Προς το περιεχόμενο

DIY VoodooLab OD / OCD.


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , πριν λιγο τελειωσα κ το MarshallBB στο breadboard αλλα δεν προλαβα λογω περασμενης ωρας να το δοκιμασω παρα μονο για λιγο. Δουλευει μια χαρα οποτε αυριο τα νεωτερα. Αριστερα στο breadboard ειναι το ΜΒΒ κ δεξια το OVD. Για να δουμε τι θα βγει!!!!! ?????? ??? ???

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το clean blend δεν μου αρεσει γιατι μιξαρεις 2 σηματα που το καθενα αποδιδει αλλες δυναμικες στο παιξιμο με αποτελεσμα να μην υπαρχει ομοιγενεια ηχητικη τουλαχιστον στα αυτια μου. Το δυσκολο ειναι να βρεις τα καταλληλα low k high pass φιλτρα  για το καθε κυκλωμα για να υπαρχει full response κ εκει θελει πειραματισμο παρολο που θεωρητικα υπολογιζονται με τους τυπους ευκολα.

 

το καλο με το clean του VLSpD ειναι οτι εχεις την ατοφια "ατακα" του καθαρου με το "πατημενο" σημα του screamerοειδους κυκλωματος. Οποτε, κατα καποιο τροπο οι ψαλιδισμενες κορυφες απο το OD "ξαναγεμιζουν" απο τις καθαρες. Ειναι αν μη τι αλλο ενδιαφερον στη θεωρια, αλλα και στην πραξη! ;)

 

Εγω του εχω κι ενα FD-II στην εισοδο οποτε οταν μερικες φορες το "πυροδοτω", το βρωμικο σημα μπαινει και στο "καναλι" του clean και ξαναμιξαρεται με το αλλο.      ...χαμος!  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερα στο breadboard ειναι το ΜΒΒ κ δεξια το OVD. Για να δουμε τι θα βγει!!!!! ?????? ??? ???

 

...το σφυρι απο διπλα σε τι αποσκοπει?    ...troubleshooting?  ;D ;D ;D

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα στο δικο μου OVD, χθες παρηγγειλα μερικα πραματακια απο Banzai...

 

θα βγαλω τα "καλα" απο την παλια πλακετα, θα τα τσεκαρω και θα "ξανα-ανακατεψω την τραπουλα"....  ;)

 

ελπιζω μονο μη μου αρχισει τα χαζα του ο Olaf και το ξεκινησω κατα το ...πασχα  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φοβαμαι κ εγω με αυτον τον ανθρωπο , μπορει να σε τραβηξει πολυ μακρια. Εγω παρελαβα απο Small Bear μεσα σε 10 μερες αλλα τωρα μετακομιζει σε πιο μεγαλο χωρο αποτι γραφει κ θα εχει καθυστερησεις για κανα μηνα.

 

Ισως δοκιμασω κ με clean blend βαζοντας διακοπτακι στο cliping stage.

 

Οσο για το σφυρι , χε χε , βασικα κραταει το καλωδιο για να μην μετακινειται η πλακετα αλλα πολλες φορες οταν κατι παει στραβα μου περνανε απο το μυαλο περιεργες σκεψεις!!! ;D ;D ;D ( εχω πατησει κατω αρκετα αποτυχημενα προτζεκτακια!!! :D :D)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φοβαμαι κ εγω με αυτον τον ανθρωπο , μπορει να σε τραβηξει πολυ μακρια.

 

Ολως παραδοξως τα εστειλε χθες!!!!   :o  :o  :o

 

λογικα στο τελος αυτης της εβδομαδας ή τη Δευτερα θα τα εχω... (ταχυδρομειου επιτρεποντος...)

 

παντως λεω να στησω ηδη ενα στο ραστερ και μετα να αντικαταστησω μερικα πραματακια για να κερδισω χρονο (τον οποιο ...δεν εχω)

 

αυτη τη φορα θα πειραματιστω λιγο παραπανω με το clipping stage και με το κυκλωμα της Vbias.

 

...ιδωμεν  ::)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε φιλε alderbody , απο χρονο πασχω κ εγω !!! Τυχερος εισαι που στα εστειλε τοσο γρηγορα , θα δοκιμασω κ εγω γιατι χρειαζομαι αμεσα recaping σε ενα παλιο bassman που εχω κ καθεται. Θελω κ καποιες carbon comp αν κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το OVD ως εχει. Περιμενω κ απο σενα μηπως δοκιμασεις κατι κ μετα θα το ''σπιτωσω''. Μελεταω κ λιγακι το blend που ειχα αναφερει πιο πανω με το MarshallBB ( μαλλον πριν το σπλιταρισμα θελει buffering νομιζω) κ η ζωη...συνεχιζεται!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω κ εγω γιατι χρειαζομαι αμεσα recaping σε ενα παλιο bassman που εχω κ καθεται.

 

ωπα....  για λεγε... για λεγε....  ;D

 

ποσο ...παλιο δηλαδη? 

 

Θελω κ καποιες carbon comp αν κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το OVD ως εχει.

 

εγω ακολουθοντας τον "κανονα" που λεει "οχι cc σε ealry stages" εβαλα μετα τον 2,2μ (22Κ) και στην "κατω θεση" του διακοπτη (33Κ). Εχω και καπου αλλου αλλα δεν θυμαμαι τωρα.

Στα πιο μπροστα σταδια (input) εχω metal film για ελαχιστοποιηση του θορυβου και μετα κυριως παιζουν carbon films.

Αλλα ειπαμε. Οπου σου ακουγονται "καλα"...  ;)

 

Περιμενω κ απο σενα μηπως δοκιμασεις κατι κ μετα θα το ''σπιτωσω''.

 

αν βρω αυτο τον περιζητητο χρονο θα αρχισω αμεσα τις δοκιμες στο ραστερ.

 

 

Μελεταω κ λιγακι το blend που ειχα αναφερει πιο πανω με το MarshallBB ( μαλλον πριν το σπλιταρισμα θελει buffering νομιζω) κ η ζωη...συνεχιζεται!!!!

 

κι εγω την κοβω να θες bufferακι πριν. Γενικως οταν παιζει διαχωρισμος καλα ειναι να μπαινει για να μην "ψοφαει" το σημα σου...  Ενας κλασσικος Tube Screamer type input buffer πιστευω να σου κανει δουλεια.

 

δες στο σχεδιο του Sparkle drive (attachment) πως το κανει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου