχι ακριβώς μικροσκοπικά, σαφώς θα βοηθούσε ένα καλύτερο μπράτσο.

 

Το θέμα είναι ότι σε αυτό το χρονικό σημείο δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να διαθέσω τα χρήματα που κοστίζει ένα μπράτσο που θα είναι παρασάγγας καλύτερο από αυτό που φοράει η κιθάρα τώρα. Ίσως και να φαντάζομαι ότι χρειάζομαι πολλά παραπάνω απ' όσα απαιτούνται στην πραγματικότητα αλλά σίγουρα θα είναι περισσότερα απ' όσα χρειάζομαι για να αλλάξω τα ηλεκτρικά, right;

 

Και πάλι, θα μου χρειαστεί αργά ή γρήγορα και ένα reference για τα ηλεκτρικά οπότε καλό θα μου κάνει να μάθω τί πρέπει να κοιτάξω και γι' αυτά. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάς για λύση guitarfetish, 2 250ρια pot + τριθέσιος + jack + 1 ζευγάρι πυκνωτές orange drops 0.47 (θα χρειαστείς μόνο τον ένα) με μεταφορικά είναι κανα 25ρι ευραίοι. Δώσε και άλλα 5 και πάρε και ένα καρούλι καλώδιο, θα κρατήσει για μπόλικο καιρό.

 

Αν από την άλλη θες να πας σε "κουρδισμένες" λύσεις, καλά να πάθεις.

 

Στην θέση σου θα έβαζα 4θέσιο, να έχω και τους δύο μαγνήτες σε σειρά, για πιό αντρικό ήχο.

 

Όσο για nut, πάντου θα βρεις καλά κοκκάλινα και φτηνά, αλλά θα πρέπει να στο φτιάξει μάστορας. Τα ηλεκτρικά μόνος θα τα κολλήσεις;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά thanks για την απάντηση Κωστή! ;)

 

Δε με χαλάει να πάω σε Guitarfetish αν είναι καλής ποιότητας. Είναι πολύ μικρό το ποσό άλλωστε, βγαίνει άνετα.

Σε "κουρδισμένα" θα πάω μόνο αν πρόκειται να δω ξεκάθαρη διαφορά σε σχέση με τα GFS, δε θα λυπηθώ 10 ή 20 ευρώ αν αξίζει η διαφορά.

 

Δεν θα κάνω τίποτα από τις εργασίες αλλαγής με τα χεράκια μου, είμαι γνωστός αμπαλίδης με τα κολλητήρια και τα καλάγια (sic). Οπότε το κόστος του μάστορα δεν θα το γλυτώσω. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είμασταν κοντά και είχα χρόνο θα στα μαστόρευα γω τα ηλεκτρικά του κουπιού σου αλχημιστούλη (εδώ έχω φτιάξει b.c.rich μουχαχα), αλλά χλωμό τώρα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για:

1. Ποτενσιόμετρα

2. Pickup selector

3. Καλωδίωση (αν πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε αυτό το θέμα, αλλιώς άκυρο)

4. Jack input ίσως;

5. Nut

 

με κλειστα ματια!

http://www.rsguitarworks.net/rsstore/product_info.php?cPath=31_60&products_id=410

 

οσο για το NUT πανε σε εναν μαστορα κ πες του να σου φτιαξει ενα κοκαλινο να τελιωνεις.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες κι εδώ

 

www.singlecoil.com

 

Είναι παρεάκι του Michael από LeoSounds, το μαγαζί δείχνει πλήρες και γουστόζικα στημένο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alche,

προσφατα δοκιμασα την λυση της gfs. Θα σου προτεινα να δοκιμασεις κατι αλλο (all parts ισως). Κι αυτο γιατι τα gfs μου φανηκαν καπως "ψευτικα" και σπαστηκα.

ΑΝ καταφυγεις στην λυση allparts δοκιμασε κι εδω http://www.voodoomusic.gr/php/plugins/shop/newshop.php?lng=gr

Ο Σοκ ειναι φιλος και πολυ τιμιο και καλο ατομο. Πες του απο τον Τσαμ

Νομιζω αξιζει τον κοπο τουλαχιστο να επικοινωνησεις μαζι του

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές απαντήσεις, ωραία πράγματα! Πάμε λοιπόν...

 

@kwstas79

Κωστή μου, ευχαρίστως ανεβαίνω μέχρι τα μέρη σου μια Κυριακή αν πρόκειται να γίνει τέτοια κανιμόθρια φάση αλλά και χρόνο να είχες, σιγά να μη σου φορτωνόμουν κι εγώ από πάνω. Και μόνο που το σκέφτηκες αρκεί. Thanks! :)

 

@bluezlick

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση! Ομολογώ ότι θα με βόλευε ένα σετάκι "all-in-one" όπως αυτό, και η τιμή είναι μια χαρά αν σκεφτούμε ότι μιλάμε για RS. Thanks για την υπόδειξη!

 

@Earendil

Καλό φαίνεται το παρεάκι του Michael, δίκιο έχεις. Μήπως να μου κάνεις και καμιά πιο συγκεκριμένη πρόταση από τη γκάμα που έχουν; Ή μήπως βαριέσαι; Ε; ;D

 

@playloud

Καθόλου κακή ιδέα μιας και καταλαβαίνω ότι γενικώς υπάρχουν θετικές εντυπώσεις από τα All Parts. Αφού είναι και εύκολη η επικοινωνία με το Voodoomusic, θα το τσεκάρω στάνταρ. Thanks!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου