Προς το περιεχόμενο

Αποκλίσεις RMS χωρίς ακουστική διαφορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδή εγώ σε ότι κλίμακες rms έχω δει, οι τιμές είναι αρνητικές, δεν μας αναφέρετε και κάποιο χειροπιαστο (vst αν είναι δυνατόν) meter, οποίος να δείχνει θετικό πρόσημο σε κάποιο συγκεκριμένο audio και να μην ακούγεται και παραμόρφωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...μάλλον δεν το έθεσα σωστά :(

 

Το RMS είναι ουσιαστικά μεθοδολογία μέτρησης, ένας τρόπο να έχουμε μια μέση τιμή, όπως  πχ (από την αντίθετη πλευρά) και το peak level metering...το ζήτημα είναι τι μετράει όμως, σωστά?

 

Όταν λοιπόν μετράει την μέση ένταση σε σχέση με την δυναμική περιοχή δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 0db (καθώς αυτό είναι και το όριο της εκάστοτε δυναμικής περιοχής).

Όταν από την άλλη  έχουμε μια VU κλίμακα φυσικά και μπορεί να ξεπεράσει το 0 ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Haryy κάνε μια έρευνα (αν βέβαια δεν το έχεις κάνει ήδη..) για "K metering system  - Bob Katz" καθώς και στο ίδιο το digido.com υπάρχει πολύ χρήσιμο υλικό.....

 

Για να πω την αλήθεια, αντιλαμβάνομαι πλήρως πως δεν μπορώ να "μεταδώσω" κάτι  γύρω από το συγκεκριμμένο θέμα :(...... προσωπικά μου αρκεί που το καταννοώ στην πράξη ;D 

 

Πάντως σίγουρα ακόμη πιο ενδιαφέρον από τους τύπους και τους πίνακες είναι να αναλογιστούμε το γεγονός πως μια σωστά παιγμένη, ενορχηστρωμένη, ηχογραφημένη και άρτια mixed & mastered παραγωγή (ανεξαρτήτως χρονολογίας) μπορεί να ακούγεται εξίσου "δυνατά" με τα overcompressed cd των τελευταίων ετών, ασχέτως ενδείξεων ;)..........είτε αυτές είναι RMS, Peak, Vu, PPM, dbfs, dbfsd, dbm, dbv, κλπ κλπ κλπ κλπ  ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω ψάξει το θέμα αρκετά και δεν μου έχει χρειαστεί γιατί γνωρίζω τα όρια της αλυσίδας μου.

 

Απλά αν έχει κάποιος στο νου του να έχει το peak του στα -10 έως -6 π.χ τότε δεν πρόκειται να συναντήσει κανένα πρόβλημα overloading ούτε στα plug-ins του ούτε στους converters του.

 

Aν τα level σου είναι εκεί, τότε δεν χρειάζεται κανένα "metering system".

 

Aπλώς στο mastering χρειάζεται ένα reconstruction meter ώστε να αποφεύγονται τα πραγματικά clips που μπορούν να συμβούν στον DA converter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy οπως σωστά αναφέρεις δεν αναφέρεται ή πιο σωστά εμφανίζεται πουθενά δείκτης rms ανω των 0db αλλά (τουλάχιστον όπως απεικονίζεται στα WAVES, PAZ ANALYZER / RMS METERS) η απεικονειζόμενη καμπύλη "κόβεται" στο 0, διαγράφει μια νοητή τροχιά πάνω απο αυτο (το 0) και ξαναμαπίνει μετά μέσα στο γράφημα σε τιμές κάτω των 0. Από αυτό συμπέρανα (ορθώς / λάθος) ότι ξεπερνά τα 0.

Φίλε, nicodemus προσωπικά απεχθάνομαι τις παραγωγές των τελευταίων ετών στις οποίες αναφέρθηκες με τα γνωστά overcompressions, ωστόσο θα ήθελα τα κομμάτια μου να μην υπολείπονται παρασάγγας σε δυναμική ισχύ εξ' ού και το thread το οποίο άνοιξα για να μαθω από σας.

Δυστυχώς φίλε haryy, nicodemus, out of derkness και αρκετά άλλα παιδιά οι γνώσεις μου σε σχέση με τις δικές σας είναι οπωσδήποτε νηπιακές και έτσι δε δύναμαι να παρακολουθήσω τις αναλύσεις σε δείκτες και καμπύλες των οποίων δεν γνωρίζω ούτε τον έναν από τους δύο Χ,Υ άξονες. Κάθε συμβουλή λοιπόν σε απλό / συμπερασματικό επίπεδο απλών πρακτικών συμβουλών είναι πολύτιμη, αν φυσικά αυτό γίνεται. Αν πάλι όχι, ευχαριστώ ούτως ή άλλως για το χρόνο και τις πολύτιμες γνώσεις σας άσχετως δικής μου κατανόησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

persona αυτό που γράφει ο haryy:

Απλά αν έχει κάποιος στο νου του να έχει το peak του στα -10 έως -6 π.χ τότε δεν πρόκειται να συναντήσει κανένα πρόβλημα overloading ούτε στα plug-ins του ούτε στους converters του.

...είναι νομίζω μια αρκετά κατανοητή - πρακτική συμβουλή :)

 

το digital clipping (αυτό δηλαδή που περιγράφεις) είναι κάτι ανεπιθύμητο, ειδικά κατά το mixdown

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου