Προς το περιεχόμενο

Tι λαμπες και μεγαφωνο για Hot Rod Dlx?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ευχαριστω....αλλα δεν μου ειπατε που να απευθυνθω για αυτες τις αλλαγες ...υπαρχει καποιος που φερνει και αλλαζει μεγαφωνα και λαμπες?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Απ' όσα λέτε καταλαβαίνω πως η αναβάθμιση των ηχείων με ηχεία υψηλού wattage αλλάζει προς το καλύτερο τα καθαρά του ενισχυτή. Αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλους τους ενισχυτές? Επίσης τι γίνεται με τα βρώμικα? Βελτιώνονται και αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα λέτε καταλαβαίνω πως η αναβάθμιση των ηχείων με ηχεία υψηλού wattage αλλάζει προς το καλύτερο τα καθαρά του ενισχυτή. Αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλους τους ενισχυτές? Επίσης τι γίνεται με τα βρώμικα? Βελτιώνονται και αυτά?

 

Από που το συμπέρανες αυτό;

 

Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις, τι ενισχυτή έχεις, που θέλεις να "σπάει" ο κώνος, τι ευαισθησία έχουν.......

Για να μην πούμε για under-powered amps και αναίσθητα μεγάφωνα υψηλού wattage τι ωραίο συνδυασμό που κάνουν.............not.

Υπάρχει αναλογία ασφάλειας αλλά η υπερβολή φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Απ' όσα λέτε καταλαβαίνω πως η αναβάθμιση των ηχείων με ηχεία υψηλού wattage αλλάζει προς το καλύτερο τα καθαρά του ενισχυτή. Αυτό ισχύει πάνω κάτω για όλους τους ενισχυτές? Επίσης τι γίνεται με τα βρώμικα? Βελτιώνονται και αυτά?

 

κατα τη δικη μου αποψη (προσεξε την ΔΙΚΗ μου) ΝΑΙ σε ολα (δηλ.και ο βρωμικος και ο καθαρος βελτιωνονται δραματικα) φτανει βεβαια να ειναι ΚΑΛΟ το μεγαφωνο και οχι οτιδηποτε high wattage μεγαφωνο (π.χ. τα high wattage celestion ειναι απαισια)

 

φτανει βεβαια να σου αρεσει ο ηχος του ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου και οχι ο ηχος ενος μεγαφωνου που...υποφερει (σε πολλους αρεσει και καλα κανουν εγω τον μισω ομως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ειδικοί μπορούν να με διορθώσουν αλλά όταν υπεροδηγείς (sic) έναν μικρό solid state σε μεγάφωνο πολλών watt πας για BBQ.

 

Λάθος;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα στον BD(ο ιδιος ενισχυτης με τον HR,με καποιες διαφορες στην προενισχυση) που ειχα,εβαλα:tung sol 12ax7(v1,v2),NOS JAN synvania 12at7(p.i) και tung sol RI 5881 στον τελικο,σε συνδιασμο με ενα v30 μεγαφωνακι και ο ενισχυτακος στην κυριολεξια μεταμορφωθηκε!Highly recommended,ειδικα οι εξαιρετικες reissued λαμπες της tung sol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη δικη μου αποψη (προσεξε την ΔΙΚΗ μου) ΝΑΙ σε ολα (δηλ.και ο βρωμικος και ο καθαρος βελτιωνονται δραματικα) φτανει βεβαια να ειναι ΚΑΛΟ το μεγαφωνο και οχι οτιδηποτε high wattage μεγαφωνο (π.χ. τα high wattage celestion ειναι απαισια)

 

φτανει βεβαια να σου αρεσει ο ηχος του ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου και οχι ο ηχος ενος μεγαφωνου που...υποφερει (σε πολλους αρεσει και καλα κανουν εγω τον μισω ομως)

 

Σίγουρα, όλα αυτά είναι περί ορέξεως. Φαντάζομαι πως πρέπει να το δοκιμάσω όμως για να κρίνω. Απλά είναι τόσοι πολλοί οι παράμετροι στην ηχητική αλυσίδα που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα που οι ψιλοάσχετοι - όπως εγώ - θέλουν να επενδύσουν πρώτα σ' αυτές που το επηρεάζουν περισσότερο. Οπότε τι να πρωτοκάνεις? Ν' αλλάξεις λάμπες? Ηχεία? Καλώδια? Μαγνήτες? κλπ κλπ.. Βέβαια είναι και το άλλο : Κάποιος που παίζει με κεφαλή (όπως εγώ) συνήθως δεν κουβαλάει καμπίνα στα live οπότε αφήνεσαι στην τύχη για την ποιότητα και κατάσταση της καμπίνας που θα κουβαλήσει ο ηχολήπτης (95% να ναι μια 4x12 Μarshall).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν θελεις να μπλεξεις με πολλα,η γνωμη μου ειναι:1)αλλαξε την προενυσχυτρια που βρισκεται πιο κοντα στις τελικες(δηλ τον phase inverter) με μια 12ΑΤ7 2)αφησε το μεγαφωνο στην ησυχια του,δεν ειναι και ο,τι καλυτερο,αλλα τη δουλεια την κανει αξιοπρεπως 3)Αν οι λυχνιες του τελικου σου εχουν ψωμι,μην τις αλλαξεις,απλα απευθυνσου σ'ενα μαστορα ωστe να σου ρυθμισει σωστα το bias,καθως οι συγκεκριμενοι ενισχυτες για αγνωστο λογο βγαινουν απο το εργοστασιο καπως cool biased.Aπλες επεμβασουλες,χωρις ιδιαιτερο κοστος,που πιστευω οτι θα τις "ακουσεις" αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ξαναλεω: ο ενισχυτης αυτος ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ πολυ απο το στοκ μεγαφωνο του και τις αθλιες (Groove Tubes) λυχνιες του.

 

 

.....με εξαιρεση ομως αυτες

http://www.banzaieffects.com/Groove-Tubes-6L6-GE-Pair-pr-21338.html

 

οι οποιες ουδεμια σχεση εχουν με τις Ρωσσικες και Κινεζικες GT  και τις συνιστω

ανεπιφυλακτα 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου