Προς το περιεχόμενο

Δυπήρηνο ή τετραπύρηνο για ηχογράφηση σε Win XP 32bit


krknow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε εμενα δουλευουν ομοιομορφα ,ΟΣΑ & ΟΤΙ plug ins και να βαλω δεν κανει drop outs ΠΟΤΕ.Και οταν λεω ποτε εννοω ποτε. ;)

 

Σε παρακαλώ γράψε μας επακριβώς τι έχεις ώστε να πάρουμε και ιδέες. Αν δεν γνωρίζεις θα σε βοηθήσει προγραμμάτάκι όπως το everest, ή έστω ενα δεξί κλικ στο ο υπολογιστής μου και ιδιότητες ή έστω ο φίλος σου που σου το έστησε!!

:D

 

Help, δωσε μας ιδέες (αν και τώρα που σεταρα σωστά το pc δεν μασάει τίποτα..).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bouka, στο Sonar σίγουρα δουλεύουν ομοιόμορφα οι 4 πυρήνες?

Στο ρωτάω γιατί σε 2 συστήματα 4πύρηνα amd και intel πάντα ο ένας πυρήνας δούλευε πιο πολύ (και σε pc φίλου μου τα ίδια) και είχε σαν αποτέλεσμα μικρότερο track count και plug-ins από cubase.

 

όχι μια χαρούλα κατανέμεται η ισχύς. Αλλά δούλευα με την έκδοση 7 και ιντελ. Αν θες αργότερα σου λέω και το σύστημά μου ακριβώς .Ο φίλος σου με τι δούλευε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 συστήματα δικά μου (1 intel, 1amd) μου το έκανε (και με διαφορετικά Motherboards) και με όλες τις εκδόσεις μέχρι και το 7.0.2.

Οι 3 πυρήνες δουλεύουν κανονικά αλλά ο 4ος δουλεύει 20% παραπάνω και έτσι τερματίζει πρόωρα η ισχύς του όλου συστήματος.

Από ότι έχω δει είναι αναγνωρισμένο bug από χρήστες. Ψάξε για "sonar 7 uneven core allocation" ή κάτι παρόμοιο και θα δεις τι λέω.

Πάντως από τη στιγμή που εσύ και ο Superfunk έχετε άψογο σύστημα, it's ok, (δώστε και κανένα setup btw για μας τους κοινούς θνητούς ;D)

 

απλά το είδα σε αρκετά δικά μου setups και σε setup φίλου μου γιαυτό και το ανέφερα.

 

υγ. Ούτε κατά διάνοια δεν "θάβω" το Sonar αφού το θεωρώ φοβερό πρόγραμμα με μία από τις καλύτερες mix engines (64bit γαρ!) αλλά έχει αυτό το πρόβλημα με τους 4πύρηνους που το έχω παρατηρήσει σε αρκετά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: Δεν διάβασα όλο το thread πρωτού ποστάρω.

 

1. Η μηχανή το Cubase/Nuendo ανεξαρτήτως πλατφόρμας δεν είναι βελτιστοποιημένη για πολλαπλούς πυρήνες. Μέχρι 2 πυρήνες το scaling είναι ικανοποιητικό, αλλά από 4 και πάνω αρχίζουν να φαίνονται τα σημάδια της γήρανσης.

 

2. Το Sonar Αντιθέτως τα πάει καλύτερα.

 

3. Το Reaper είναι αδιαμφισβήτητα στην κορυφή όσον αφορά το scaling και είναι επόμενο μια που η ανάπτυξη ξεκίνησε εκ του μηδενός και ο δημιουργός του έχει άριστες σχέσεις με την κοινότητα των χρηστών. Τα πράγματα είναι πιο ευέλικτα γιατί είναι μικρό Project σε σχέση με τα υπόλοιπα <<μεγαθήρια>>.

 

http://forum.dawbench.com/index.php

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, το Cubase/Nuendo 4 έχει καλύτερη αξιοποίηση στους πολλαπλούς πυρήνες από ότι το Sonar εώς την έκδοση 7.0.2.

 

Αυτό το λέει η προσωπική μου εμπειρία αλλά και σοβαρές έρευνες όπως αυτή:

 

http://www.dawbench.com/dawbenchdsp-x-scaling.htm (εδώ αναφέρεται και το spike problem του ενός πυρήνα στο Sonar πέρα από την υπεροχή του cubase στην αξιοποίηση πολλαπλών επεξεργαστών)

 

Το reaper βέβαια υπερτερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάνεις λάθος, το Cubase/Nuendo 4 έχει καλύτερη αξιοποίηση στους πολλαπλούς πυρήνες από ότι το Sonar εώς την έκδοση 7.0.2.

 

Αυτό το λέει η προσωπική μου εμπειρία αλλά και σοβαρές έρευνες όπως αυτή:

 

http://www.dawbench.com/dawbenchdsp-x-scaling.htm (εδώ αναφέρεται και το spike problem του ενός πυρήνα στο Sonar πέρα από την υπεροχή του cubase στην αξιοποίηση πολλαπλών επεξεργαστών)

 

Το reaper βέβαια υπερτερεί.

 

Thx for the heads-up. Φαίνεται πως στο συγκεκριμένο θέμα δεν είμαι top στην λίστα των Mr.Current Affairs.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το πράγμα.  :)

 

Έτσι όπως έχει καταντήσει ο διαρκής αγώνας της τεχνολογίας σε όλους τους τομείς δεν μπορεί κάποιος να παρακολουθεί πάνω από 5-6 θέματα καθημερινά γιατί τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και το μυαλό στο τέλος γίνεται μακαρόνια από την πολλή μελέτη ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σου συνιστώ να δώσεις 50 ευρώ ακόμα και να πάρεις μια καλύτερη μητρική. Μια χαρά είναι η Gigabyte που αναφέρεις αλλά όχι για σοβαρή χρήση.

Το chipset της είναι ελαφρώς ξεπερασμένο και αρκετά πετσοκομμένο, χώρια που μια λίγο ακριβότερη μητρική θα έχει και άλλα καλούδια όπως solid capacitors, περισσότερες SATA θύρες, βελτιωμένη παροχή ρεύματος για επεξεργαστή και περιφερειακά και πολλά ακόμα.

 

Καλύτερα μια τέτοια, ιδιαίτερα αν τελικά πάρεις τον Quad 9550. ;)

 

Εμένα αυτοί οι Solid πυκνωτές γιατί μου φένοντε οτι είναι μούφα για να τρόνε τα λευτά του κόσμου;;; Όταν τους είδα πρότη φωρά πάνω σε mobo μου φάνηκαν πως είναι απλοί ηλεκτρολιτικοί χωρίς το γύρω γύρω χαρτάκι. Τέτοιους πυκνωτές βρήκα σε πλακέτα απο CD-Rom του 95, και δεν αναφέροντε πουθενα σε βιβλίο τεχνολογίας υλικών, προφανώς γιατί δεν υπάρχουν επίσημα τέτιοι. Απλώς είναι αισθητικά πιο ωραίοι και κολιούντε πιο εύκολα σαν SMD.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτοί οι Solid πυκνωτές γιατί μου φένοντε οτι είναι μούφα για να τρόνε τα λευτά του κόσμου;;; Όταν τους είδα πρότη φωρά πάνω σε mobo μου φάνηκαν πως είναι απλοί ηλεκτρολιτικοί χωρίς το γύρω γύρω χαρτάκι. Τέτοιους πυκνωτές βρήκα σε πλακέτα απο CD-Rom του 95, και δεν αναφέροντε πουθενα σε βιβλίο τεχνολογίας υλικών, προφανώς γιατί δεν υπάρχουν επίσημα τέτιοι. Απλώς είναι αισθητικά πιο ωραίοι και κολιούντε πιο εύκολα σαν SMD.

ΟΚ, εγώ πάντως βλέπω ότι δουλεύουν. Δεν ξέρω αν ευθύνεται και κάτι άλλο, όσες mobos με solid capacitors έχω στήσει δεν μου έχουν βγάλει πρόβλημα (ακόμα). Σε αντίθεση με μητρικές που έχουν συμβατικούς πυκνωτές και οι οποίες τα φτύνουν πιο εύκολα στα μηχανήματα που στήνω. Και πίστεψέ με, έχω στήσει πολλά μηχανήματα κι από τις δύο μεριές. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μόνο 2 μητρικές μου έχει τύχει να δω με πρόβλημα στους πυκνωτές και αυτές με P4 τους πρότους που βγήκαν με Socket του PIII (δεν θυμάμαι πιο είναι). Μήπως τα φτήνουν λόγω άλλων προβλημάτων;;; Πχ όχι και τόσο καλά τροφοδοτικά;;;

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου