Προς το περιεχόμενο

Strat wiring: Τι ρόλο παίζει αυτός ο πυκνωτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να πειραματιστείς, επειδή είσαι ψείρας και σε νιώθω, κόλλα 2 καλωδιάκια στα ποδαράκια του ποτεσιόμετρου, και ξεκίνα να δοκιμάζεις πυκνωτές και αντιστάσεις, άνω, κάτω, και πλαγίως, κάθετα και οριζοντίως, για ασφάλεια στο σεξ, προφυλακτικά ΠΛΑΣΤΕΞ.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα αυτό που λέει ο εβδομηκοστός ένατος Kwstas με δύο πυκνωτές... Με τον ένα φορούσα ροζ σώβρακο, και με τον άλλο γκριζωπό...

 

Λοιπόν, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα: Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη στρατ μου, αλλά ήθελα να πειραματιστώ... Όταν έκοβα volume η μείωση τν πρίμων ήταν αισθητή, αλλά όχι σπαστική... Πήρα κι εγώ ένα παμπάλαιο κασετοφωνάκι, που είχε μέσα ένα σωρό πυκνωτές, και δοκίμασα να κάνω τη μόντα. (Υπενθυμίζω ότι στο σάιτ που πόσταρε ο Harilatron έλεγε για πυκνωτή μεταξύ 680 και 1000 pF) Εγώ, λοιπόν το πείραμα το έκανα στην αρχή με έναν πυκνωτή πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας (22nF= 22000pF) και σαν αποτέλεσμα είχε να μην έχει απόκριση το volume (Από το 3 ως το7 ήταν το ίδιο), σε συνδυασμό με πολλά πρίμα...

Μετά βρήκα έναν άλλο πυκνωτή στα 1,2nF (1200pF), ο οποίος έκανε πολύ καλύτερη δουλειά. Το volume έχει σωστότατη απόκριση, και από το 10 κόβωντας μέχρι το 6 περίπου αφαιρεί γκάζια, αλλά τα πρίμα μένουν άθικτα, και από κει και κάτω, πέφτει και η ένταση...

Βέβαια, θέλω να ξανακάνω το πείραμα με κάποιον πυκνωτή μέσα στα όρια που τίθενται στο σαϊτάκι εκείνο, γιατί μπορεί κάποιος να τον θεωρήσει πολύ πριμάτο αυτόν με τα 1200pF...

 

Αυτά από μένα... Έλαβντου, αν το δοκίμασες, πες μας εντυπώσεις... Κανονικά έπρεπε να έχω γράψει κλιπάκια, το πριν και το μετά, αλλά δεν έπαιζε κάτι τέτοιο... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά από μένα... Έλαβντου, αν το δοκίμασες, πες μας εντυπώσεις... Κανονικά έπρεπε να έχω γράψει κλιπάκια, το πριν και το μετά, αλλά δεν έπαιζε κάτι τέτοιο... :-\

 

Thanks για την ενημέρωση ;)

Εγώ ακόμη δεν αξιώθηκα να το κάνω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου