Προς το περιεχόμενο

pc problem - πάγωμα και reset.


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιπέτεια τέλος..:)

 

τελικά (ευτυχώς) δεν ήταν θέμα hardware....

έγινε ένα προσεκτικό format (προσέχοντας σε κάθε βήμα μην ..σπάσουν τ' αυγά..)

και όλα πήγαν καλά... όλα δουλεύουν άψογα.. (πτου πτου...)

 

Συμπέρασμα για το τι έφταιγε....

ή έπιασε το "ξεμάτιασμα" της Σοφίας  ;D  ή ήταν θέμα drivers...

 

χοντρικά

αυτή την φορά το sp3 μπήκε κατευθείαν μετά την πρώτη εγκατάσταση και πριν τους drivers..

κατά την εγκατάσταση των drivers ακολούθως αποφέχθηκε το κάθε είδους auto instalation

από τα συνοδευτικά cd του hardware... εννοείται και τα κάθε είδους συνοδευτικά utilities

αμφιβόλου χρησιμότητας και σταθερότητας... επίσης μπήκαν οι πιο νέοι drivers αμέσως και

όχι ως update... ειδικά στην ati (που μάλλον με αυτή έγινε το μεγάλο μπάχαλο) μπήκε και η

τελευταία έκδοση του NET framework...

 

είχα καλοσυνηθίσει τον τελευταίο καιρό με με το "βάλε τα σιντάκια κι άστο μόνο του" αλλά

επανήλθα στην πραγματικότητα και μου ξύπνησαν μνήμες του παρελθόντος που για να

στήσουμε μια matrox με μια digidesign audiomedia τρώγαμε κανα μήνα ξενύχτια...

 

anyway...τέλος καλό όλα καλά...σας ευχαριστώ για μια ακόμα φορά...

όσο για το sp3 (αν και νωρίς να βγάλω συμπεράσματα) φαίνεται μια χαρά και όταν μπουν τα διάφορα

music soft θα επανέλθω αφού συνηθίζω να ξεζουμίζω τα pc μου δουλευοντας τα...

 

 

τέλεια χαίρομαι που ήμουνα λάθος. Ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όσο για το sp3 (αν και νωρίς να βγάλω συμπεράσματα) φαίνεται μια χαρά και όταν μπουν τα διάφορα

music soft θα επανέλθω αφού συνηθίζω να ξεζουμίζω τα pc μου δουλευοντας τα...

 

 

Εννοείτε ρε συ ότι δεν ισχύει αυτο που αναφέρθηκε στην κουβέντα για το sp3 σε καμμία περίπτωση. Το sp3 είχε παρουσιάσει μόνο ενα πρόβλημα με τα amd αλλά λύθηκε κι αυτό. Απλά το αναφέραμε στην κουβέντα με την έννοια του ότι μπορεί να μην εγκατασταθηκε σωστα.

Χαιρομαι που ολα οκ.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς άργησα να δω το θέμα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε....

Λοιπόν έχει συμβεί πολλές φορές και σε μένα αυτό .... πολλά μηχανήματα που έχουν την επιλογή από πελάτη μου ATI vga + οποιαδήποτε ΤV tuner αυτό συμβαίνει......ειδικά πέρσι με όλες τις ATI RX1650 pro ή όποιο μοντέλο ήταν τέλος πάντων τότε... η λύση είναι να κατεβάσεις τον τελευταίο catalyst software, και να αλλάξεις PCI είσοδο στο tv tuner. Έπειτα να κάνεις install το catalyst software της ATI. Συνήθως παίζει κατευθείαν. Αν δεν πετύχει το "γλυκό" επαναλαμβάνεις μέχρι να πετύχει 2-3 φορές, όταν δυστυχώς θές να αποφύγεις το format.

 

Καλύτερη λύση : αλλάζεις με nvidia αντίστοιχη κάρτα γραφικών (αν έχεις φυσικά τη δυνατότητα).

 

Επίσης σε συνθέσεις νέων Η/Υ καλό θα ήταν το brand name της μητρικής κάρτας να συνοδεύται α π α ρ α ι τ η τ α και από το ίδιο brand name για την VGA. Οι "τυχόν" ασυμβατότητες περιορίζονται στο ελάχιστο και κάνουν σαφέστατα διαφορά στην συνεργασία συμβατότητας - ταχύτητας από κάθε άλλη διαφορετική επιλογή.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έλα όμως taq μου, που οι άτιμες οι ati έχουν TO ..χρώμα...

και σε σχέση με την πρώην μου nvidia 7600GT η διαφορά βγάζει μάτι...

βέβαια τα μάτια μου βγήκαν και στη προσπάθεια να την κάνω να παίξει...τες πα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα όμως taq μου, που οι άτιμες οι ati έχουν TO ..χρώμα...

και σε σχέση με την πρώην μου nvidia 7600GT η διαφορά βγάζει μάτι...

βέβαια τα μάτια μου βγήκαν και στη προσπάθεια να την κάνω να παίξει...τες πα...

 

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να υπάρχει διαφορά μεταξύ τους σε κάτι άλλο πέραν της ανάλυσης, του πόσο γρήγορα χειρίζονται τα frames και της δυναμικότητάς τους.. Το χρώμα δεν νομίζω ότι ειναι δυνατόν να είναι διαφορετικό σε nvidia από ότι σε Ati. Μήπως αλλαξες και οθόνη;

:)

Δεν ξερω βέβαια 1000% ,μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα φόρουμ ρωσικο με κακάκια κ προγραμματακια μεσα παντως ενπάπη διαβασα οτι το sp3 λεει ειναι καπως βελτιωμενο σε audio κ το αναλύει.Τωρα αν αυτοι το πειραξανε δεν ξερω όπως κ το ποσο αληθεια ειναι αυτό.

 

Ο προτοκολης μπορει να μας κολλησει καμμια τεσταριά με εντερο απο κανα φόρουμ που παρακολουθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

tugito δεν άλλαξα monitor ούτε και γυαλιά... ;D

 

η ψυχοακουστική ήταν και είναι μια σοβαρή έννοια στην καθημερινότητά μου...(και τα πονηρά κολπάκια στα blind test αγαπημένη μου ενασχόληση στο παρελθόν)... η "ψυχο..οπτική" δεν χώρεσε ακόμα...

 

η συνύπαρξη μου με τις nvidia ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, με την αντικατάσταση των matrox με Riva και συνεχίστηκε μέχρι σήμερα περνώντας σχεδόν από όλες τις σειρές των gpu της...

εδώ και καιρό κάποιοι από  την παλιοπαρέα των hi end άδων με έπρηζαν με την χρωματική ποιότητα των ati στα HT πισάκια τους... έτσι μια και τα  απαιτητικά 3d παιχνιδάκια ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου, αποφάσισα να αλλαξοπιστήσω...

 

οι διαφορές με σημείο αναφοράς το αγαπημένο μου παλιό 19" crt (την απαράδεκτη ανομοιομορφία στην φωτεινότητα και την χρωματική ισορροπία δεν την έχω συγχωρέσει ακόμα στις lcd...) ήταν εμφανείς ακόμα και από το desktop...

φορτώνοντας στο photoshop φωτογραφίες από την slr Nikon μου ή αναπαράγοντας δικά μου multimedia project που τα γνώριζα απ' έξω και ανακατωτά μια που τα είχα δουλέψει ατέλειωτες ώρες ή βλέποντας αποσπάσματα από αγαπημένες ταινίες ή τέλος συνδέοντας το pc στην tv μου όπου επιτέλους το ενοχλητικότατο "κορεσμένο" κόκκινο πήγε περίπατο,

μπορώ να στο πω...κάνεις 1000% λάθος... ;D ....ευκρινές "αληθινό" ξεκούραστο χρώμα ήταν το συμπέρασμα...

 

υπάρχει λοιπόν ευδιάκριτη διαφορά που με οδηγεί πλέον στο να αλλάξω σύντομα και την κάρτα στο γραφείο μου με την 3850...

 

τώρα triga εδώ είμαι φειδωλός στις διάφορες εξωτικές και δυσδιάκριτες διαφορές "ανάλυσης" (αν κατάλαβα τι εννοείς)...

θα τις δικαιολογούσα σε περίπτωση αλλαγής των bit του λειτουργικού... πχ στα xp x64 και στο sonar τις έχω ακούσει (και αυτές περισσότερο στην ηχητική συμπεριφορά των αλγορίθμων των 64bit plug in...)

για το sp3 το μόνο που έχω διαβάσει και μου έχουν πει φίλοι είναι μια μικρή "ανάσα" που δίνει στο performance γι αυτό και το έβαλα...

αφού τεστάρω την σταθερότητα του στο σπίτι (όπου μου επιτρέπω την πολυτέλεια των πειραμάτων..) σε βάθος χρόνου, 

θα το περάσω ως update στο pc του γραφείου όπου έχοντας σαν σημείο αναφοράς την συμπεριφορά του ίδιου hardware με το sp2 θα βγάλω και ασφαλή συμπεράσματα και γι αυτό...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου