Προς το περιεχόμενο

Κατοχύρωση κομματιού μέσω Live εκτέλεσης;


genealex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά όλα τα παραπάνω και ειδικότερα αυτό

ετσι κι αλλοιως με τις μεσες πωλησεις δισκων κατω απο τα 2.000 κομματια πια ακομα και να στα κλέψουν φραγκο δεν θα βγαλουν

ήθελα να το αναφέρω κι εγώ, αλλά κάπου βαρέθηκα! Μπουχαχαχα

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγά ρε παιδιά, δηλαδή αν εγώ κλέψω καμιά 20αριά κομμάτια από την ελληνική δισκογραφία και κάνω μια μπάντα, τα παίζω live και παίρνω φράγκα δεν τρέχει τπτ?

 

Μα με το που αυτά κυκλοφορούν σε ένα δίσκο όπου αναφέρονται οι στιχουργοί - συνθέτες δεν είναι αυταπόδεικτο ποιοι είναι οι δημιουργοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Εδώ επιτρέψτε μου να μιλήσω εκ προσωπικής πείρας

 

Στον 2ο δίσκο του συγκροτήματος Δυτικές Συνοικίες συμμετείχα με 2 τραγούδια ως συνθέτης και στιχουργός

 

(εδώ φίλε sf σε βρίσκω ελαφρώς αδιάβαστο)

βεβαίως και οι έλληνες δημιουργοί κατοχυρώνουν τις δημιουργίες του οποιασδήποτε μορφής

Για να μην χανόμαστε με βλακείες που ακούγονται όπως ...συστημένο γράμμα στον εαυτό μου και συναυλίες κλπ ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΟΡΘΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ

 

1)η μόνη σήμερα αδιάβλητη και ισχύουσα κατωχήρωση στίχων τραγουδιών klp. σε οποιοδήποτε μέσο (χαρτί, βιβλίο , cd, dvd klp)

είναι με πράξη κατοχύρωσης σε συμβολαιογράφο.

Για να μην ανχώνεστε σας αναφέρω σχετικά ότι για 2 τραγούδια έφτιαξα 2 τέτοια έγγραφα στην θεσσαλονίκη το 2002 για 15 ε η κάθε πράξη....Οι τιμές μετά από 6 χρόνια και μάλλιστα στην Αθήνα δεν έχουν ανέβει δραματικά αλλά σκεφτείτε ότι αν έχεις 100 τραγούδια να κατοχυρώσεις πχ σε στίχους όπως μου πε τότε η συμβολαιογράφος μου, καταθέτεις πχ ενα βιβλίο που τα περιέχει όλα με γενικό τίτλο πχ..ροδανθός...κάνεις μία μία μόνο πράξη για όλη τη συλλογή...προς θεού όχι 100, 1 για κάθε τραγούδι, και έχουν κατοχυρωθεί αυτόματα όλα στο όνομά σου.

Η πράξη αυτή στέκεται παντού.

2) Αμέσως μετά και αφού πρόκειται πχ να κυκλοφορήσουν η μουσική ή οι στίχοι ή τα τραγούδια σε κάποιο cd  περιμένετε για το τελικό master το οποίο καταθέτετε δωρεάν στην ΑΕΠΙ με αντίγραφο της παραπάνω πράξης που αποδεικνύει ότι είναι δικάσας

3) Η αεπι εκκαθαρίζει 2 φορές το χρόνο τα πνευματικά δικαιώματα για τη δουλειά σας από λίστες ραδιοφωνικών σταθμών τηλεόρασης , συναυλίες κλπ και σας πληρώνει τα ανάλογα

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

 

υ.γ.

θεωρώ διαβλητή και επικίνδυνη για την τύχη της δουλειά σας οποιαδήποτε κουλή ενέργεια δεν συμφωνεί με τα παραπάνω.

Αναφορικά σας λέω ότι τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της μουσικής στη χώρα μας τα συναντώ πολλάκις στους παραπάνω χώρους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε jimmy boy

αυτό που αναφέρεις με τους συμβολαιογράφους δυστυχώς δεν ισχύει πλέον

Υπάρχει μάλιστα απόφαση του συμβολαιογραφικού συλλόγου που αποτρέπει τα μέλη του από το να δέχονται έργα πνευματικής ιδιοκτησίας.¨Οντως ίσχυε μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά προφανώς λόγω μεγάλου όγκου δεδομένων  το αποφεύγουν (όχι φυσικά οτι δεν μπορούν να το κάνουν εάν θέλουν).

Αυτά με πάσα επιφύλαξη γιατί μπορεί να άλλαξε και πάλι.Δεσμεύομαι όμως να ρωτήσω τον πρόεδρο τους,επειδή τυχαίνει να τον συναντώ συχνά και να επανέλθω μόλις έχω νεότερα.

Πάντως αν κάποιος θέλει να "κλεψει-αντιγράψει" κάτι,δεν σε σώζει ούτε σε κατοχυρώνει τίποτα.Αλλαζει και 2 νότες και μετά τρέχα γύρευε.Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι συνιστώ στον οιονδήποτε να μην ακολουθήσει την διαδικασία που περιγράφεις.Το αντίθετο μάλιστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η αλλαγή στις 2-3 νότες που αναφέρει και ο blues power είναι και ο λόγος, που και κίνηση να γίνει από κάποιον θιγόμενο, αν ο άλλος έχει γάτα δικηγόρο, δε θα πάθει και πολλά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδιαφερομαι και εγω για το θεμα.. αλλα οχι για την κατοχηρωση αλλα για την γατα δικιγορο!! λολ!

 

μερικες φορες αναρωτιεμαι αφου ολοι κλεβουν εγω γτ προσπαθω να δημιουργησω απο το μηδεν?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γιατί θα νιώσεις την χαρά της δημιουργίας και θα είσαι υπερήφανος ότι έφτιαξες κάτι, κι όχι ότι το βούτηξες;

 

Κατά τα άλλα, καλά πάει το θρεντ κι αν μείνει συγυρισμένο (μάζεψε κι ο Μπούκας τα λινκς) λέω να το πάμε στα Απαντημένα. Περιμένουμε και άλλες απαντήσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω στην ΑΕΠΙ δεν εχω καταθεσει ποτε μου συμβολαιογραφικη (η αλλη) πραξη κατοχυρωσης πνευματικων δικαιωματων και τα δικαιωματα μου τα εισπρατω κανονικα,οι περισσοτεροι φιλοι μου οι οποιοι ειναι γνωστοι συνθετες ΔΕΝ κοτυχυρωνουν ΠΟΤΕ τα τραγουδια τους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι περισσοτεροι φιλοι μου οι οποιοι ειναι γνωστοι συνθετες ΔΕΝ κοτυχυρωνουν ΠΟΤΕ τα τραγουδια τους.

 

...δεν τα κατοχυρώνουν επειδή είναι ΓΝΩΣΤΟΙ συνθέτες και θεωρούν αδιανόητο να τους τα κλέψει κάποιος άγνωστος μπαγασάκος  ;D

 

Επί της ουσίας :

Το θέμα της διαδικασίας κατοχύρωσης έχει συζητηθεί και αναλυθεί διεξοδικά σε προηγούμενα threads, που παραπέμπει ο boukas. Κατά τη γνώμη μου, σε μία μικρή αγορά σαν της Ελλάδας, με τις ιδιομορφίες της Ελλάδας δεν αξίζει να αγχώνεται κανείς ιδιαίτερα για την κατοχύρωση των πνευματικών του δικαιωμάτων για τους εξής λόγους : 

- λόγω μεγέθους της αγοράς, το αμφισβητούμενο τραγούδι θα πρέπει να κάνει τεράστια εμπορική επιτυχία για να έχει οικονομικό αντικείμενο το όλο θέμα

- συνήθως οι μεγάλες επιτυχίες είναι αποτέλεσμα των συνεννοήσεων και συμπράξεων δισκογραφικών - ΜΜΕ και όχι της ομορφιάς ενός τραγουδιού. Διότι όσο καλό και να είναι κάποιο κομμάτι, δεν θα γίνει ευρέως γνωστό αν δεν το παίξει το ραδιόφωνο (δλδ. οι συμφωνημένες playlist, καθώς παραγωγοί με άποψη πλέον δεν υπάρχουν στα ερτζιανά)

- αποτέλεσμα του παραπάνω, είναι ότι σπάνια κάποιος γνωστός συνθέτης θα μπει στον κόπο να κλέψει το τραγούδι κάποιου άγνωστου - όσο καλό κι' αν του φανεί - διότι έχει εξασφαλισμένο το συμφωνηθέν μερίδιο επιτυχίας του, ό,τι π@π@ρι@ κι' αν πλασάρει.

 

Οπότε καθείστε να δημιουργήσετε κι' άμα είστε εσείς οι άτυχοι που θα σας κλέψουν, ελάτε να μας το πείτε να σας παρηγορήσουμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου