Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικο τριξιμο μετα απο set up..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν παίζεις κάποιες χορδές χωρίς ενισχυτή και υπάρχει ένα τριξιματάκι το οποίο όταν ανοίξεις τον ενισχυτή στην ίδια χορδή με την ίδια ένταση δεν ακούγεται από τον ενισχυτή, είσαι οκ.

 

μα καλά, δεν επιρρεάζει τον ήχο? Φαντάζομαι πως ο καθένας έχει τις δικές του ανοχές στο τρίξιμο, αλλά αλλιώς μου φαίνεται ο ήχος όταν η χορδή είναι καμπάνα unplugged.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

 

μερικοι μου ειπαν καλυτερα να τριζει λιγο παρα να ειναι τοσο σκληρη... δεν ξερω τι να κανω παλι .. θα με περασει για τρελο ο τεχνικος/.!

 

 

 

Λοιπόν, αυτή ήταν μια χαρά άποψη...στα 80s. Πήγαινε μαζί με τις Ιbanez και τα Wizard Necks ;D ;D ;D

 

Στα 90s η μόδα ήταν να σηκώνουμε τις χορδές στο Θεό... (Θεέ και Κύριε). Eπίσης το συνολάκι συνοδευόταν από Vintage Kιθαρόνια και Baseball Bat Necks  ::) ::) ::).

 

Σήμερα θέλω να πιστεύω ότι έχει επικρατήσει η λογική και η κατάσταση βρίσκεται κάπου στη μέση. Ναι μεν να παίζει, να έχει ringing και να μπορείς να κάνεις bends, αλλά όχι και να παλεύεις με το όργανο...

 

Επίσης αν ο τεχνικός σου έχει σετάρει σωστά την κιθάρα και ο λαιμός σου δεν έχει πρόβλημα, τότε σ' αυτό το "μεσαίο" ας πούμε set up η κιθάρα δεν πρέπει να τρίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα οπως ειπα και προηγουμενος δεν τριζει πουθενα ..αλλα ειναι πιο σκληρη απο πριν ..

 

μου το λεγατε αλλα αμα δεν το επιανα στα χερια μου...

ο ηχος ομως ειναι διαφορετικος.. κατα πολυ θα ελεγα. καθε νοτα ακουγεται πως να το πω.. στραγαλατη γεματη και στερεη! τωρα δεν ξερω τι να κανω θα την κρατησω μια εβδομαδα και αν δω οτι με ζοριζει πολυ θα παω για τον συμβιβασμο που λεγαμε..

 

μια τελευταια υποψια... οταν το οργανο ειχε 9ρες το action ηταν πολυ χαμηλοτερο απο τωρα και δεν ετριζε..!

και ενω ξερω οτι οσο ανεβαινεις νουμερο χορδης τοσο κατεβαινεις action στην προκειμενη εγινε το αναποδο.. μηπως φταιει κατι? να την παω και σε ενα 2ο τεχνικο να μου πει την γνωμη του?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου. Το ότι η κιθάρα δεν έτριζε όταν ήταν καινούρια δεν λέει τίποτα. Οι χορδές της τότε κάθε άλλο παρά καινούριες ήταν οπότε ούτε τριξίματα, ούτε πρίμα... ;D ;D ;D Δεν μας είπες τι μουσική παίζεις... Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι αστρονομικές ταχύτητες ;D προτίμησε ένα σχετικά υψηλό action, η βελτίωση στον ήχο και στο sustain είναι τεράστια... Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι, αν κυνηγούσες τον μετρονόμο δεν θα είχες προλάβει να ακούσεις τριξίματα :P :P :P Πάντως όσο ανεβαίνεις σε πάχος χορδών τόσο ανεβαίνει και το action λόγω της μεγαλύτερης ταλάντωσης των χορδών. Α!! Μην ακούς για τριψίματα τάστων κλπ... Αν είναι δυνατόν σε καινούρια usa να θέλεις τέτοια πράγματα :o :o :o Μόνο σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις και πολύ αμφιβάλλω αν είναι τέτοια περίπτωση η δική σου.

 

Η γνώμη μου είναι να της δώσεις μια ευκαιρία με το setup που έχει τώρα. Ίσως τελικά σου κάτσει, μην ξεχνάς ότι όλα σχεδόν είναι θέμα συνήθειας!

 

Keep on rocking!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ο μονος σιγουρος τροπος να σε βολευει 100% η κιθαρα σου ειναι να μαθεις να τη σεταρεις μονος σου...  φανταζομαι φοβασαι μην κανεις καμια βλακεια επειδη ειναι καινουργια η κιθαρα, αλλα απο την αλλη δεν ειναι κατασταση αυτη, να την τρεχεις καθε βδομαδα σε καποιον για set up...

 

my two pence..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε μου. Το ότι η κιθάρα δεν έτριζε όταν ήταν καινούρια δεν λέει τίποτα. Οι χορδές της τότε κάθε άλλο παρά καινούριες ήταν οπότε ούτε τριξίματα, ούτε πρίμα... ;D ;D ;D Δεν μας είπες τι μουσική παίζεις... Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι αστρονομικές ταχύτητες ;D προτίμησε ένα σχετικά υψηλό action, η βελτίωση στον ήχο και στο sustain είναι τεράστια... Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι, αν κυνηγούσες τον μετρονόμο δεν θα είχες προλάβει να ακούσεις τριξίματα :P :P :P Πάντως όσο ανεβαίνεις σε πάχος χορδών τόσο ανεβαίνει και το action λόγω της μεγαλύτερης ταλάντωσης των χορδών. Α!! Μην ακούς για τριψίματα τάστων κλπ... Αν είναι δυνατόν σε καινούρια usa να θέλεις τέτοια πράγματα :o :o :o Μόνο σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις και πολύ αμφιβάλλω αν είναι τέτοια περίπτωση η δική σου.

 

Η γνώμη μου είναι να της δώσεις μια ευκαιρία με το setup που έχει τώρα. Ίσως τελικά σου κάτσει, μην ξεχνάς ότι όλα σχεδόν είναι θέμα συνήθειας!

 

Keep on rocking!!!

 

αν παιζουν στο εργοστασιο μεχρι να ερθει στη ελλαδα τοτε ναι.. γτ αλλιος η κιθαρα ηταν μεσα σε σφραγισμενο πακετο που ανοιχθηκε μπροστα μου στον στολλα..  :)

 

η μουσικη που παιζω δεν συμπεριλαμβανει αστρονομικες ταχυτητες (ευτυχως!!) αλλα λογικες ενος rock -blues player.

 

αυτο που λες για το action  παντου ακουω το αντιθετο.. αν και απο πλευρας φυσικης (αν δεν κανω καποιο λαθος) οσο μεγαλυτερη μαζα τοσο μεγαλυτερη αδρανεια..αρα μικροτερη ταλαντωση..ε?!

 

θα δωσω θελω δεν θελω ευκαιρια γτ το ραντεβου που εχω για να την δει και αλλος τεχνικος ειναι σε κανα μηνα!

 

 

Τελικα ο μονος σιγουρος τροπος να σε βολευει 100% η κιθαρα σου ειναι να μαθεις να τη σεταρεις μονος σου...  φανταζομαι φοβασαι μην κανεις καμια βλακεια επειδη ειναι καινουργια η κιθαρα, αλλα απο την αλλη δεν ειναι κατασταση αυτη, να την τρεχεις καθε βδομαδα σε καποιον για set up...

 

my two pence..

 

 

εχεις δικιο σε αυτο.. και εχω αρχισει ηδη να πειραματιζομαι σε μια παλια κιθαρα που εχω..παντως ο ανθρωπος μετα απο το αρχικο σετ απ δεν μου ξαναπηρε λεφτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαρυτερες χορδες μπορεις να πετυχεις ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ action μια και τριζουν λιγοτερο (επαιζα για χρονια με 12αρες και οταν κατεβηκα σε 10αρες αναγκαστικα να ψηλωσω αρκετα το action μου σε ολες τις κιθαρες μου).

 

Βεβαια το προβλημα στην Ελλαδα (οπου ανθει το σπορ του shredding σε αντιθεση με αλλες χωρες.. ;D) ειναι οτι σχεδον ολοι οι κιθαριστες θεωρουν "κανονικο" ενα action  το οποιο στην πραγματικοτητα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλο ;D ;D

 

Δεν ειμαι θιασωτης του πολυ υψηλου action μια και αυτο χαλαει τον ηχο (χανεται το φυσικο κομπρεσαρισμα της νοτας και φυσικα το intonation) αλλα ενα ΛΟΓΙΚΟ μεσαιο action θα κανει την κιθαρα σου να ακουγεται καλυτερα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη ο ηχος μου φενεται πολυ πιο γεματοσ και καθαρος.. δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τον ορο κομπρεσαρισμα.. :(  μετρησα με χαρακα τωρα την αποσταση της μι (μπασα) στο 12 ταστο και ειναι 5-6 χιλιστα.. αυτο τι action θεωρητε μεσαιο ?ψηλο? αν βοηθαει αυτο βεβαια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσαιο  ειναι (δηλ.κανονικο) .

 

lol..απο αυτο συμπεραινω οτι μεχρι τωρα επαιζα αν οχι με μηδενικο action  με πιο λow δεν γινεται..μαλιστα..οσο ζω μαθαινω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου