Προς το περιεχόμενο

Νεο παιχνιδι- Fender Japan '57 Reissue Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το φορουμ! Απο σημερα ειμαι κατοχος μιας πολυ ωραιας  Fender Japan '57 Reissue Stratocaster. Την πηρα μεταχειρισμενη από Αγγλια και μου στοιχισε γυρω στα 580 ευρω. Τα specs της

 

Body  Basswood

Neck Maple one piece, Oval Shape, 324mm Scale

Fretboard Maple, 184mm/7.25in Radius

Frets 21, Vintage Style

Nut Width 42mm

Pickups Vintage (U.S.A.) x3

Control&Switch 1 Vol, 2 Tone, 5 Way Switch

Bridge Diecast Vintage

Machine Heads Kluson type

Hardware Chrome

Pickguard 1-Ply White

 

Δεν της εδωσα και πολυ χρονο καθως έσπευσα να μοιραστω μαζι σας την χαρα μου. Πρωτη εντυπωση πολύ ωραια καθαρά, λιγο hum αν και δεν το περιμενα και απειρη στρατοκαστεριλα.... Εντυπψση επίσης μου εκανε ο δυνατος της ακουστικός ηχος καθως και το πολύ χοντρό steel block...Το μανικι της μπορω να πω μου φαινεται λιγο άβολο καθώς έχω συνηθίσεις στο C 9.5'' της tele μου αλλα εχουμε χρονο και θα το συνηθίσουμε. Το μονο που δεν παλευω ειναι οι 9αρες χορδες που εχει επανω και θελω οσο πιο συντομα γινεται να τις αλλαξω. Εδω ειναι που θελω την βοηθεια σας. Η μανουρα ειναι οτι για να ρυθμισω truss rod πρεπει να βγαλω το pickguard κτλ κτλ. Υπαρχει καμια περιπτωση βαζοντας 10ρες να μην χρειαστει πειραγμα το μανικι; Το αλλο που με απασχολεί, θα χρειαστει καμια ρύθμιση το τρεμολο για να αντεπεξέλθει στην μεγαλύτερη τάση των χορδών; Ενα σετ απ γνωριζω καλο ειναι να γινει αν και οπως εχει ειναι μια χαρα....αλλαζοντας ομως σε 10αρες τι γινεται;

 

Φωτος μονη της και με την ξαδελφουλα της Amrican std. tele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο τωρα πως το εκανα? :o :o :o ??? ??? ??? :o Ευχαριστω παντως για ολες τις απαντησεις παιδια! SF εσυ με το τρεμολο λες να υπαρξει προβληματακι και να θελει και αυτο λιγο βιδωμα, οταν βαλω τις 10αρες χορδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο ποστ... Αφου αλλαξα σε 10αρες της εκανα το σετ απ και ρυθμισα το τρεμολο να ακουμπαει στο σωμα (δεν μπορουσα να ασχολειθω με floating ρυθμιση) εγραψα ενα πολυ προχειρο βιντεακι χρησιμοποιώντας τον bridge μαγνητη. Για το distortion χρησιμοποίησα το tonebone hot brithish και μετα στον υπολογιστη και το guitar rig. O ηχος ειναι μετριος απο την καμερα. Το βιντεακι ειναι προχειρο και υπαρχουν του κοσμου τα λαθη (μου φευγουν τα άρρυθμα με το κιλό).... Επιείκεια σύντροφοι!!

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=GQshWSilSI8

 

Το cubase μου εσπασε τα νευρα... μου εχει τεραστιο latecy και δεν μπορω να το διορθωσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ένας vintage Old Holborn σε γκρο-πλαν... :P

 

Μια χαρά παιχτήρι είσαι, αλλά πριμαδούρα, ρε παιδί μου... Η κάμερα φταίει;

 

Παίζει να ακούσουμε και το καθαρό της; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φιλε Cultura...o καπνος μπηκε στο πλανο χωρις να τον υπολογιζω ;D ;D

Ενα προχειρο κλιπακι με απειρα λαθη ειναι, θα γραψω και τα καθαρα με cubase γιατι οντως η καμερα ξυριζει και οι συνθηκες ηχογραφισης κακιστες.... Κιθαρα-tonebone-guitar rig-ηχεια υπολογιστη JBL φωτογραφικη μηχανη.... Για τα πανυγηρια δηλαδη...

 

Το προβλημα μου με το cubase ειναι οτι εχει στραβωσει και μου εχει ταιραστιο latecy και δεν μπορω να γραψω ετσι τιποτα..... Καμια ιδεα τι φταιει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Mακραν οι καλυτερες best for value strats.Μπραβο για την επιλογη σου.

 

Τον τελευταιο χρονο εχω εξελιχθει σε japanese strat maniac!

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου