Προς το περιεχόμενο

Tascam-US-1641


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδια.Ξανά μπήκα στο χώρο του Noiz μετά απο πολυ καιρό:)

Έχω μια μπάντα 8 χρόνια τώρα και αποφάσισα να κάνουμε τισ δικιές μας εγγραφές.Λοιπόν, έχωντας 1 καλό λάπτοπ(2 Ghz Core duo,2GB Μνημη 160 Gb δίσκο και 8600GT με 512mb) Πήρα την Tascam US-1641 με USB 2 .0 http://www.tascam.com/products/us-1641.html.

Θέλω να γράψω όπως το έχω υπολιγίσει 10 κανάλια (φωνή(1),τύμπανα(4),σαξ(1),1 μπάσσο,1 κιθάρα, και πλήκτρα(2).Τα πλήκτρα ίσως τα γράψω και μίντι όχι audio.

Ήθελα να ρωτήσω ο δίσκος του λάπτοπ θα σηκώσει τόσα κανάλια ταυτοχρονης εγγράφης???Ο δίσκος Ειναι 5400rpm.Ολα θα τα κάνω με το Sonar to 7.Πάντως τα π΄ρωτα τεστακια που έκανα ηταν πολυ καλά με αψογη ποιότητα ήχου!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να το δοκιμάσεις καθώς απο pc σε pc ακομα και με ίδια συστατικά παίρνουμε αλλα αποτελέσματα πολλές φορές (ειδικά αν έστω είναι διαφορετική η μνήμη ή το motherboard). Στην δικιά σου περίπτωση εχουμε laptop που γενικώς είναι μεγάλο θέμα το αν κάνει η όχι για 16κάναλη ηχογράφηση.

Ο σκληρός ειναι αργός σε σχέση με του desktop. Κάνε την δοκιμή σου αφου γενικώς καλό το βλέπω ,αλλά και η κάρτα που ειναι usb δεν βοηθάει τρομερά παρόλο που ειναι καλή. Δηλαδη στα laptop βγαίνει πιο ευκολα dropout και conflict ηχου λογο Usb παρα με firewire.

Αναμένουμε νέα σου. Try it και πες μας και εμάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, μπορεί κάποιος να μοιραστεί εμπειρίες απο πολυκάναλη εγγραφή σε laptop?Όσο για τον δίσκο ναι το γνωριζω οτι μπορει να μου κανει προβλήματα.Γι αυτο σκεφτομαι την αγορα ενός SSD.Έχω ακούσει για τρελλές ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, το σηκωνει ο δισκο σου, δεν εχει προβλημα. Οι δισκοι γενικα εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα read/write απο την ταχυτητα μεταφορας δεδομενων μεσω USB2. Ενδεικτικα σου λεω οτι οι sata στις 5400 εχουν maximum 150ΜΒ/s ενω το USB2 60MB/s...

 

τωρα στην περιπτωση που γραφεις 10 καναλια στα 24bits και sr 44.1kHz τοτε μιλαμε για (44100samples x 24bits)/8bits*106 = 1.32MB/s

 

βαλε και αλλα 2 καναλια για το playback

 

με τα ιδια μαθηματικα... αλλα 0.25MB/s

 

Total: 1.57MB/s περνανε μεσω της θυρας usb2 (δεδομενου οτι καμια αλλη συσκευη δεν χρησημοποιει τον usb διαυλο)

 

Οπως παρατηρεις 1.57MB/s δεν ειναι και πολλα για να διαβασει/γραψει ο δισκος μπροστα σε 150MB/s που μπορει να υποστηριξει ο δισκος.

 

Τωρα αν ειχες περισοτερα καναλια... με μεγαλυτερο sample rate... αλλαζει το πραγμα...

 

Γενικα παντως πηρε το ματι μου στο FAQ της M-audio για μια ιστορια που ισχυει στα laptops το οποιο ονομαζεται CPU throttling. Αυτη η ιστορια λεει οτι για να διατηρησει το αποθεμα της μπαταριας ριχνει την επιδοση του επεξεργαστη, αυτο δημιουργει clicks και θορυβο (στα μοντελα της maudio τουλαχιστον)... καλου κακου κοιτα το...

 

http://www.m-audio.com/index.php?do=support.faq&ID=56db3c36a93a984b77cdbe0e270fa298

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks DreamPanos ;)

Ta 48Khz στα 24 Bit είναι οκ λές?

Δεν θα παίξω με μπαταρία, μόνο ρεύμα.Πάντως οι προενισχυτές της κάρτας είναι το κάτι άλλο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μια χαρα θα ειναι... δεν διαφερει το 44.1 απο το 48kHz και πολυ... οκ ειναι! Πλακα πλακα, με εβαλες στο πειρασμο με αυτη την καρτα...  :P

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου