Προς το περιεχόμενο

DIY VoodooLab OD / OCD.


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, αυτό που πληρώνεις περισσότερο στα πετάλια είναι η έρευνα και η προσπάθεια που χρειάστηκε για να καταλήξει εκεί ο δημιουργός, η εργασία δηλαδή που προηγήθηκε για να φτάσει στο τελικό αποτέλεσμα και καθένας μπορεί να κοστολογήσει αυτή την εργασία όσο νομίζει. Επίσης πληρώνεις και το χειροποίητο του πράγματος αν μιλάμε για boutique πετάλια. Αν θες την γνώμη μου, μερικά τα αξίζουν τα λεφτά τους κι ας φαίνονται πολλά, ενώ κάποια άλλα είναι απλά μαμπο τζαμπο (π.χ. αρκετά από τα 35400001 tubescreameroειδή).

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά, αυτό που πληρώνεις περισσότερο στα πετάλια είναι η έρευνα και η προσπάθεια που χρειάστηκε για να καταλήξει εκεί ο δημιουργός, η εργασία δηλαδή που προηγήθηκε για να φτάσει στο τελικό αποτέλεσμα και καθένας μπορεί να κοστολογήσει αυτή την εργασία όσο νομίζει. Επίσης πληρώνεις και το χειροποίητο του πράγματος αν μιλάμε για boutique πετάλια. Αν θες την γνώμη μου, μερικά τα αξίζουν τα λεφτά τους κι ας φαίνονται πολλά, ενώ κάποια άλλα είναι απλά μαμπο τζαμπο (π.χ. αρκετά από τα 35400001 tubescreameroειδή).

το ιδιο λεμε...εγω το λεω "σκεψη".... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάμπο τζάμπο πείτε το ό,τι θέτε πείτε το, ( ;D ) υπάρχουν τεράστιες διαφορές ανάμεσα σε "κλώνους". Οι διαφορές όμως οφείλονται κατά το μαγαλύτερο μέρος στις μικροαλλαγές στις τιμές των διαφόρων components και στους τύπους των ημιαγωγών και ελάχιστα σε "μαγικές" παρτίδες, NOS τρανζίστορ κλπ.

Σαφώς και το περιθώριο κέρδους ενός κατασκευαστή μπουτικο-πεταλιών είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό ενός που φτιάνχει όργανα, αλλά τα ποσά (και η μεταπωλητική αξία) στα πετάλια είναι τέτοια που... χαλάλι τους.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το pinout ειναι ιδιο και θα παιζει μια χαρα και μ'αυτο. Εγω το δοκιμασα και με JRC4558 και με 072 και λεω να ψαχτω και με αλλα μπας και βγαλω κανα λαυρακι...   ;D

 

Για δοκίμασε και με LM833 (αν βρεις)... Προσωπικά πολύ το συμπαθώ!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε και με LM833 (αν βρεις)... Προσωπικά πολύ το συμπαθώ!

 

Μηπως ξερεις αν εχει ο μουτσιουλης?

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα η φαση DIY Pedals ειναι προτιμητεα οχι για το μειωμενο κοστος, οσο για το γεγονος οτι τα φτιαχνω "στα μετρα μου"...

 

Τα "αγοραστα" ειναι αναγκαστικα "generally voiced", με αποτελεσμα σε καποιους να κανουν και σε καποιους οχι.

 

Οπως γινεται και με τα ρουχα...  Αλλιως ειναι το "Tailored" κουστουμι...    ;D

 

Βεβαια σε καποιες περιπτωσεις ειναι και θεμα κοστους. Ενα uni-vibe για παραδειγμα ειναι αρκετα ακριβο για να το παρεις (για κλωνους μιλαω, για original ασε). Σιγουρα και ως DIY κατασκευη ειναι πιο τσιμπημενη σχετικα με αλλες, αλλα δεν συγκρινεται.

 

Οσον αφορα στον ηχο των πεταλιων, τα παντα ειναι "mix and match". Ο καθε κατασκευαστης μελετωντας τα κυκλωματα τα κατευθυνει προς εναν συγκεκριμενο τροπο ηχητικης συμπεριφορας. Εδω θεωρω οτι μιλαμε για "φακελο παρομοιων συμπεριφορων" μιας και οι αποκλισεις/διαφορες των υλικων (απο παρτιδα σε παρτιδα ή απο στοιχειο σε στοιχειο) καθοριζουν ενα συνολο ομοειδων πεταλιων που ακουγονται περιπου το ιδιο.

Ετσι πολλες φορες λεμε/λενε οτι "τα πρωτα "Fuzzvibemasters" ηταν "ετσι" και η "δευτερη γενια" ηταν "αλλιως" κλπ κλπ...

Καποιες αλλαγες "περνιουνται" ως versions αλλαζοντας ριζικα καποια πλευρα της "προσωπικοτητας" (π.χ η V2 του OCD ειχε πιο πολλα μεσαια απο την πρωτη... κλπ)

 

Οποτε το "μυστικο" του να φτιαχνεις πεταλια δεν ειναι (κατ εμε) στο να παρεις τα Χ-Ψ υλικα και να τα κολλησεις μεταξυ τους κι ο,τι γινει...  Θελει ψαξιμο η δουλεια.

Αν το βλεπει καποιος καθαρα και μονο για να αποκτησει ενα πιο φθηνο πεταλι απο το original αλλα και με λιγο DIY "αστροσκονη", καλο ειναι να παιρνει kits στυλ BYOC.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερεις αν εχει ο μουτσιουλης?

 

Το LM833 δεν πολυχρησιμοποιείται γενικά, θεωρείται κάπως παλιό (ίσως γι αυτό μου αρέσει ο ήχος του σε κάποια πετάλια;) οπότε ενδέχεται να μη μπορείς να το βρεις εύκολα. Δεν είναι όμως και κάτι εξωτικό... Τυχαίνει να τους τελειώνει και να "ξεχνάνε" να φέρουνε για αρκετό καιρό, φέρνουνε όμως συνήθως. Είναι πως θα σου κάτσει.

 

Ο Μουτσιούλης μάλλον θα έχει, εγώ από κει ψωνίζω συνήθως και όποτε πήρα LM833 απο κει το πήρα (ίσως και από Ιωαννίδη). Μιλάω πάντα για το κατάστημα στον Ευκλείδη, τα άλλα είναι λίγο "βιτρίνα", αυτό είναι η "αποθήκη"!

 

Πάντως μην το δέσεις σκοινί-κορδόνι ότι θα σου κάνει καλό ήχο. Εγώ το προτιμώ για πολλά πράγματα, αλλά έχει τύχει σε κάποια κυκλώματα να μην έχει καλό ήχο - παίζει ρόλο όλη η σχεδίαση. Συνήθως όμως δουλεύει καλά (γι αυτό το προτιμώ). Κάνε μια δοκιμή, μπορεί να βγει κάτι καλό (και αν όχι δεν τρέχει τίποτα... πάμε γι άλλον τελεστικό!)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι... κι εγω για μια δοκιμη το θελω να δω τι "ψαρια πιανει"...

 

θα παω καποια στιγμη απο μουτς να δω.

 

thanks bab!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές όμως οφείλονται κατά το μαγαλύτερο μέρος στις μικροαλλαγές στις τιμές των διαφόρων components και στους τύπους των ημιαγωγών και ελάχιστα σε "μαγικές" παρτίδες, NOS τρανζίστορ κλπ.

 

αυτο εχει ισως συμβει σε ελαχιστες περιπτωσεις και δυστυχως εχει στιγματισει την "πιατσα'...

 

Κυριως απανταται σε κατι πανσπανια αρχαια FuzzFace που ειχαν το "χαρισμα" να παιζουν εκπληκτικα... 

Απο τοτε ο μυθος των NOS τρανσιστορ εχει "κατσει" για τα καλα στο χωρο...

 

Δεν ειναι 100% mambo jumbo, αλλα επ' ουδενι δεν ειναι και ο κανονας.  ;) Εχω παλια τρ. που παιζουν σουπερ και καποια που ειναι εντελως μπαζα. Το ιδιο ισχυει βεβαια και για καινουρια parts. Απλα οι ανοχες ειναι πιο "κλειστες" στα μοντερνα ηλεκτρονικα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα η φαση DIY Pedals ειναι προτιμητεα οχι για το μειωμενο κοστος, οσο για το γεγονος οτι τα φτιαχνω "στα μετρα μου"...

 

Kαι να προσθέσω "περνάω δημιουργικά την ώρα μου και μαθαίνω και κάτι παραπάνω". Σημαντικά και τα δύο.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου