Προς το περιεχόμενο

David Gilmour sig strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου ηρθε ως E-mail News ενημερωση απο τη 7εndεr

 

http://www.fender.com/gilmour/

 

εχει ενα βιντεακι που παιζει το comfortably numb και στο solo η (original υποθετω) Strat ειναι εντυπωσιακη ηχητικα... 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και στο solo η (original υποθετω) Strat ειναι εντυπωσιακη ηχητικα... 

 

θες να πεις οι HIWATT ,τα Cornish treated εφε,τα εκπληκτικα μικροφωνα και οι κονσολες και τα χερακια του Δαυϊδ ειναι εκπληκτικα...(αντε η στρατ του παιζει και ενα....1% ρολο ;D ;D)

 

 

μη νομισει δηλ.ο.... κακομοιρης που θα σκασει...30.000 ευρω ;D για να παρει την signature οτι θα εχει και τετοιο ηχο... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη νομισει δηλ.ο.... κακομοιρης που θα σκασει...30.000 ευρω ;D για να παρει την signature οτι θα εχει και τετοιο ηχο... :)

 

χεχε....  μα γιατι το λες αυτο?....  ;D ;D ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ρε παιδια, ο ηχος του DG στο συγκεκριμενο comfortably numb και γενικα στο τουρ αυτο του On An Island, δεν μου φαινεται τοοοοσο τρομερος. Ο ηχος. Γιατι το παίξιμο βεβαια ειναι μοναδικο.

 

Εχω δλδ την αισθηση οτι εχει ακολουθησει μια διαφορετικη προσεγγιση ο Gilmour στο rig του, πιθανώς πιο απλή, και μου φαινεται λιγο "χυμα"  ο ηχος (πιο τραχυς καπως) σε συγκριση με το Division Bell και το αντιστοιχο live (με την κοκκινη κιθαρα και τους EMG active μαγνητες), αλλα και σε συγκριση με παλαιότερες δουλειες.

 

συμφωνειτε ή μηπως ειναι ιδεα μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομίζω ότι η κιθάρα και το setup του ελάχιστο ρόλο παιζουν στον ήχο του. Ολη η ιστορία είναι αυτός ο ίδιος, τόσο σαν συνθέτης όσο και σαν κιθαρίστας. Τα υπόλοιπα είναι για να συζητάμε στα φόρουμ να περνάει η ώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε συ αγγελε, εννοειται οτι το ουσιαστικο θεμα ειναι η μουσικη και το παιξιμο. κουβεντα κανουμε.

 

(ξανα)ρωταω: εχει κανεις αλλος την εντυπωση οτι ο ηχος στο τελευταιο live ειναι διαφορετικος, χειροτερος / καλυτερος απο παλαιότερα?? Όπως ακούγεται εστω από το live στο BBC, από το myspace του gilmour, απο τα διαφορα bootlegs και utube ...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εγώ θα συμφωνήσω με τον Νικόλα... Μου φαίνεται όντως πιο τραχύς ο ήχος του Gilmour στο τελευταίο live, και προσωπικά θα προτιμήσω τον παλιότερο ήχο του...

 

Η παρατήρηση αυτή σε φάση "ψυρρίζουμε τη μαϊμού", και όχι ότι δεν μου άρεσε ο άλλος ήχος, ή ότι δεν βάζω να δω live στο γιουτούμπι, ή ότι αν ερχότανε δεν θα πήγαινα να τον δω και δεν ξέρω τι άλλο.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για τους πολυ αρρωστους ΕΔΩ

 

http://www.gilmourish.com/?page_id=205

 

εχει ολα τα σετ απ του οποτε εκει θα δειτε και τις αλλαγες που ενδεχομενα εχει κανει μεσα στα χρονια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ρε παιδια, ο ηχος του DG στο συγκεκριμενο comfortably numb και γενικα στο τουρ αυτο του On An Island, δεν μου φαινεται τοοοοσο τρομερος. Ο ηχος. Γιατι το παίξιμο βεβαια ειναι μοναδικο.

 

Εχω δλδ την αισθηση οτι εχει ακολουθησει μια διαφορετικη προσεγγιση ο Gilmour στο rig του, πιθανώς πιο απλή, και μου φαινεται λιγο "χυμα"  ο ηχος (πιο τραχυς καπως) σε συγκριση με το Division Bell και το αντιστοιχο live (με την κοκκινη κιθαρα και τους EMG active μαγνητες), αλλα και σε συγκριση με παλαιότερες δουλειες.

 

συμφωνειτε ή μηπως ειναι ιδεα μου?

 

 

+100000000000 ουτε εμενα μου αρεσει ο ηχος του τωρα. Και μιλαω αποκλειστiκα για τον ηχο του, γιατι ο δισκος μια χαρα ηταν. Θα ελεγα πως μαλλον απογοητευτικος ηταν......ειδικα σε σχεση με τις δυο καλυτερες (ηχητικα) περιοδους του......animals μεχρι the wall και τη πιο modern περιοδο του 94 με τους emg.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτον τον εξοπλισμο τιγγα sta buffers και τοσα που εχει οοοοτι κιθαρα και να βαλεις ιδια θα ακουστει..

αλλα αλλαζει και ο παιχτης ετσι....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου