Προς το περιεχόμενο

οταν μιλαμε για συναισθημα...


ignantios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπα δεν φταινε οι μαστορες ,οι ΗΧΟΛΗΠΤΕΣ (και οι παραγωγοι) φταινε,οι μαστορες εξακολουθουν και φτιαχνουν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ μπουζουκια.

 

Αντίθετα από τις κιθάρες που κανείς δεν μπορεί να φτιάξει Les Paul σαν αυτές του 59; :tongueincheekemoticon:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το πολυ δυσκολο ειναι να φτιαξεις LP σαν κι αυτες του ΜΑΡΤΙΟΥ & ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ του 59,αυτες του ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ & του ΙΟΥΝΙΟΥ ειναι πιο ευκολες  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ο ηχος του Χιωτη ειναι Ο... μπουζουκοηχος για ΛΑΪΚΑ τραγουδια (οχι ρεμπετικα),ειμαι τεραστιος φαν του ηλεκτρικου μπουζουκιου (με ΠΟΛΥ reverb & λαμπατο ενισχυτη οχι αυτες τις αηδιες που χρησιμοποιουν τωρα στα σκυλαδικα!)

 

αν και αντι-μπουζουκι_man, τον Χιωτη τον θεωρω τρισμεγιστο και ο ηχος του ειναι ο μονος μπουζουκοηχος που μ'αρεσει.

 

Αν προσεξετε σε μερικες περιπτωσεις εχει και Slight breakup...   Για το παιξιμο δεν το συζηταμε...

Και το στυλακι αυτο με τη Μαιρη Λιντα και το μουζουκοbossanova ειναι πολυ cult...

 

Ψιλοασχετο:

αν δειτε στο μεσαιο βιντεο φαινεται τερμα δεξια ενας ενισχυτης που μαλλον ειναι Gibson (μοιαζει το Logo) και τερμα αριστερα σε καποια πλανα φαινεται κατι σαν TV Panel Fenderακι...   ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταπληκτικό με αυτό το όργανο είναι οτι δεν έχεις overdrive to...cover your ass...!!

 

Σε αντίθεση με άλλα όργανα, ό,τι παίζεις ακούγεται, και τα τυχόν λάθη κανουν ΜΠΑΜ.

 

(εξαίρεση ο Gilbert που...ΔΕΝ κανει λάθη...!  ;) ;) ;D ;D ;D ;D)

 

Για αυτό θέλει τεράστια ενασχόληση και μεράκι για να παίξεις καλά κάποια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μανώλη το Χιώτη τον θεωρώ τον μεγαλύτερο επαναστάτη που έβγαλε ποτέ η μουσική Ελλάδα.Πολλά πολλά χρόνια μπροστά σε σκέψη,σε τρόπο αντίληψης,σε σύνθεση....μεγαλοφυΐα απίστευτη.

Αν ακούσετε το "Το ξεκρέμασα απόψε" ή το "Πασατέμπο"(και πολλά άλλα)και σκεφτείτε τι έγραφε αυτός ο 'ανθρωπος τη δεκαετία τού 40 και τού 50,θα πάθετε πλάκα.

Η ιστοριούλα με τον Hendrix δεν είναι παραμύθι,όπως πιστεύουν πολλοί.Αληθινή είναι πέρα για πέρα.Όπως αλήθεια είναι ότι ο Χιώτης έγινε τότε επίτιμος πολίτης ΗΠΑ και καθηγητής μπουζουκιού στο Berkley.

Όλα αυτά,σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ήταν αυτοδίδακτος και δεν ήξερε ποιά νότα γράφεται στην τρίτη γραμμή,τον κάνουνε τεράστιο(τουλάχιστον στα μάτια μου).

Σκεφτείτε ακόμα πότε έγινε μόδα το έθνικ και πότε ο Χιώτης το ξεκίνησε.Θά'ναι πάνω από 50 χρόνια.Αν δεν κάνω λάθος δε,ήταν ο πρώτος που έβαλε μπάσο στην ορχήστρα.Για πνευστά και κρουστά δεν συζητάμε.

Πολλοί προσπάθησαν να μιμηθούν τον ήχο και το παίξιμό του.Ο Λατρευτός μου Ζαμπέτας στο "Αλήτη μ' είπες μια βραδιά" στην εκτέλεση με τον Παγιουμτζή,ο Μητσάκης στο ντύσιμο(στο παίξιμο δεν μπόρΗγε καθόλου,δεν το είχε..χιχιχι)τέλος πάντων υπάρχει η σχολή Χιώτη!

Υπάρχουν πολλά ωραία πράγματα γραμμένα γι' αυτόν στο rebetiko.gr για όσους ενδιαφέρονται.

 

Σε ό,τι αφορά το αρχικό θέμα τού θρεντ,προσωπικά δεν συγκινήθηκα απ' αυτό που άκουσα.Ξέρετε...πιστεύω ότι η τεχνική χωρίς το συναίσθημα είναι ντενεκές ξεγάνωτος αλλά ισχύει και το αντίθετο.Ο μπουζουξής δεν τό'χει το όργανο.Άλλο να κάνεις δυο τρία λαθάκια και άλλο να μην πάν τα χέρια σου.

Υπάρχει ένα κομμάτι παλιό,το "Μάνα γλυκό μου όνομα".Το τραφουδάει και το παίζει ΘΕΪΚΑ ο Βαγγέλης Περπινιάδης.Μόνο που το σκέφτομαι,με πιάνουνε τα δάκρυα.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου ακούγεται λίγο (έως και πολύ) μούφα

ΔΕν μπορώ να θυμηθώ πού το είχα διαβάσει,αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι είναι αληθινό.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου