Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Audio Interface


sakourtele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω είναι η θεωρία

αλλά εγώ στην πράξη δεν έχω δει ΠΟΤΈ διαφορά

και έχω χρησιμοποιήσει και firewire και usb με 8

mic pre να δουλεύουν ταυτοχρόνως

 

άποψη μου: μη σε προβληματίζει το usb-firewire

αλλά η ποιότητα preamps-converters

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά μου τραβάω τακτικά πολύ μεγάλα backups (από 0.5 εως 60 GB) συμπιεσμένων αρχείων σε εξωτερικούς σκληρούς και επίσης χειριζόμαι κατά καιρούς μεγάλα audio αρχεία (1 με 2 GB) και στην πράξη οι 2 εξωτερικοί σκληροί δίσκοι που έχω με USB 2.0 και firewire στην κάθε συσκευή έχουν απτά καλύτερη απόδοση κατά τη μεταφορά μέσω firewire.

 

Και θεωρητικά να το δεις είναι θέμα της αρχιτεκτονικής του κάθε (άι-)πρωτοκόλλου, η "ταχύτητα μετάδοσης" που χαρακτηρίζει το καθένα δεν περιγράφει όλη την ιστορία όπως ακριβώς και τα GHz ενός επεξεργαστή.

 

 

 

Βέβαια όπως επισήμανες jmone το θέμα είναι αν οι απαιτήσεις της συσκευής και της δουλειάς φτάνουν το usb/firewire στα όριά του. Δεδομένου ότι ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει το interface γύρω από συγκεκριμένο (άι-)πρωτόκολλο μετάδοσης ώστε να λειτουργεί σωστά, είναι περισσότερο φιλοσοφική η συζήτηση για το τι είναι καλύτερο μιας και το interface είναι εγγυημένο να δουλέψει σωστά και σε καλές ταχύτητες είτε είναι USB είτε firewire.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά εγώ στην πράξη δεν έχω δει ΠΟΤΈ διαφορά

και έχω χρησιμοποιήσει και firewire και usb με 8

mic pre να δουλεύουν ταυτοχρόνως

 

Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά. Από εκεί και πέρα, όλα εξαρτώνται, πέρα από τον αριθμό των καναλιών:

 

1. Από τη δειγματοληψία που χρησιμοποιείς (άλλο το bit rate στα 48KHz και άλλο στα 96 ή τα 192).

2. Από το βάθος bit (άλλο το bit rate στα 16 bit και άλλο στα 24)

3. Από τη διάρκεια του κάθε take: αν είναι να γράψεις full session με υψηλό bit rate σε 8 audio κανάλια, θα πρέπει να σε προβληματίσει το USB (αν θέλεις να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να χάσεις κάπου το take). Αν είναι να γράφεις για 20-30 δευτερόλεπτα ανά take δεν θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα που πιθανώς να είχες σε ένα συνεχόμενο take των 4 λεπτών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η καρτα πως σας φαινεται?Γνωριζει καποιος για την συγκεκριμενη εταιρεια?

 

http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_8_firewire.htm

 

ή για κατι τετοιο?

 

http://www.thomann.de/gr/phonic_firefly_808_u.htm

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που λέτε είναι σωστά. Από εκεί και πέρα, όλα εξαρτώνται, πέρα από τον αριθμό των καναλιών:

 

1. Από τη δειγματοληψία που χρησιμοποιείς (άλλο το bit rate στα 48KHz και άλλο στα 96 ή τα 192).

2. Από το βάθος bit (άλλο το bit rate στα 16 bit και άλλο στα 24)

3. Από τη διάρκεια του κάθε take: αν είναι να γράψεις full session με υψηλό bit rate σε 8 audio κανάλια, θα πρέπει να σε προβληματίσει το USB (αν θέλεις να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να χάσεις κάπου το take). Αν είναι να γράφεις για 20-30 δευτερόλεπτα ανά take δεν θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα που πιθανώς να είχες σε ένα συνεχόμενο take των 4 λεπτών.

 

 

εγώ μιλάω για take 24/96 ολόκληρου τραγουδιού 4-5 λεπτά

και δεν είχα κανένα πρόβλημα και ειδικά στη φάση που είναι

ο φίλος μας δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα γιατί θα

γράφει 2-3 κανάλια σε 24/48 (λογικά) οπότε είναι ok σίγουρα

 

 

σου προτείνω αν δεν τη θες για live να πας σε μια λύση χωρίς

κονσόλα όσο μουράτη και να σου φαίνεται

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχω ζαλισει αλλα επειδη ειμαι καινουριος στον χωρο μια ερωτηση ακομα...

Χρειαζομαι απαραιτητα και controler (DAW) για την ηχογραφηση??

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η alesis multimix firewire 8 καθως την έχω μπορώ να σου πω ότι τα σπάει. Τέλεια για τα λεφτά της. Αν ομως μπορεις να πας για ποιο ακριβά πήγαινε για Presonus.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου