Προς το περιεχόμενο

Μεσαίος Σε Tele..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στη βδομάδα θα πάω την κιθάρα μου -> http://www.glguitars.com/instruments/instruments.asp?prcode=ASATClassic στον Οικονομάκη για να της βάλω έναν μεσαίο ώστε να έχω τις πολυπόθητες 2 & 4 θέσεις!  :o

Ναι, ντάξει ξέρω, δεν είναι strat αλλά έχω ακούσει αρκετές nashville και είναι αυτό που θέλω περίπου (λίγο πιο πολύ γκάζι).  ::)

Για πείτε ποιον μαγνήτη να βάλω ρε παιδιά..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε έναν οποιονδήποτε strat μαγνήτη αλλά όχι τίποτα πολύ γκαζωμένο!

Πάντως ό,τι κι άν κάνεις , φρόντισε στην μεσαία θέση του επιλογέα ( ο οποίος φαντάζομαι θα γίνει πλέον πενταθέσιος ) να παραμείνουν οι 2 ακραίοι tele μαγνήτες "in parallel"... ;)

 

Επίσης αν δεν θέλεις θόρυβο στις θέσεις 2 κ' 4 , θα πρέπει να τοποθετήσεις reverse wound μαγνήτη στη μέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος τροπος (και αυτος που ολοι οι καντραδες χρησιμοποιουν) ειναι να βαλεις τον μαγνητη και να τον κοντρολλαρεις με ΕΝΑ ΜΟΝΟ VOLUME control (ετσι κι αλλοιως το tone ειναι αχρηστο σε αυτη τη θεση) ωστε να μπορεις να τον "βαζεις" οσο εσυ θες μεσα στις αλλες 3 std θεσεις της τελε (η να τον χρησιμοποιεις εντελως μονο του οταν κλεινεις το std vol.της τελε σου) trust me it WORKS.

 

o κλασσικος στρατ πενταθεσιος απλα δεν "παιζει" σε τελε. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος τροπος (και αυτος που ολοι οι καντραδες χρησιμοποιουν) ειναι να βαλεις τον μαγνητη και να τον κοντρολλαρεις με ΕΝΑ ΜΟΝΟ VOLUME control (ετσι κι αλλοιως το tone ειναι αχρηστο σε αυτη τη θεση) ωστε να μπορεις να τον "βαζεις" οσο εσυ θες μεσα στις αλλες 3 std θεσεις της τελε (η να τον χρησιμοποιεις εντελως μονο του οταν κλεινεις το std vol.της τελε σου) trust me it WORKS.

 

o κλασσικος στρατ πενταθεσιος απλα δεν "παιζει" σε τελε. ;)

 

Η nashville tele πάντως βγαίνει απο την fender με πενταθέσιο...

Αυτό που προτείνεις όμως είναι ενδιαφέρον γιατί.....you can control the amount of quack!!... ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος τροπος (και αυτος που ολοι οι καντραδες χρησιμοποιουν) ειναι να βαλεις τον μαγνητη και να τον κοντρολλαρεις με ΕΝΑ ΜΟΝΟ VOLUME control (ετσι κι αλλοιως το tone ειναι αχρηστο σε αυτη τη θεση) ωστε να μπορεις να τον "βαζεις" οσο εσυ θες μεσα στις αλλες 3 std θεσεις της τελε (η να τον χρησιμοποιεις εντελως μονο του οταν κλεινεις το std vol.της τελε σου) trust me it WORKS.

 

o κλασσικος στρατ πενταθεσιος απλα δεν "παιζει" σε τελε. ;)

 

Kάτι τέτοιο λές?

Αν και φαίνεται ωραίο, φοβάμαι ότι θα "χάθω"..  ???

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε έναν οποιονδήποτε strat μαγνήτη αλλά όχι τίποτα πολύ γκαζωμένο!

 

Σκέφτομαι να βάλω Texas Special...

Πείτε καμια γνώμη ρε stratocasterακηδες!!! ;D

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να βαλεις εναν flatpole μαγνητη στη μεση (π.χ. εναν SD Alnico 2 ),ωραια συμπεριφερονται στη μεση  & hot μαγνητες τυπου joe barden (sd rail,gfs κτλ.) μια και λογω της μεγαλης εξοδου τους μπορεις να τους χαμηλωσεις πολυ ωστε να μη βρισκει το χερι σου πανω τους μια και αναγκαστικα θα τους στριμωξεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου