Προς το περιεχόμενο

Για μια LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

+1

 

συν βεβαια το γεγονος οτι τα τελευταια που φταινε οταν μια κιθαρα ξεκουρδιζει ειναι τα...κλειδια,ακομα και τα φθηνοτερα κλειδια που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη δεν ειναι τοσο μαπα ωστε να χαλανε το κουρδισμα.

 

Aμέσως με την ειρωνία...

 

΄Οχι ίσως να μην σου χαλάνε το κούρδισμα, αλλά τρίζουν και σου σπάν τα νεύρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Koίτα αν σώνει και καλα θες να βελτιώσεις μια gibson, you might as well change these too.

.....

 

Ασφαλώς. Όπως φαντάζεται ο καθείς.

 

Απλά... το παιδί παίζει 1.5 χρόνο, σε roland cube, του δίνουν μια LP σε πολύ καλή τιμή (290Euro), με αναβαθμισμένο/φιταγμένο το βασικό στοιχείο playability (nut) (ΟΚ μέχρι εδώ), και συζητάμε upgrades λίγο μεγαλύτερης αξίας από το κόστος του οργάνου που αναρωτιέται αν πρέπει να αγοράσει.  :)

 

Η γνώμη μου είναι η εξής: Παίρνεις την LP, παίζεις, ακούς άλλους, ακούς εσένα και.... εδώ είμαστε να συζητάμε.  :) Αν κάποιο ποτενσιόμετρο αρχίσει να "μην την παλεύει" ψέκασέ το με εκείνο το ειδικό.... και αν επιμείνει άλλαξέ το. Εχεις αρκετό καιρό μπροστά σου να σε προβληματίσει η tone-pros.

 

Αν θέλετε συζητάμε επί των αναβαθμίσεων φιλολογικώς/ακαδημαϊκώς (και όχι για το τι θα κάνει αύριο ο Solar Ex)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμέσως με την ειρωνία...

 

΄Οχι ίσως να μην σου χαλάνε το κούρδισμα, αλλά τρίζουν και σου σπάν τα νεύρα...

 

που την ειδες την ειρωνια?? :o :o

 

μου κανει ομως εντυπωση αν ειναι Grover γιατι θεωρουνται (και ειναι ) πολυ καλα κλειδια και σιγουρα δεν τριζουν.

Τα φορανε δε απο τη μανα τους παρα πολλες high end Gibson

 

 

απο οτι βλεπω

 

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm

 

ΕΙΝΑΙ GROVER οποτε θα ειναι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είπα ότι η κιθάρα δεν θα παίζει όπως είναι...

 

Πρότεινα μερικές αναβαθμίσεις γιατί η αξία ενός οργάνου έχει να κάνει με το πόσο καλά μπορεί να παίξει και όχι με το πόσο το αγόρασε κάποιος.

 

Επίσης είπα ότι κατα τη γνώμη μου αξίζουν τα λεφτά τους και αξίζει εν καιρώ, επειδή δεν είναι και κάτι το πανάκριβο, να τις δει...

 

Τέλος το πιο συγκαταβατικό πράγμα που μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον που σε ρωτάει είναι "άκου και κρίνε με τα δικά σου αυτιά..."

Με συγχωρείτε αλλά εγώ όταν ρωτάω θέλω ο άλλος να μου πει τη γνώμη του...και αποφασίζω με την κρίση μου ούτως ή άλλως.

 

Τέλος τα κλειδιά στην δικιά μου τρίζουν... και έχω δει και αρκετές epiphone με πρόβλημα στα κλειδιά. Μπορεί αυτό να είναι απλά η δικιά μου εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα που λες  δεν διαφωνω,αλλα την ειρωνια που την ειδες?

 

πρωτη μου φορα παντως ακουω καποιον να εχει προβλημα με τα Grover,θεωρουνται ενα απο τα industry standards για αυτο και μου εκανε εντυπωση. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O.K άκυρο για την ειρωνία και κακώς αντελήφθην  :-[

 

Για τα Grover πιστεύω ότι ίσως αν σου άρεσαν κι έπαιζες με τις συγκεκριμένες κιθάρες ίσως να είχες κι εσλυ κάποια παραδείγματα. Εκτός ξαναλέω αν εγώ είμαι ο γκαντέμης...

 

Όπως και να 'χει τα tonepros είναι bung for the buck. Πολύ ποιοτικά κλειδιά, σου κάνουν αμέσως εντύπωση.

 

Αλήθεια για τα ηλεκτρικά (pots, wiring, επιλογείς, πυκνωτές κλπ) τον Εpiphone ποια είναι η γνώμη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρησιμοποιει καποιος καλο ειναι να δωσει 20 ευρω και να βαλει καλα αμερικανικα μονο και μονο για λογους αντοχης ,προσωπικα εγω δεν χρησιμοποιω ουτε vol ουτε tone στις κιθαρες μου (τα κανω bypass) οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τον "ηχο" τους μια και για εμενα ειναι παντελως αχρηστα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ δεν περίμενα τόσα πολλά μηνύματα και πραγματικά χαίρομαι που μου απαντήσατε.Την κιθάρα την έχει 1,5 χρόνο και δεν πολυέπαιζε οπότε δεν τίθεται θέμα για refret.Τώρα φοράει τους SSH-59 set vintage blues.

Γενικά αφού τα tuners είναι grover και γενικά αποδεικνύονται καλά .

Τώρα τη γέφυρα καλή ιδέα αλλά έλεος δεν την αλλάζω ακόμα δεν είμαι και τόσο pro.

Αυτό που μου άρεσε ήταν για το coil tap.Γίνεται να το κάνω στους δικούς μου μαγνήτες?Πού μπορώ να το κάνω και πώς θα το ζητήσω?

Τα pots μπορεί αναλόγως τη δουλειά που κάνουν να τα αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις coil tap χρειαζεσαι καινουργια ποτενσιομετρα push pull.1 ή 2.Αν θα το κάνεις αυτό, καλύτερα μια και θα πας την κιθαρα σε τεχνικό να αλλάξεις και τα τεσσερα ποτενσιομετρα, όχι μονο 1 ή 2.Δεν είναι μεγαλο κόστος και αξίζει τον κόπο.Και τα τέσσερα θα είναι 500αρια αλλά το ένα θα είναι push pull.Δηλαδή θα λειτουργει σαν διακόπτης και όταν το σηκώνεις οι 2 μαγνήτες σου θα γίνονται μονοι (οπότε τώρα μπορεις να έχεις 6 επιλογες με τους μαγνήτες).Μπορεις ακομα να βάλεις 2 push pull ένα για κάθε μαγνήτη ξεχωριστά.Οπότε έτσι έχεις ακόμα περισσότερους συνδυασμους (πχ μονος πάνω μαζι με διπλο κάτω).Αυτο αν θες το κάνεις, ειδάλλως βάζεις ένα push pull και για τους δυο.

Για να μπορουν να σπλιταρουν οι μαγνήτες θα πρέπει να εχουν 4 καλώδια.ΟΙ δικοι σου έχουν οπότε no worries.

 

Για να γίνει η δουλεια θα πάς σε ένα μαγαζί που κάνουν set up/service και θα τους ρωτήσεις πόσο κοστίζει η αλλαγή των ποτενσιομέτρων και το wiring για 1 ή 2 splitters.Θα πληρώσεις εργατικά και το κόστος των ποτενσιομετρων.Αν σου πουνε κανενα τρελό ποσο, ίσως αξίζει να προμηθευτεις ο ίδιος τα ποτ και να τους τ πας και να τους πεις να στα περάσουν.

 

Your choice.Πάρε βέβαια την κιθάρα για αρχη και μετά αν αποφασίσεις να το κάνεις το σπλιτάρισμα, εδώ είμαστε και ρωτάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω κάνει ποτέ coil tap αλλά ξέρω ότι δεν συνίσταται σε μαγνήτες τόσο low output όσο οι '59...

 

Δεν έχει νόημα να έχεις ένα μαγνήτη 8-9k και να τον χωρίζεις στη μέση γιατί "πέφτει" στα 4-4,5k. Θα είναι πολύ αδύναμος και θα σου "αδειάζει" τελείως τα μεσαία. Επειδή είναι και ΑlNiCo V τα πρίμα θα σου παίρνουν τα αφτιά...

 

Συνήθως splittάρονται μαγνήτες με έξοδο από 11k και πάνω ή μαγνήτες με διαφορετικές περιελίξεις στο κάθε πηνίο όπως είναι οι Unbuckers του Fralin, όπου "κρατάς" σαν μονό τον πιο ισχυρό μαγνήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου