Προς το περιεχόμενο

Ποια η διαφορα στο turionx64 απο intel core 2 duo?


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ένας είναι athlon ο άλλος intel. Τώρα για το ποιος είναι ανώτερος παίζει το πράμα, αναλόγως της κάθε δεδομένης στιγμής, αλλά και επεξεργαστή. Πάντως το θέμα είναι ότι τώρα φαίνεται να επικρατεί η intel σε παρόμοιας δύναμης επεξεργαστές

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους amd τους θυμάμαι επεξεργαστές με ανεπτυγμένη θερμότητα,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό γενικά και στους mobile,αν όχι θα τους απέφευγα..Δεν λέει..

 

intel inside :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω τον TL-60 (dual 2gHz) σε ένα acer 5520 laptop, overclocked στα 2.45 και τρέχω cubase 4 με presonus firebox σε Digitus express card firewire και όλα είναι μέλι-γάλα με 0 προβλήματα ειδικά τώρα που τον έχω Overclocked (!) γιατί έχω overcloκάρει και το pci-express bus από 2500ΜHz σε 3000Mhz και αυτό βοήθησε στο να εξαφανιστούν κάποια σποραδικά glitch στον ήχο.

 

Anyway, η θερμοκρασία του Τurion στα 2.45 είναι 45-50 βαθμοί (χωρίς βάση cooler) και αν τον ανεβάσω με φόρτο cpu 85% τότε ανεβαίνει γύρω στους 65 βαθμούς top.

 

Κατά τη γνώμη μου η σειρά από tl-60 (2*2Ghz) εώς tl-68 (2*2.4Ghz) πρέπει να είναι ο ίδιος επεξεργαστής με διαφορετικό πολλαπλασιαστή. Και αυτό γιατί όλοι είναι 35w + ότι ο δικός μου δεν καταλαβαίνει τίποτα αν τον ανεβάσω στα 2.4 (από ότι έχω δει εώς τώρα φυσικά :))

 

Αυτά + ότι έχω 2ms latency στις ηχογραφήσεις μου ενώ και κλασικά ο ενσωματωμένος memory controller μου δίνει την ίδια απόκριση σε Multitasking (δηλ άμεση). Ο επεξεργαστής μπορεί να βαράει σχεδόν κόκκινο αλλά μόλις του ζητήσω μια extra εργασία σπεύδει να την κάνει χωρίς μα και μου ;D

 

Η γνωστή AMD δηλ.

 

Για να μην αποπροσανατολίσω όμως κάποιον που ζητά τις απόλυτες επιδόσεις στον ήχο μιλώντας καθαρά για μέγιστο track και plugins count, τότε οι mobile intel έχουν ένα 20-30% παραπάνω στα ίδια clocks.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σταθερός στην Intel. Ποτέ μου δεν συμπάθησα τις CPU της AMD. Και απο την Intel δεν συμπαθώ κάπιες σι πι γιου πχ Pentium D λόγο του ότι είναι ψιλοάθλιες και οι λίγο παλιότερες Pentium 4 και M κάνουν καλύτερη δουλειά.

Πλέων στο Desktop μου δουλέβω με Core 2 Duo και στο Laptop με Pentium M.

Αν έπερνα laptop και μπορούσα να ακουμπησω πολλά, και το έπερνα για ήχο κλπ θα έπερνα κάπιο Dell Mobile Workstation ή κάπιο Mac Book ανάλογα με το πιο λειτουργικό θα ικανοποιούσε τις ανάγκες της δουλειάς μου καλύτερα, αν και θα προτιμούσα Mac Os X λόγο του ότι είναι γενικά πιο σταθερό (σαν σωστό Unix Based).

Τώρα η επιλογή είναι δική σου.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σταθερός στην Intel. Ποτέ μου δεν συμπάθησα τις CPU της AMD. Και απο την Intel δεν συμπαθώ κάπιες σι πι γιου πχ Pentium D λόγο του ότι είναι ψιλοάθλιες και οι λίγο παλιότερες Pentium 4 και M κάνουν καλύτερη δουλειά.

Πλέων στο Desktop μου δουλέβω με Core 2 Duo και στο Laptop με Pentium M.

Αν έπερνα laptop και μπορούσα να ακουμπησω πολλά, και το έπερνα για ήχο κλπ θα έπερνα κάπιο Dell Mobile Workstation ή κάπιο Mac Book ανάλογα με το πιο λειτουργικό θα ικανοποιούσε τις ανάγκες της δουλειάς μου καλύτερα, αν και θα προτιμούσα Mac Os X λόγο του ότι είναι γενικά πιο σταθερό (σαν σωστό Unix Based).

Τώρα η επιλογή είναι δική σου.

Δεν μιλάμε για Mac vs. PC φίλε μου, το ερώτημα του θέματος είναι πολύ συγκεκριμένο. Επίσης, κάποιο επιχείρημα θα βοηθούσε να τεκμηριώσεις την άποψή σου. Τι θα πει "οι Pentium D είναι ψιλοάθλιες" άραγε; Δε σ' αρέσει το γράμμα D; Μήπως το κουτί τους είχε χάλια χρώμα; Όντως, χάλια ήταν αυτή η γενιά αλλά να λέμε και το γιατί, δεν κάνει κακό.

 

Back on topic, εδώ και κάποια χρόνια οι Intel είναι η επιλογή για τη συντριπτική πλειοψηφία των laptops και όχι τυχαία πιστεύω. Όπως είπε ο haryy, οι AMD έχουν το προσόν του built-in memory controller και έχουν "αέρα" στο multitasking αλλά κρεμάνε πιο σύντομα σε σχέση με τους αντίστοιχους Intel. Άσε που οι Intel έχουν και λίγο καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοώ πως τα έχουμε συγκρίνει, εγώ και οι καθηγητές μου. Τα μηχανήματα με Pentium D μόλις φορτώνουμε 2-3 εφαρμογές βαριές για επεξεργασία video πηγένανε χάλια, σε σχέση με ένα άλλο με celeron που παει πολύ πιο καλα με τις ίδες εφαρμογές.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοώ πως τα έχουμε συγκρίνει, εγώ και οι καθηγητές μου. Τα μηχανήματα με Pentium D μόλις φορτώνουμε 2-3 εφαρμογές βαριές για επεξεργασία video πηγένανε χάλια, σε σχέση με ένα άλλο με celeron που παει πολύ πιο καλα με τις ίδες εφαρμογές.

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις δοκιμές σας, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να ήταν δυνατότερος από τους Pentium D ένας επεξεργαστής με έναν μόνο πυρήνα (οι D ήταν διπύρηνοι) και με το 1/4 της cache memory. Μάλλον αδύνατον το βλέπω θα έλεγα.

 

Τέσπα, είναι παρελθόν όλα αυτά, δεν υπάρχει ουσιαστικό νόημα να το αναλύουμε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου