Προς το περιεχόμενο

Μια κιθαριστική βοήθεια περί τιμής/ποιότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή το πρώτο μου ποστ ήταν πολύ γενικό, μια και αποκλείεται να διαλέξεις πχ την Hagstrom (λέω γω τώρα), υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές με βάση το αν θες μονούς μαγνήτες, διπλούς μαγνήτες, μονούς και διπλούς, τρέμολο, σταθερή γέφυρα, floyd rose κτλ...

 

Δίνω κι άλλα λινκς...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm (μονοί μαγνήτες)

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_rw_bsb.htm (μονοί με διπλό)

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_ultra_ii_faded_cherry.htm (οι διπλοί που είπαμε)

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh250_stblk.htm (και το floyd rose, που δεν στο συνιστώ)

 

Τώρα άμα αρχίσουμε να μιλάμε για κουρδισμένα ξύλα και rosewood vs maple και τα σχετικά θα πρέπει να σου δώσουμε 200 λινκς ο καθένας, γι' αυτό σου είπαν τα παιδιά (και έχουν και δίκιο)ότι είναι πολύ γενικό το ερώτημά σου...

Αυτά θα τα ψάξεις μόνος σου, με την ησυχία σου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ουσια παραμενει οτι αν ξερεις να παιζεις και εχεις ψαξει τον ηχο σου σε ολο το φασμα του (πεταλια,εφε,ενισχυτες) θα τον βγαλεις το ΙΔΙΟ καλα με οτιδηποτε κιθαρα και να παιζεις (και....surprise,surprise θα ειναι σχεδον ΙΔΙΟΣ με οτι κιθαρα και να παιζεις).

Τότε γιατί έχουμε γεμίσει τόσες κιθάρες εδώ μέσα;  :D :D

 

Just kidding, of course... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί έχουμε γεμίσει τόσες κιθάρες εδώ μέσα;  :D :D

 

 

γιατι ειμαστε ...τρελλοι... ;D

 

εγω παντως πρωτος απο ολους θα παραδεχτω οτι οτιδηποτε κιθαρα και να παιξω πανω κατω τον ΙΔΙΟ ηχο.... βγανω  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πρωτος απο ολους θα παραδεχτω οτι οτιδηποτε κιθαρα και να παιξω πανω κατω τον ΙΔΙΟ ηχο.... βγανω

...γιατί τόσο ξέρεις και γιατί είσαι γέρος σαν και μένα (μάλλον και εσύ δεν ακούς καλά πιά και σου φαίνονται όλοι οι ήχοι ίδιοι!!!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα αυτο ειναι σιγουρο....."ουκ έρχεται μόνον" ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το θέσω διαφορετικά: Είναι τόσο μεγάλο το εύρος των ήχων που μπορεί να βγάλει μια κιθάρα, που υπάρχουν πολλές ηχητικές περιοχές που τα διάφορα μοντέλλα αλληλοκαλύπτονται. Σύνολα, υποσύνολα και τα μυαλά στα ηχεία.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, επειδή θέσατε τις απαντήσεις σας με ένα επιστημονικό υπόβαθρο ψυχοακουστικής ανατομίας του αυτιού και αδυνατώ να ακολουθήσω, θέλω απλά να υπενθυμίσω ότι δεν καίγομαι για να αγοράσω κιθάρα ούτε για να ερευνήσω την καταλληλότητα τις εκάστοτε κιθάρας, αλλά θέλω να μάθω με απλά λόγια:

 

1) αν στα χρήματα που προανέφερα υπάρχουν όργανα που όντως αξίζουν, ή όντως κυμαίνονται σε μια μετριότητα συγκριτικά με τα ακριβότερα (αναλογιζόμενος πάντα και πρωτίστως την προσωπική επαφή).

 

2) αν υπάρχουν εταιρείες- θύματα των μεγαλυτέρων που έχουνε μείνει στην αφάνεια και το θεωρείτε άδικο (αναλογιζόμενοι πάντα και πρωτίστως τα προϊόντα που προσφέρουν.

 

;) ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αν στα χρήματα που προανέφερα υπάρχουν όργανα που όντως αξίζουν...

Ασαφής ερώτηση και προφανώς θα λάβεις ασαφείς απαντήσεις...Θέσε ακριβή κριτήρια. Αξίζει στο μάτι μου, στο χέρι μου, στον ενισχυτή μου, στη λανθάνουσα μνήμη μου από ήχους, στο πορτοφόλι μου...μπορώ να συνεχίσω μέχρι αύριο...

Εμένα προσωπικά την ίδια ευχαρίστηση μου δίνει η Gibson μου με την Peavy και την Eastwood μου. Και έχουν τεράστιες διαφορές ήχου και τιμής και πιστεύω ότι όλες αξίζουν.

 

2) αν υπάρχουν εταιρείες- θύματα των μεγαλυτέρων που έχουνε μείνει στην αφάνεια και το θεωρείτε άδικο (αναλογιζόμενοι πάντα και πρωτίστως τα προϊόντα που προσφέρουν.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν εταιρίες θύματα. Όλοι πουλάνε ανάλογα το ποσοστό διαφήμισης που κάνουν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..στο μάτι το αποκλείω, δε μιλάω για εμφάνιση.

Για το χέρι έχω ξαναμιλήσει,

ο ενισχυτής είναι άλλη υπόθεση.

 

Με πιο απλά λόγια:  Υπάρχει περίπτωση να σκάσω ένα 500αρι και να με πιάσουν κότσο παρόλο που θα με βολεύει στο χέρι;;

 

Όσο για την "ασάφεια", το πιο απλό θέμα να πιάσεις, θα έχει 100 παράγοντες για να μελετήσεις, που άμα τους πιάσεις έναν έναν αναλυτικά χάνεις το νόημα και αλλάζεις θέμα..καλή και η ανάλυση, δε λέω, αλλά όταν ξεφεύγουμε, καλό είναι να σταματάμε. ;)

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μην αποκλείεις ποτέ το μάτι σου, είναι το πρώτο κριτήριό σου...μπαίνεις σε ένα μαγαζί με κιθάρες κρεμασμένες στο τοίχο, θα πιάσεις αυτή που θα σου χτυπήσει στο μάτι. Είναι σαν τις γκόμενες, θα πάς κοντά σε αυτή που σου κτυπάει στο μάτι (αυτό λέγεται σεξ), μετά θα ενδιαφερθείς για τον εσωτερικό της κόσμο (αυτό λέγεται αγάπη)

ο ενισχυτής είναι άλλη υπόθεση.

Δεν  είναι καθόλου άλλη υπόθεση. Μια ηλεκτρική κιθάρα είναι 100% εξαρτώμενη από τον ενισχυτή-πηγή εξόδου ήχου της. Πάρε την ίδια κιθάρα σε ένα Line 6 και σε ένα Marshal....και έλα να μου πείς

Υπάρχει περίπτωση να σκάσω ένα 500αρι και να με πιάσουν κότσο παρόλο που θα με βολεύει στο χέρι;

Tι θα πεί να σε πιάσουν κότσο αφού θα σου αρέσει η αίσθησή της και θα σου κάθεται καλά? Εννοείς μεταπωλητική αξία ή θα ξαναμπλέξουμε με την έννοια της ασάφειας που συνεχίζεις να εκπέμπεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου