Προς το περιεχόμενο

David Gilmour sig strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά αυτο που λέει η Fender "1 Mini-Toggle (Adds Neck Pickup in Positions 1, 2 and 3.)" ξέρει κανείς πως γίνεται δηλαδή εννοώ έχει κανένας το Wiring Diagram για να το κάνεις στους μαγνήτες και βέβαια να κρατήσεις τις υπόλοιπες ρυθμίσης:

Pickup Switching 5-Position Blade:

Position 1. Bridge Pickup

Position 2. Bridge and Middle Pickup

Position 3. Middle Pickup

Position 4. Middle and Neck Pickup

Position 5. Neck Pickup

 

Ενας γνωστός μου από Αμερική (πού έχει φίλο μέσα στην Fender) μου σφύριξε κιόλας ότι για να φάει καλύτερα η Fender ετοιμάζει πακετάκι 

με τους Gilmour μαγνήτες 1 Custom Shop Fat ‘50s Single-Coil Strat Pickup, (Neck),1 Custom Shop ‘69 Single-Coil Strat Pickup (Middle) και 1 Seymour Duncan SSL-5 Single-Coil Strat® Pickup (Bridge)

και φυσικά θα πάρει και το ποσοστό του ο Seymour Duncan.

Εκείνο όμως που του φάνηκε παράξενο είναι ότι θα τα φτιάχνει ένα θυγατρικό εργοστάσιο της Seymour Duncan στην Αγγλία.

Ολα αυτά τα επόμενα 1 ή 2 χρόνια που ακολουθούν.......

 

Επίσης οι πρώτες 10 relic που είναι ήδη πουλημένες είναι φτιαγμένες από τον ίδιο τον Phil Taylor ειδικά στα ηλεκτρικά (και οι μηχανικοί της Fender έπερναν μάτι) θα βγεί και video στο youtube που την έφτιαχνε.

Εννοήται βεβαιος βεβαιος ότι η τιμή (Χ 2 $$$$$) δεν είναι η ίδια με τις υπόλοιπές relic μιας και κάτω από το pickguard υπογράφει ο Taylor & Gilmour & Peter Cornish !!! (Που κολλάει αυτός δεν ξέρω, τα πετάλια του ξέρω ότι φτιάχνει).

 

Ακούστικες ότι ο παππούς από το marketing της signature Fender θα ματσωθεί 12.000.000 Αγγλικές Λίρες σε αντιστοιχία με τον Taylor που είναι 18.000.000 λίρες

 

Για πρώτης φορά όμως και η Fender θα ζητήσει τηλεοπτικά δικαιώματα για την εμφάνιση της κιθάρας στην τηλεόραση και στον τύπο όπως επίσης και πνευματικά δικαιώματα εαν προσπαθήσει κάποιος να αντιγράψει την Fender στην κατασκευή της Blackie (δηλαδη εμένα θα με πάνε μέσα επειδή έχω Blackie....τότε οι κινέζοι θα πρέπει να είναι στην φυλακή).

Επίσης εαν είναι επαγγελματικό group θα ζητηται συγκατάθεση από την Fender για την εμφάνιση της κιθαρας (νομίζω ότι δεν μας τα λέει καλά εδω η Fender,το τραβάει το σκοινί και θα πάρει τα τετοια μου

στο τέλος αν και δεν νομίζω ότι ο David είναι σύμφωνος με όλα αυτά - είναι και φιλανθρωπος- που κάνει η Fender). Τέλος ο παππούς θα δώσει το 35% τον χρηματών του (από την Fender) στην φιλανθρωπική οργάνωση "EMERGENCY" (θυματα από τραυματισμούς τρομοκρατικών οργανώσεων σε όλο τον κόσμο)........να δώσει κάτι και στην χήρα του ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ρε γαμώτο  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αυτά πάντος εαν κανένας φίλος ξέρει κάτι για αυτό που ζήτησα θα το εκτιμούσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστικες ότι ο παππούς από το marketing της signature Fender θα ματσωθεί 12.000.000 Αγγλικές Λίρες σε αντιστοιχία με τον Taylor που είναι 18.000.000 λίρες

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ της Χαλιμας νο.1

 

Ειδικα αν διαβασεις τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ της Fender...(δεν νομιζω να υπαρχει εταιρεια που θα...δωσει το 1/8 του ετησιου revenue της (η να το πουμε καλυτερα τα κερδη 3 ετων...) σε καποιον endorser  ;D ;D

 

http://biz.yahoo.com/ic/51/51318.html

 

Για πρώτης φορά όμως και η Fender θα ζητήσει τηλεοπτικά δικαιώματα για την εμφάνιση της κιθάρας στην τηλεόραση και στον τύπο όπως επίσης και πνευματικά δικαιώματα εαν προσπαθήσει κάποιος να αντιγράψει την Fender στην κατασκευή της Blackie (δηλαδη εμένα θα με πάνε μέσα επειδή έχω Blackie....τότε οι κινέζοι θα πρέπει να είναι στην φυλακή).

Επίσης εαν είναι επαγγελματικό group θα ζητηται συγκατάθεση από την Fender για την εμφάνιση της κιθαρας (νομίζω ότι δεν μας τα λέει καλά εδω η Fender,το τραβάει το σκοινί και θα πάρει τα τετοια μου

στο τέλος αν και δεν νομίζω ότι ο David είναι σύμφωνος με όλα αυτά - είναι και φιλανθρωπος- που κάνει η Fender).

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ της Χαλιμας νο.2

 

;D

 

Ρε παιδιά αυτο που λέει η Fender "1 Mini-Toggle (Adds Neck Pickup in Positions 1, 2 and 3.)" ξέρει κανείς πως γίνεται δηλαδή εννοώ έχει κανένας το Wiring Diagram για να το κάνεις στους μαγνήτες και βέβαια να κρατήσεις τις υπόλοιπες ρυθμίσης:

 

www.guitarnuts.com

 

εχει πολυ πραγμα εδω και πολυ καλυτερες λυσεις..

 

αν και το καλυτερο ειναι αυτο

 

http://www.fralinpickups.com/images/blendschem2.jpg

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk σε ευχαριστώ πολύ για το wiring....τώρα για τα περί χαλιμάς μακάρι να έχεις δίκιο.

Ο ισολογισμός τους δεν ξέρω εαν δικαιολογεί να τα σκάσουν στον Gilmour & Taylor αλλά μην ξεχνάς και τους επενδυτες που μπορεί να πίεσαν ή αν θέλεις καλύτερα να ενισχυσαν την Fender για αυτή την επένδυση.Μην ξεχνάς ότι για χρόνια ακουγονταν αυτή η κίνηση της Fender αλλά δεν έκανε τίποτα....μήπως υπάρχει και budget για future plans & Projects.Πάντος στο ξαναλέω μακάρι να έχεις δίκιο

διότι θα είναι ένα ψεγάδι στο όνομα της Fender που θα μαυρίσει και την ίδια της Blackie (που θα πάει απατη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να ειμαστε σοβαροι δεν υπαρχει περιπτωση να "επενδυσει" μια εταιρεια το 1/8 του revenue της σε ενα προϊον που θα πουλησει το πολυ 1000 κομματια.. :) :) (με 24.000.000 δολλαρια για να καταλαβεις αγοραζει......40 εργοστασια στην ΚΙΝΑ...)

 

Για να διαφημισει ΤΙ? την πιο πετυχημενη εμπορικα κιθαρα στην ιστορια της ανθρωποτητας? ;) ;)

 

Σιγα το impact που θα εχει στην παγκοσμια αγορα κιθαρας ΑΚΟΜΑ μια signature Fender  ;D ;D (σιγα δε την "σπεσιαλ" κιθαρα μια απλη στρατ ειναι με μια μοντα για να παιζουν ολοι οι μαγνητες μαζι που γινεται απο παρα πολλους κιθαριστες εδω και...αιωνες... ::) & την προσφερει εδω και χρονια σε δεκαδες κιθαρες της η Fender)

 

α,η Fender ΔΕΝ εχει επενδυτες(δεν ειναι δηλ.στο χρηματιστηριο) την εχουν οι εργαζομενοι σε αυτη (με βασικους μετοχους 4 ατομα)  δεν ειναι και η General Motors μια ΜΙΚΡΗ (ΠΟΛΥ μικρη για τα παγκοσμια δεδομενα) εταιρεια με ουτε 2000 υπαλληλους ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπήτε με κάλυψες....το ομολογό και θα διαβιβάσω τα επιχειρήματα σου στον φίλο μου για να του απαντήσει του φεντεραμερικανόβλαχου που βγάζει και λέει μαιμουδιές....και μετά κάθομαι και τα πιστεύω......ο επιμένω noiz & superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,καλα απο μαμπο τζαμπο ο χωρος της κιθαρας ειναι απλα πρωταθλητης... ;D ;D

 

Βεβαια οταν παραθεσεις τα....cold,hard facts ολοι κανουν την παπια... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια και θα ειναι μοντελλο σταθερης παραγωγης (με το NOS πολυ φθηνοτερο απο το relic) δεν νομιζω να ξεπερασει τις τιμες των αλλων cs artist μοντελλων (καπου το ιδιο με την EC θα κανει πιστευω)

 

http://www.fender.com/resources/pricelists/pdf/winter2008/2008frontline_instore-customshop.pdf

 

 

(απο τις τιμες αφαιρεστε ενα 25% μια και ειναι MSRP )

 

παντως τα VINTAGE ταστα της ειναι αυτοματα deal breaker για εμενα... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

 

παντως τα VINTAGE ταστα της ειναι αυτοματα deal breaker για εμενα...   

 

Τι να πω..... μόλις ξεκίνησα να στήνω ακόμη μια partscaster (από warmoth). Μαντέψτε...έχει vintage τάστα και θα βάλω (πάλι) high output seymour duncan. Ρε..λέτε να αντιγράφει εμένα το custom shop της fender?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα μισούσα τα vintage τάστα. Μετά έπαιξα με την classic 70s με το 7.25 radius me 9άρες και ερωτεύτηκα.

 

Εγκρίνω Mr. Gilmour  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου