Προς το περιεχόμενο

Baja ή ποιά αμερικάνικη Telecaster μέχρι 1600 euros?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ότι θυμάμαι,πχ δεν έχω δεί την 52 hot rod. Για Θεσσαλονίκη μιλάω.

Σορρυ, νόμιζα πως μένεις Αθήνα...

Η hot rod που έχω παίξει εγώ πάντως ήταν πάρα πολύ καλή!...(και πούπουλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά!

 

Θα ξεχυθώ, για αρχή, να δοκιμάσω Baja, αλλά και όποια άλλα μοντέλα telecaster βρω.

 

 

θα ηθελα να μαθω...

υπαρχει κανεις εδω στο ΝΟΙΖ που τελικα

να μην εχει παρει BAJA ?  ?  ?

Θυμαμαι τη γιαγια μου που μου ελεγε ...

αν κανεις παρεα με ''στραβους'' στο τελος θα ''γκαβιζεις''

 

;D

 

ηδη '' γκαβιζω ''

στο ενα + χρονο που ειμαι σχεδον καθημερινα στο ΝΟΙΖ ,

απο 1 τελε που ειχα (ετσι για να υπαρχει),εχω βρεθει με 5 (προσ το παρον)

 

;D

 

ποσο δικιο ειχε η γιαγια... :)

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρεθει με 5 (προς το παρον)

 

ΜΟΝΟ με πεντε? :o ;D ;D

 

Εξω απο τη πλακα τωρα ειναι ΠΟΛΥ φυσικο αυτο που "επαθες",οπως ελεγε και ο παππους μου οταν ακουγε κανεναν εξυπνακια να θαβει ως "κερατα" καποιον που ειχε πολυ ομορφη γυναικα (τα κλασσικα ελληνικα δηλ.του στυλ "αυτην την εχουν παρει ολοι" κτλ.):

 

"Kαλυτερα να τρως απο ενα βαζο με μελι μαζι με αλλους παρα απο  ενα βαζο με...."κακα" ΜΟΝΟΣ σου!" ;D ;D

(οπου "κακα" βαλε τις αλλες κιθαρες που ειναι υποδεεστερες των τελε,δηλ.ΟΛΕΣ! ;D)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μάθω...αξίζει να χώσεις 1600 για μια Tele (όπως λέει ο τίτλος), όταν ξέρεις ότι φτιάχνεις την καλύτερη με 1000? Πάντα από πλευρά ήχο, specs, playability...εάν πρέπει να γράφει Fender για επένδυση, μεταπωλητική αξία πάσο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.εάν πρέπει να γράφει Fender για επένδυση, μεταπωλητική αξία πάσο.

 

εμ για αυτο τις αγοραζουμε (και τα TOYOTA ειναι τραγικα καλυτερα αμαξια απο τα Audi & τα BMW αλλα κανεις δεν θα τα προτιμησει απο αυτα )

 

επισης οσο και να προσπαθησεις να πεισεις εναν ανθρωπο χωρις ιδιαιτερη πειρα βομβαρδιζομενο συνεχως απο το mambo jumbo του διαδυκτιου oτι με 1000 ευρω μπορει μονος του (η με τη βοηθεια ενος οποιουδηποτε καλου μαστορα) να φτιαξει ισαξια η καλυτερη τελε απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κατασκευαστη (κουρδισμενο,ακουρδιστο....μοτζάτο ή ...τεχνολογάτο) δεν νομιζω να σε πιστεψει (αν και ΣΑΦΩΣ εχεις δικιο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχεις γλυτώσει από πάρα πολλά λεφτά φίλε μου. Σίγουρα δεν έχω την εμπειρία του Alderbody, ούτε το αυτί (ούτε τη τρέλλα), σε setup και μαστορέματα, αλλά τα 4 φεντεροειδή που έχω φτιάξει και όμορφα είναι και δεν τρίζουν και δεν φαλτσάρουν (φαντάσου να τα πάω στον ψείρα Alderbody να του τα αφήσω κανά μήνα...). Ζήτω τα συναρμολογούμενα!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, πες ότι παραγγέλνω τα μέρη της κιθάρας έχοντας κατά νου να φτιάξω μια κιθάρα στα πρότυπα πχ της 52 hot rod.

Το θέμα είναι, ποιός θα τη συναρμολογήσει; Δεν υπάχει δυνατότητα η συναρμολόγηση να γίνει από κάποιον τεχνικό της Warmoth (πχ);

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάχει δυνατότητα η συναρμολόγηση να γίνει από κάποιον τεχνικό της Warmoth (πχ);

 

ΟΧΙ δεν υπαρχει.

 

Αν διαβασεις ομως ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα ποστ θα δεις οτι σου προτεινω καποιον που ειναι απλα ο καλυτερος που υπαρχει.

 

Επισης στο www.guitars.gr θα σου φτιαξουν με τα parts που εισαγουν ΔΩΡΕΑΝ οτι τελε θελεις.

 

 

Τελος μπορεις να την συναρμολογησεις και ΜΟΝΟΣ σου αν εχεις βασικες γνωσεις...κατσαβιδιων & κολλητηριου και να την πας για ενα καλο σετ απ (για καλο κοψιμο στο nut ή αν χρειαζεται fret dress σε περιπτωση που θες πολυ χαμηλο action ) σε εναν καλο μαστορα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι μάστορες (εγώ γνωρίζω μόνο τον Ντούκα βέβαια, πιθανώς στην Αθήνα να υπάρχουν κι άλλοι), που παραγγέλνουν τα parts οι ίδιοι και δεν χρεώνουν για τη συναρμολόγηση. Προσωπικά κι εγώ υποστηρίζω την όλη parts λογική. Για μένα είναι ο καλύτερος δρόμος αν θες να κάνεις κάτι που θα σε βολεύει, χωρίς το υπερφουσκομένο κόστος μιας fender κλπ.. Δυστυχώς η μεταπωλητική αξία δεν είναι η ίδια με μια fender, αλλά περί ορέξεως...

 

 

Edit: ο SF με πρόλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυψ, sorry, φίλε Superfunk. Κάτσε να κάνω μια επανάληψη, γιατί όταν τα πρωτοδιάβασα, δε σκεφτόμουν καθόλου την εναλλακτική της συναρμολόγησης. Το θεώρησα μεγάλη φασαρία, αλλά ίσως και να μην είναι τελικά...

 

Υ.Γ.:Δε με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η μεταπωλητική αξία. Θέλω μια ποιοτική κιθάρα για μένα και μόνο.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου