Προς το περιεχόμενο

radius απο 12 σε 9,5?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως εχω προσωπικη εμπειρια (δηλ.κιθαρες με ΟΛΑ τα radius που αναφερεις) και παιζουν ΟΛΕΣ βουτυρο (γιατι ακριβως ειναι σεταρισμενες σωστα) ;)

 

ποτε μου δεν επιασα μια κιθαρα και ειπα "πω-πω 14,678 radius εχει αν ειχε 15,12 θα επαιζε καλυτερα... ;D"

 

σεταρε εσυ ΣΩΣΤΑ την κιθαρα σου και θα παιζει μια χαρα.

 

Απο εκει και περα οτιδηποτε radius συνηθιζεται ευκολα (εκτος ισως απο τα υπερβολικα flat μπρατσα (απο 16 και πανω) που προσωπικα με κουραζουν στα ακκορντα.

Παραδινομαι :D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συμφωνω με τον φανκ

με τετοια μικρη διαφορα κ εαν σεταριστει καλα η κιθαρα δεν θα εχεις κανεναν προβλημα!

 

Jasemeister

παραδινομαι! χαχαχα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα υπαρχει μια πεποιθηση οτι τα vintage radius δυσκολευουν τα bends & το...γρηγορο παιξιμο αλλα μαλλον δικαιολογια για την...κουλαμαρα μας ειναι αυτα,απο τη στιγμη που.....αυτοι οι 2 ας πουμε παιζουν με 7 1/4 radius...& δεν τους ακουω να...πολυδυσκολευονται στα...bends.. ;D

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΚΗΣΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ

---------------------------

 

Έστω κύκλος ακτίνας R (εδώ βάζουμε radius ταστιέρας) και ένα τόξο επάνω στον κύκλο. Ενώνουμε τα δύο άκρα του τόξου με ένα ευθύγραμμο τμήμα του οποίου το μήκος ονομάζουμε d (εδώ βάζουμε μέσο πλάτος ταστιέρας). Στο μέσο της ευθείας φέρνουμε μία κάθετο μέχρι την περιφέρεια του κύκλου.

 

1. Να βρεθεί το ύψος h της καθέτου, το οποίο αντιστοιχεί στην μέγιστη διαφορά ύψους μεταξύ δύο σημείων της ταστιέρας (δηλ. περίπου μεταξύ της μι και σολ αν έχει γίνει σωστο setup  :D).

2. Έστω d=1.75''. Ονομάζουμε h1 και h2 τις τιμές του h για R=9.5'' και R=12'' αντίστοιχα. Να υπολογιστεί η διαφορά h1-h2.

3. Είναι τόσο μεγάλη, για να κάνουμε τόση φασαρία;

 

 

Σημείωση: δεν έχω λύσει την άσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια

και απο οτι μου ειπαν οι σεταπιστες που πηγα

οσο πιο μικρο ειναι το ραδιους τοσο πιο ψηλα πρεπει να ειναι οι χορδες γιατι αν κανεις βεντ ... δεν γινεται.

συμπερασμα μικρο ραδιους και χαμηλο τενσιον δεν γινεται.

κατα τα αλλα , με οποιδηποτε ραδιους και σωστο σετ απ τα βεντς δεν ειναι προβλημα.

τωρα αν ολα αυτα ειναι τριχες ...  πλς ας μου φτιαξει καποιος την στρατ 60ς

γιατι μου εχει σπασει τα ...νευρα.

 

:'(

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια

και απο οτι μου ειπαν οι σεταπιστες που πηγα

οσο πιο μικρο ειναι το ραδιους τοσο πιο ψηλα πρεπει να ειναι οι χορδες γιατι αν κανεις βεντ ... δεν γινεται.

συμπερασμα μικρο ραδιους και χαμηλο τενσιον δεν γινεται.

κατα τα αλλα , με οποιδηποτε ραδιους και σωστο σετ απ τα βεντς δεν ειναι προβλημα.

τωρα αν ολα αυτα ειναι τριχες ...  πλς ας μου φτιαξει καποιος την στρατ 60ς

γιατι μου εχει σπασει τα ...νευρα.

 

:'(

Συμφωνω :) Αυτο ακριβως

Τουλαχιστον σε γεφυρες οπου "καθεται" floyd η ειναι τυπου les Paul το μικρο radius δυσκολευει το low action.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπερασμα μικρο ραδιους και χαμηλο τενσιον δεν γινεται.

 

μικρο radius με ΠΟΛΥ χαμηλο ACTION (οχι tension ειναι αλλο πραγμα & μπορεις να εχεις lower tension με πολλα "κολπακια" ) δεν γινεται,με απλα ΧΑΜΗΛΟ action γινεται ;) εφοσον βεβαια εχει γινει σωστο fret leveling  (βεβαια εξαρταται τι εννοει ο καθενας μας χαμηλο,εχω δει κιθαριστες να θελουν ...μηδενικο υψος χορδων και καθολου τριξιματα... ;D ;D & να θεωρουν το χαμηλο για εμενα action των tele μου πολυ ψηλο... ;D )

 

ομως το 9,5αρι radius μονο μικρο δεν ειναι. ;)

 

απο την αλλη βεβαια τιποτα δεν συγκρινεται με την ανεση που σου δινει στα ακκορντα το vintage 7,5" radius.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη βεβαια τιποτα δεν συγκρινεται με την ανεση που σου δινει στα ακκορντα το vintage 7,5" radius.

 

...και οχι μονο!...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου