Προς το περιεχόμενο

Medeski, Scofield, Martin & Wood live 2007 at The Laugano FEstival Jazz


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο 1.15 και στο 1.20 του πρωτου κατι πηρε το αυτι μου ή κανω λαθος......? ::) ::)

No offense, αλλά...

 

1. Αυτό σου έμεινε εσένα από την όλη φάση;

2. Από τα ενδεχόμενα (α) ότι του Sco του φεύγουν ακόμα λάθος νότες και (β) ότι οι "περίεργες" νότες είναι μέρος του στιλ του επί δεκαετίες, εσύ διαλέγεις το πρώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και δήλώνω μέσα αν θέλει κάποιος να κάνει μπάντα  a la MMW (παίζω πλήκτρα) :)

 

Εγώ ψήνομαι, αλλά μόνο αν έχεις Hammond και προτίθεσαι να το κουβαλάς σε όλες τις πρόβες και τα live (και όταν λέω Hammond, εννοώ B3 με Leslie, όχι κανένα παιχνιδάκι!).  ;D

 

Πέραν της πλάκας, ευχαρίστως θα έπαιζα σε γκρουπ με άποψη παρόμοια με των MMW, αλλά μόλις που προλαβαίνω με ένα σχήμα, με το οποίο παρεμπιπτόντως σχεδιάζουμε να παίξουμε κανα-δυο κομμάτια των Medeski...

Τώρα αν με σουτάρουν (σκέφτομαι να τους προτείνω μερικά δικά μου κομμάτια, και υπάρχει αυτή η ηλίθια προκατάληψη με τους ντράμερ... ;)), το ξανασυζητάμε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μυσταγωγία να τον δει και να τον ακούσει κανείς. Σκέτη ανατριχίλα o ήχος του - ποτέ μου δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα ότι δεν χρησιμοποιούσε wah αλλά μόνο τα δάχτυλά του κι ένα Rat. Και όσο βλέπω τα βίντεο που βάλατε, τόσο συνειδητοποιώ την κ*&%φαρδία μου που τον είδα καθιστός στα 10 μέτρα!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody ..σε μισω...

ο κολλητος μου τους ειδε στο λονδινο πριν 4 μηνες περιπου και καθονταν μπροστα στον scofield ακριβως..και εννοειται πηρε και την πενα του στο τελος της συναυλιας... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανα κι εγώ με τον Metheny, μείον την πένα...

 

Πού να το ήξερα να σου έπαιρνα ένα αυτόγραφο - από δίπλα μου πέρασε την ώρα που στεκόμουν στην είσοδο (και δεν είχε και κόσμο...) Φαντάσου ότι στην αρχή δεν τον αναγνώρισα κι έλεγα "Ποιον μου θυμίζει αυτός, ποιον μου θυμίζει..."  ;D ;D ;D ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήνομαι, αλλά μόνο αν έχεις Hammond και προτίθεσαι να το κουβαλάς σε όλες τις πρόβες και τα live (και όταν λέω Hammond, εννοώ B3 με Leslie, όχι κανένα παιχνιδάκι!).  ;D

 

Πέραν της πλάκας, ευχαρίστως θα έπαιζα σε γκρουπ με άποψη παρόμοια με των MMW, αλλά μόλις που προλαβαίνω με ένα σχήμα, με το οποίο παρεμπιπτόντως σχεδιάζουμε να παίξουμε κανα-δυο κομμάτια των Medeski...

Τώρα αν με σουτάρουν (σκέφτομαι να τους προτείνω μερικά δικά μου κομμάτια, και υπάρχει αυτή η ηλίθια προκατάληψη με τους ντράμερ... ;)), το ξανασυζητάμε.

 

Παρεπιπτόντως, έχω hammond+leslie (όχι όμως το Β3, αλλά το Πόρτα-Β) και rhodes κτλ και παλιά τα κουβαλάγαμε με τη μπάντα σε λάιβ, μέχρι που μας έπεσε η μέση. Τώρα τα έχω πια στο στούντιό μου και κουβαλάω άλλα...Καλές επιτυχίες με τις διασκευές Μεντέσκι... αν τις παίξετε πουθενά στείλε να έρθω να σας δω... και αν σε σουτάρουν ξαναμιλάμε  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Τάκη, φοβερή μπάντα...έχω δει τον Sco 2 φορές αλλά όχι όλους μαζί...

 

στο 1.15 και στο 1.20 του πρωτου κατι πηρε το αυτι μου ή κανω λαθος......? ::) ::)

 

Δεν έχω κιθάρα στα χέρια μου και ακούω από laptop αλλά αν δεν σε χαλάει η ανάλυση, με ένα πρώτο και πρόχειρο άκουσμα είναι σαν να πηγαίνουν οι συγχορδίες (αν δεν κάνω λάθος βέβαια):

 

I(maj7) - VI(m7) - IV(maj7) - IV(m7) κτλ.

Οπότε εκείνη η νότα που σου ακούγεται λάθος στυ 1.15 πάνω στο IV(m7) είναι αρμονικά σωστή. Αν θες το αναλύουμε και περισσοτερο.

Η άλλη στο 1.20 είναι μέσα στη κλίμακα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου