Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε εσείς καλή μουσική?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, δε λέω, αφεντικό είναι, καλά τα λέει, όπως και ............

 

Without music life would be a mistake.  ~Friedrich Wilhelm Nietzsche

Music washes away from the soul the dust of everyday life.  ~Berthold Auerbach

Why waste money on psychotherapy when you can listen to the B Minor Mass?  ~Michael Torke

Music was my refuge.  I could crawl into the space between the notes and curl my back to loneliness.  ~Maya Angelou, Gather Together in My Name

Music is your own experience, your thoughts, your wisdom.  If you don't live it, it won't come out of your horn.  ~Charlie Parker

Play the music, not the instrument.  ~Author Unknown  (Παιδιά ΑΥΤΟ σηκώνει κουβέντα)

Music is the universal language of mankind.  ~Henry Wadsworth Longfellow, Outre-Mer

In music the passions enjoy themselves.  ~Nietzsche, Beyond Good and Evil, 1886

 

http://www.quotegarden.com/music.html

http://quotations.about.com/cs/inspirationquotes/a/Music2.htm

 

κλπ κλπ κλπ

 

Αυτό που ζητήθηκε όμως, είναι η άποψή ΜΑΣ για το τι προδιορίζουμε (και ίσως πως) ως καλή μουσική.

 

Εκτός και αν σε καλύπτει πλήρως η ρήση του Springsteen, οπότε πάσο και συγγνώμη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Talking about music is like dancing about architecture"

 

επαναλαμβανω το πρωτο μου post. μαλλον δεν εχω πολλα αλλα να πω.

 

μου κανει εντυπωση πως βρισκονται θεματα για να την λεει ο ενας στον αλλο.

 

συγγνωμη που διακοπτω. Συνεχιστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, άποψή σου.

Από την άλλη εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα τον Costello (ο τελευταίος επιβεβαιωμένος χρήστης της ρήσης) για να με εκφράσει.

Με την ίδια λογική δεν μιλάμε για οτιδήποτε έχει σχέση με τέχνη, θρησκεία γιατί είναι υποκειμενικά και απροσδιόριστα.

Από την άλλη ο Zappa είπε "Music is always a commentary on society". Αρα θεωρείται a priori ένα κοινωνικό σχόλιο το οποίο αξιωματικά υπόκειται σε κρίση και αμφισβήτηση.

 

Παρεμβάσεις του στυλ "εγώ είπα αυτό, τώρα εσείς τι κάθεστε και τσακώνεστε δεν καταλαβαίνω" δεν νομίζω ότι είναι εποικοδομητικές. Ασε που δεν την είπε κανένας σε κανέναν.............ακόμα  :) .

Η μη συμμετοχή σε διάλογο ζητημάτων που με αφορούν, καίτοι πράξη που δεν επικροτώ είναι στάση επιλογής και αποδεκτή. Απαξίωση του διαλόγου επειδή εγώ δεν θέλω να συμμετέχω μου είναι ακατανόητο.

Αυτά

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγες σκορπιες σκεψεις...

 

νομιζω το κριτήριο της καλής μουσικής για τον καθένα μας είναι να μας βοηθά να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας και τη προσωπικότητα μας. καλή μουσική φαντάζομαι ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθένα μας .

 

αλλο πραγμα θεωρει καλη μουσική ο τυπος με τα λαϊκά στο φουλ στο διπλανό αυτοκίνητο και γουστάρει, άλλο η θείτσα που πάει στο 'παρνασσό' και άλλο ο τύπος που πάει στο rockwave κλπ κλπ... άσε που που για τον ίδιο άνθρωπο υπάρχουν μουσικές για διάφορες ώρες, συναισθήματα κλπ

 

αν θέλετε ένα αντικειμενικό κριτήριο για την καλή μουσική είναι , για μένα πάντα, το ίδιο με το κριτήριο της καλής πράξης. αρκεί να γίνεται τουλάχιστον με καλές προθέσεις/συναισθήματα/μεράκι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα δεν υπάρχει καλή η κακή μουσική ή κάποιο είδος που μου αρέσει...η μουσική είναι ΤΕΧΝΗ..είτε κατανοείς ένα έργο και σε γεμίζει η το αφήνεις και προχωράς παραπέρα!τα επιχειρήματα του δεκάλογου του sf αντικρούονται(δεν είναι προσωπικό το θέμα,εξάλλου ο άνθρωπος είναι γνώστης ;),απλά θέλω να δείξω ότι το θέμα είναι καθαρά ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ:

 

1.εχει ΛΟΓΟ υπαρξης.

 

Kαι τα σκυλάδικα έχουν λόγο ύπαρξης:"διασκεδάζει"-άλλος υποκειμενικός όρος- ο κόσμος

 

6.αν μιλαμε για ηχογραφημενη μουσικη εχει τη σωστη ηχοληψια,τη σωστη παραγωγη και τη σωστη ενορχηστρωση (αναλογα παντα με το ειδος)

 

Παλία blues και ρεμπέτικα έχουν χάλια ηχογραφήσεις σε σχέση με τη σημερινά standards,επειδή λατρεύουμε αυτόν τον "ειλικρινή" ήχο δε σημαίνει πως οι άνθρωποι είχαν τα μέσα και τις γνώσεις να ηχογραφήσουν

 

7.σε κανει να θες να χορεψεις/κινηθεις (ΠΟΛΥ βασικο αυτο)

 

8.εχει καλο groove (οτιδηποτε ειδος και να ειναι)

 

Δηλαδή η λόγια μουσική πάει περίπατο...ας μη μιλήσουμε για μοντέρνους συνθέτες...και πως να λικνίζεσαι στο ρυθμό των κομματιών του John Cage :P

 

9.αν μιλαμε για τραγουδι εχει καλους & ειλικρινεις στιχους ,απλους/ουσιαστικους  αντι για απλοϊκους/ αφελεις ή πυκνους/περιεκτικους αντι για περιπλοκους.

 

Πάλι καθαρά υποκειμενικό...εμένα μου αρέσουν τόσο στίχοι που με συγκινούν λόγω απλότητας-σχεδόν παιδικοί,αλλά και στίχοι που προωθούν συναισθήματα και ηχοτοπία που δε μπορούν να περιγραφούν με απλες λέξεις και προτάσεις ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μιλάει κάποιος για κάτι που αγαπάει (στη προκειμένη την μουσική) δεν είναι αδιάφορο. Και οι σεφ της κουζίνας, οι αρχιτέκτονες ή οι τραπεζίτες θα μιλάνε γι'αυτά με τα οποία ασχολούνται. Έτσι μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε κ.Darshan.

 

 

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Talking about music is like dancing about architecture"

 

ή αλλιώς...

"Πίστευε και μη ερεύνα"...

ο θεμέλιος λίθος κάθε ολοκληρωτισμού...

 

Μου αρέσει ότι μετά από το ότι ποστάρεις κάτι τέτοιο, είσαι και πατροναριστικός λέγοντας "Συνεχίστε...".

 

Αλήθεια;

Μας αφήνεις;

 

...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να μήν γράψω τίποτα σε αυτό το θέμα, αλλά δεν άντεξα....

 

Για να πάρεις μιά σωστή και συγκροτημένη απάντηση θα πρέπει να θέσεις μιά σωστή και σαφέστατη ερώτηση.

Και εδώ η ερώτηση είναι ασαφέστατη. 

 

Παραλληλίστε την ερώτηση "Ποιά είναι η καλύτερη μουσική;

με την ερώτηση "Ποιό είναι το καλύτερο αυτοκίνητο;"

 

Είναι λογικό οτι όλοι θα σε ρωτήσουν: "Θέλεις το καλύτερο αυτοκίνητο, για τί πράγμα;"

Για να μεταφέρεις με άνεση την 10μελή οικογένειά σου;

Για να κάνεις τον όμορφο έξω από την καφετέρια;

Για να παρκάρει εύκολα όταν πας στην δουλειά σου μέσα στην Αθήνα;

Για να κουβαλάς μπάζα και υλικά οικοδομών;

Για να σκαρφαλώνεις στα βουνά;

 

Νομίζω έχετε καταλάβει τί εννοώ.

 

Άλλη μουσική χρησιμοποιείς για επανάσταση επειδή είσαι ένα καταπιεσμένο αγοράκι,

άλλη μουσική για ξεφάντωμα ώστε να απελευθερωθούν οι φοβίες στα κοριτσάκια και να "σπάσει ο πάγος" ...  ;)

 

Αλλη μουσική χρησιμοποιείς για να ηρεμήσεις ή να συγκεντρωθείς,

άλλη μουσική χρησιμοποιείς σε κάποια εσωτεριστική ή θρησκευτική τελετή .... κλπ.

 

 

Δυστηχώς ο περισσότερος κόσμος ακούει μόνον ΕΝΑ είδος μουσικής,

και μάλιστα μόνον λίγα κομμάτια από αυτό το είδος.

Και οι περισσότεροι από αυτούς τους ανθρώπους θεωρούν

πως η καλύτερη μουσική είναι αυτή που ακούν αυτοί,

και πως όλες οι άλλες μουσικές ...  απλά ... "χαλάνε" την μουσική.

 

Εγώ λοιπό σας λέω πως καλή μουσική ... δηλαδή ... καλό μουσικό και ηχητικό προϊόν

είναι αυτό που στην απλούστερή του μορφή

εκπληρώνει στο έπακρο τον σκοπό για τον οποίο δημιουργήθηκε.

Πχ, ένα καλό τσιφτεντελόσκυλο που σηκώνει τον κόσμο όρθιο να χορεύει,

είναι πολύ καλύτερο από ένα χαζομέταλ που το σκυλοβαριέσαι, και αντίθετα.

 

Όποιος θέλει να εμβαθύνει στα μυστήρια της μουσικής, ας βρεί να διαβάσει το

"Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ" του Π. Γράβιγγερ .  εκδόσεις ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟΝ.

Απλό βιβλίο αλλά ανοίγει πόρτες για "αλλού".  Για πιό βαθιά νερά.

 

 

Οι δονήσεις (κραδασμοί - ταλαντώσεις) αποτελούν σήμερα για τον άνθρωπο ένα βασικό ζήτημα που είναι αλληλένδετο με τον σύγχρονο τεχνοκρατικό πολιτισμό. Όμως τους παλαιούς χρόνους, οι μεγάλοι Φιλόσοφοι και Μύστες χρησιμοποιούσαν την Μαγεία, δηλαδή την υπερβατική Φυσική, για να ενεργοποιήσουν δυνάμεις προς εκδήλωση διαφόρων φαινομένων. Οι δυνάμεις αυτές ''είναι είτε άλογοι (μηχανικαί) φυσικαί δυνάμεις, παλμικής υφής, ανάλογοι προς τας του φωτός, του ήχου, του ηλεκτρισμού κ.κ., είτε λογικές οντότητες των ανωτέρων του υλικού πεδίων. Η μόνη διαφορά είναι ότι η παλμική δόνησις, όπως εκτίθεται εις τα επιστημονικά συγγράμματα, είναι προϊόν βαθείας μελέτης του φαινομένου τούτου επί της ύλης, ενώ η Απόκρυφος Φιλοσοφία, χωρίς να αντιφάσκη προς τα επιστημονικά ταύτα δεδομένα, ευρύνει το πεδίον ερεύνης τής επί των ανωτέρων της ύλης καταστάσεων και εφαρμόζει τους ιδίους νόμους επί λεπτοτέρων πεδίων''. Η δύναμις του Λόγου και των θείων ονομάτων • Τελετουργικοί τύποι - Τυπολογία • Κίνησις - Αδράνεια - Ρυθμός • Ο δημιουργικός Λόγος - Ο ανθρώπινος λόγος • Τα θεία ονόματα και αι ''μαγικαί λέξεις'' • Η δύναμις των ονομάτων εις τους Αιγυπτίους, εις τους Εβραίους, Ασσυρίους, Βαβυλωνίους • Πρώτοι Χριστιανικοί αιώνες - Μεσαίων • Η εποχή της ''φυσικής μαγείας'' • Ηχος και μουσική • Η μουσική ως ηθικός και εκπολιτιστικός παράγων • Η αληθής αιτία των ηθικών επιδράσεων της μουσικής • Προέλευσις της μουσικής • Η μουσική ως ιαματικός παράγων • Εφαρμογαί της μουσικής εις την θεραπευτικήν • Αι επωδαί και τα μάντραμ • Μουσικαί ανταποκρίσεις εις την Αλχημείαν • Αι θεραπευτικαί επωδαί • Ουράνιος μουσική • Περί αρωμάτων και θυμιαμάτων • Τελετικαί χειρονομίαι - Βηματισμός • Ρυθμικαί κινήσεις - Τελετικός χορός • Το φως και τα χρώματα • Φυλακτήρια - Τελέσματα - Εμβλήματα.

 

 

Και όχι, δεν έχω καθόλου ποσοστά επί των πωλήσεων του βιβλίου, οκ?

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με λυπεί ένα πράγμα. Καλά όλα αυτά που λέμε ότι ακούμε jazz,funk,rock,pop,metal etc....Με λύπη μου διαπιστώνω ότι κανένας δεν ακούει ελληνική έντεχνη μουσική ή μελοποιημένη ποίηση (ελληνική).Γιατί να συμβαίνει αυτό λέτε?

Εγώ πάντως το στηρίζω στο ότι είμαστε προκατηλημένοι σχετικά με την ελληνική μουσική επειδή στην Ελλάδα αυτά που παίρνουν τα λεφτά είναι τα κακής ποιότητας λαικά-pop-rock τραγούδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου