Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις για αναβαθμιση RAM


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη σας μερα,

 

καθοτι οχι και τοσο εξοικειωμενος με τα computer (οντας κιθαριστας) θελω τα φωτα σας.

Προσφατα εκανα αναβαθμιση στη RAM και εβαλα 4G (2x2G).

To μηχανημα μου εχει Windows XP pro (version 2002, service pack2), Intel Pentium D 3.2Ghz και τωρα μου μετα την αναβαθμιση μου δειχνει οτι "βλεπει" 3.12G RAM. Γιατι δεν βλεπει και τα 4G?

Επιλεον τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανω και που, ωστε να εκμεταλλευτω την αναβαθμιση στην RAM και να πηγαινει (αν γινεται) πιο γρηγορα?

Δουλευω με Cubase sx3 και η καρτα ηχου μου ειναι η Tascam US224 (usb2) (η παλια, η μπλε)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα απλά Χp και vista που έχει η πλειοψηφία του κόσμου (32Bit λειτουργικά συστήματα) δεν υποστηρίζουν παραπάνω από 3 και κάτι gb ram, ακριβώς τόσα όσα αναφέρεις. Περισσότερη ram και πρακτικώς άπειρη, υποστηρίζουν μόνο οι 64άμπιτες εκδόσεις των λειτουργικών συστημάτων (Win XP 64bit, Vista 64bit) και οι οποίες λειτουργούν απρόσκοπτα μόνο αν όλο το Hardware του συστήματός μας έχει 64άμπιτους drivers πέρα από τους κανονικούς (συνήθως ισχύει αυτό).

Στην περίπτωση λοιπόν που χρησιμοποιούμε 64bit λειτουργικό, μπορούμε να έχουμε άπειρη ram στο κομπιούτερ μας (8gb πχ 4Χ2gb δηλ.) και έπειτα, αν οι εφαρμογές που τρέχουμε είναι 64bit τότε μπορούν να έχουν όλη τη διαθέσιμη μνήμη, ενώ αν τρέχουμε 32bit εφαρμογές τότε το ποσό της ram που αναλογεί για κάθε τέτοια εφαρμογή περιορίζεται στα 4gb.

Στα "απλά" windows το αντίστοιχο ποσό περιορίζεται στα 3Gb.

Όσο αφορά την ερώτηση περί αναβάθμισης, θα πρέπει να μας πεις τι "τρέχει" ο Η/Υ σου για να δούμε. Πάντως αν δεν τρέχεις κάποιο soft sampler με τεράστια βιβλιοθήκη ήχων, τότε τα Xp τρέχουν άψογα και με 1-2gb ram. To θέμα συνήθως το έχει ο επεξεργαστής και στην περίπτωσή σου νομίζω ότι είναι απλός μονοπύρηνος. Αν "κολάνε" οι μουσικές εφαρμογές σου θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση επεξεργαστή και να πας τουλάχιστον σε διπύρηνο. Αυτό βέβαια μπορεί να συμπαρασύρει και μια αλλαγή Motherboard (αν αυτή δεν υποστηρίζει διπύρηνους που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά) ή/και ..μνήμη αν η τωρινή μνήμη που φορά το μηχάνημά σου είναι απλή DDRI. Θα χρειαστείς DDRII.

Τέλος ίσως χρειαστεί και αναβάθμιση σκληρού δίσκου-ων με 2 καινούργιους μεγαλύτερης χωρητικότητας και ταχύτητας (2*500gb SATA2π.χ.) αν ο τωρινός σου είναι απλός ΑΤΑ ή SATA1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω με Cubase sx3 και η καρτα ηχου μου ειναι η Tascam US224 (usb2) (η παλια, η μπλε)

 

Το cubase sx3 δεν ξέρω αν είναι συμβατό με 64bit λειτουργικό. Το cubase 4 πάντως είναι.

Για να λειτουργήσουν λοιπόν και τα 4GB ram που αγόρασες πρέπει:

1)windows xp 64bit

2)64bit driver για την κάρτα ήχου (τσέκαρε αν υπάρχει)

3)Όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιείς (και τα VST plugins) θα πρέπει να είναι συμβατά με 64bit.

 

Η δική μου προταση είναι να κρατήσεις το σύστημα με 3 Gb μνήμη ή ακόμα καλύτερα πούλησε τα 2GB σε κάποιον κι αγόρασε 2X512MB. Δηλαδή θα έχεις 3GB σε dual mode (υποθέτω πως η μητρική σου έχει 4 dimm slots).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα απλά Χp και vista που έχει η πλειοψηφία του κόσμου (32Bit λειτουργικά συστήματα) δεν υποστηρίζουν παραπάνω από 3 και κάτι gb ram, ακριβώς τόσα όσα αναφέρεις. Περισσότερη ram και πρακτικώς άπειρη, υποστηρίζουν μόνο οι 64άμπιτες εκδόσεις των λειτουργικών συστημάτων (Win XP 64bit, Vista 64bit) και οι οποίες λειτουργούν απρόσκοπτα μόνο αν όλο το Hardware του συστήματός μας έχει 64άμπιτους drivers πέρα από τους κανονικούς (συνήθως ισχύει αυτό).

Στην περίπτωση λοιπόν που χρησιμοποιούμε 64bit λειτουργικό, μπορούμε να έχουμε άπειρη ram στο κομπιούτερ μας (8gb πχ 4Χ2gb δηλ.) και έπειτα, αν οι εφαρμογές που τρέχουμε είναι 64bit τότε μπορούν να έχουν όλη τη διαθέσιμη μνήμη, ενώ αν τρέχουμε 32bit εφαρμογές τότε το ποσό της ram που αναλογεί για κάθε τέτοια εφαρμογή περιορίζεται στα 4gb.

Στα "απλά" windows το αντίστοιχο ποσό περιορίζεται στα 3Gb.

Όσο αφορά την ερώτηση περί αναβάθμισης, θα πρέπει να μας πεις τι "τρέχει" ο Η/Υ σου για να δούμε. Πάντως αν δεν τρέχεις κάποιο soft sampler με τεράστια βιβλιοθήκη ήχων, τότε τα Xp τρέχουν άψογα και με 1-2gb ram. To θέμα συνήθως το έχει ο επεξεργαστής και στην περίπτωσή σου νομίζω ότι είναι απλός μονοπύρηνος. Αν "κολάνε" οι μουσικές εφαρμογές σου θα πρέπει να σκεφτείς την αναβάθμιση επεξεργαστή και να πας τουλάχιστον σε διπύρηνο. Αυτό βέβαια μπορεί να συμπαρασύρει και μια αλλαγή Motherboard (αν αυτή δεν υποστηρίζει διπύρηνους που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά) ή/και ..μνήμη αν η τωρινή μνήμη που φορά το μηχάνημά σου είναι απλή DDRI. Θα χρειαστείς DDRII.

Τέλος ίσως χρειαστεί και αναβάθμιση σκληρού δίσκου-ων με 2 καινούργιους μεγαλύτερης χωρητικότητας και ταχύτητας (2*500gb SATA2π.χ.) αν ο τωρινός σου είναι απλός ΑΤΑ ή SATA1.

 

1) Intel Pentium D 3.2Ghz

2) DDR2 φοραω τωρα στα 667

3) Ηδη εχω 3 (180-180-320 GB) sata2

 

Σας ειπα δεν εχω καποιο προβλημα "κολληματων", απλα νομιζω οτι οταν αλλαζεις RAM αλλαζεις και τιμες σε καποιες ρυθμισεις (στο "Ιδιοτητες συστηματος-->Για προχωρημενους (τρομαρα μου)-->Επιδοσεις-->Εικονικη μνημη,

ωστε να εκμεταλλευτεις τα 4 (3.τοσo) G που δινουν οι μνημες

 

Εγω μια χαρα το βρισκω το συστημα μου. Μπορει οχι και το σουπερ ντουπερ καλυτεροτατο αλλα μια χαρα after all (λεω εγω τωρα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρει από κάποιο ξένο φόρουμ ένα switch που έκανε αυτή τη δουλειά.

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το βρω αν και θυμάμαι ότι δεν έκανε κάτι αξιοπρόσεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Intel Pentium D 3.2Ghz

2) DDR2 φοραω τωρα στα 667

3) Ηδη εχω 3 (180-180-320 GB) sata2

 

Σας ειπα δεν εχω καποιο προβλημα "κολληματων", απλα νομιζω οτι οταν αλλαζεις RAM αλλαζεις και τιμες σε καποιες ρυθμισεις (στο "Ιδιοτητες συστηματος-->Για προχωρημενους (τρομαρα μου)-->Επιδοσεις-->Εικονικη μνημη,

ωστε να εκμεταλλευτεις τα 4 (3.τοσo) G που δινουν οι μνημες

 

Εγω μια χαρα το βρισκω το συστημα μου. Μπορει οχι και το σουπερ ντουπερ καλυτεροτατο αλλα μια χαρα after all (λεω εγω τωρα)

 

H εικονική μνήμη ενεργοποιείται όταν τελειώνει η πραγματική και δεν είναι κομμάτι της πραγματικής αλλά απλώς δευσμεύεται χώρος από τον σκληρό δίσκο και χρησιμοποιείται σαν έξτρα μνήμη.

 

Οταν έχεις όμως πάνω από 1gb ram σε συμφέρει να την απενεργοποιείς γιατι πρακτικά δεν χρησιμοποιείται, είναι πολύ αργή και απασχολεί τζάμπα τον δίσκο.

 

Γενικά άστο το σύστημά σου έτσι όπως είναι απλά αν θες απενεργοποίησε την εικονική μνήμη.

 

Άνοιξε και το 3gb switch που είπε ο pkole, για να "βλέπουν" τα προγράμματά σου εώς 3gb μνήμη αντί για 2gb που είναι η default ρύθμιση των windows xp (αυτή η ρύθμιση δεν χρειάζεται σε 64bit windows)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=printpage;topic=154737.0

 

http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/pae/paemem.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν έχει νόημα το 64Bit. Τα προγραμματα που λειτουργουν σε 64bit ειναι ελάχιστα, ετσι παρόλο που το λειτουργικό θα δουλευει πολύ γρήγορα σε όλα τα άλλα το pc θα κάνει διπλάσια εργασία καθώς θα πρέπει να μετατρέπει τα 32bit σε προσωμείωση 64bit και πάει λέγοντας..

Αυτό που θα κάνεις και θα δεις μεγάλη διαφορά στις επιδόσεις είναι τα εξής:

 

1) καταργείς παντελώς το paging file

2) βάζεις switch στο boot.ini των windows για να χρησιμοποιούνται ενεργά και όχι εικονικά 3gb, θα πετάει το μηχάνημα..

Παραθέτω το πώς..

 

Το 3GB Switch αφορά τα παρακάτω λειτουργικά συστήματα :

 

- Windows XP Professional (and greater)

- Windows Server 2003

- Windows Server 2003, Enterprise Edition

- Windows Server 2003, Datacenter Edition

- Windows 2000 Advanced Server

- Windows 2000 Datacenter Server

- Windows NT Server 4.0, Enterprise Edition

 

Η ενεργοποίηση του είναι πολύ απλή υπόθεση.

Στο My Computer δεξί πλήκτο και επιλέγουμε properties. Ανοίγει το παράθυρο System Properties. Μετακινηθείτε στην καρτέλα Advanced και στην ενότητα Startup and Recovery κάντε κλικ στο κουμπί Settings.

Θα νοίξει τώρα το παράθυρο Startup and Recovery. Στην ενότητα System startup κάντε κλικ στο Edit.

Τώρα πλέον έχει ανοίξει το αρχείο boot.ini στο Notepad για να κάνετε κάποια αλλαγή.

ΠΡΟΣΟΧΗ μην κάνετε ότι αλλαγές σας έρθουν στο μυαλό. Αυτό καθορίζει πως ξεκινά το λειτουργικό, αν κάνετε λάθη υπάρχει περίπτωση να μην ξεκινά το λειτουργικό στον υπολογιστή.

 

Τα περιεχόμενα του boot.ini μοιάζουν με τα παρακάτω (μπορεί να είναι και τα ίδια - εξαρτάται από τον υπολογιστή)

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

 

Το αλλαγμένο μπορεί να μοιάζει με το παρακάτω...

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS [operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional with 3GB Switch" /fastdetect /3GB

 

Στην αλλαγή, αντιγράψαμε την γραμμή που ορίζει πως φορτώνει το λειτουργικό και προσθέσαμε στο τέλος απλά /3GB

(αλλάξαμε και το όνομα του instance του λειτουργικού).

Με αυτόν τον τρόπο όταν κάνουμε restart θα μας ρωτήσει ποιό από τα δυο θέλουμε να κάνουμε boot, τα windows χωρίς to 3GB switch ή αυτό με το 3GB switch.... αν επιλέξουμε το δεύτερο και όλα λειτουργήσουν μια χαρά, είμαστε ΟΚ και συνεχίζουμε, αν υπάρχει πρόβλημα ξανακάνουμε reboot και επιλέγουμε το πρώτο ώστε να πάμε και να σβήσουμε την γραμμή στο boot.ini

 

Ο οδηγός αυτός δεν είναι δικός μου μπορείτε να τον βρείτε στην vfxpedia

http://www.vfxpedia.com/index.php?title=FAQ/3GB_Switch

 

Αντίστοιχο οδηγό μπορείτε να βρείτε και στο site της autodesk

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/it...;linkID=9240697

 

Και επίσης στο site της Microsoft

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124810.aspx

 

για τo 1 οδηγίες στα παρακάτω links..

 

1) http://www.codinghorror.com/blog/archives/000422.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αδερφια,

εκανα την εγκατασταση του switch και στην επανεκιννηση μου εβγαλε κατ αρχην μια μαυρη οθονη που μου ελεγε να διαλεξω να κανω εκιννηση απο 2 Windows (Windows/Windows) δηλαδη. Διαλεξα το κατω και μου εβγαλε ενα τετοιο μηνυμα

 

<Windows Root>\system32\hal.dll.

αυτο λεει δεν εντοπιστηκε η ειναι κατεστραμμενο. Καντε-λεει- νεα εγκατασταση αυτου του τομου

 

Μετα πατησα Enter και μου ξαναβγαλε την παραπανω μαυρη οθονη διαλεξα τωρα το επανω Windows και bootαρε κανονικα.

Τι εγινε? Μηπως να μην πειραζω πραγματα?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο όπως ήταν πριν, καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή σου πάνω από 2gb αφού όπως λες δεν τον "φορτώνεις" πράγματα. Πρόσεξε αυτό δεν σημαίνει ότι ολόκληρος ο η/υ μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο 2gb, απλώς κάθε μία εφαρμογή δεν μπορεί να πάρει πάνω από 2gb χωρίς το 3gb switch. Tα 3 και κάτι gb που έχεις μπορουν να μοιραστούν όλα σε περισσότερες από μία εφαρμογές που είναι και το σύνηθες. Οπότε δεν χάνεις και τίποτα χωρίς το switch. Αφού είναι προβληματική η εφαρμογή του βγάλτο καλύτερα.

 

Tugito, η εκτέλεση 32Bit προγραμμάτων από 64Bit windows δεν απαιτεί καθόλου παραπάνω επεξεργασία και μνήμη, το emulation (WOW64) δεν επιβαρύνει το σύστημα πάνω απο 2-3% και μερικές φορές είναι και πιο γρήγορο να τρέχεις 32bit εφαρμογή σε 64bit λειτουργικό.

 

http://www.extremetech.com/article2/0,2845,1857479,00.asp

 

Και έχεις φυσικά το πλεονέκτημα των 4gb μνήμης ανά 32άμπιτης εφαρμογής (αντί για 2 ή και 3gb με το 3gb switch στα απλά windows). Αν το Hardware μας έχει 64bit drivers η γνώμη μου είναι πως είναι καλύτερη η χρησιμοποίηση windows xp 64bit μιλώντας πάντα και για studio-μουσική χρήση που είναι συνήθως απαιτητική σε μνήμη αν χρησιμοποιούνται soft samplers και synths ή modules με μεγάλες βιβλιοθήκες ήχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου