Προς το περιεχόμενο

Λάμπες για να αρπάζει σε υψηλότερη ένταση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ τον vox AC15H1TV και φοβάμαι οτι επειδή τα καθαρά αρπάζουυν λίγο γκαζι σχετικά νωρίς οτι θα στενέψει λίγο ο ήχος των dist/OD πεταλιών.(δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα γιατι είναι στο sudio)

Aν αλλάξουν κάποιες λάμπες μπορεί να αρπάζει αργότερα? οι λάμπες του είναι

Valve Complement 1 x EF86, 3 x ECC83/12AX7, 2 x EL84, 1 x EZ81 (rectifier).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάποιες 5751, 12AT7 ή και 12AU7 λογικά θα στον "ανοίξουν", αλλά, όπως έχει ξαναειπωθεί εδώ, είναι πιθανόν να ακουστεί και λίγο ψόφιος.

 

Εγώ θα έβαζα μια αξιόπιστη balanced 12AX7 στη V1 θέση και θα έκανα τις δοκιμές μου στις υπόλοιπες δύο θέσεις.

 

 

(Τί "θα" και "θα" λέω μωρέ, αφού αυτό κάνω). 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται, όμως, να έχει μετά το brilliance που έχει με τις λάμπες που φοράει τώρα... Σωστά;

 

το brilliance που έχει είναι υπεραρκετο οποτε δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αυτο.

οσον αφορά την 12au7, μιας και είναι η πρώτη φορά που πέρνω λαμπες έχετε να προτείνετε καποια συγκεκριμένη?

πρεπει να παραγγειλω απο internet ή μπορώ να βρώ και εδώ κάπου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να επηρεάσω ή να κολλήσω λυχνιολατρεία τους υγιείς φίλους του forum,  ;D θέλω να πω ότι θα έριχνα (και έχω όντως ρίξει πολλάκις) ένα βλέφαρο στη NOS αγορά...

 

Οι 12AU7 εξάλλου, ακόμα και οι στρατιωτικές ή/και οι πιο εξεζητημένες παραλλαγές (πχ 5814, 6189 κ.α.) είναι σε πολύ προσιτές τιμές ακόμα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα μια αξιόπιστη balanced 12AX7 στη V1 θέση και θα έκανα τις δοκιμές μου στις υπόλοιπες δύο θέσεις.

(Τί "θα" και "θα" λέω μωρέ, αφού αυτό κάνω). 8)

 

balanced? πώς balanced? τί balanced?

 

... αυτο δεν ειναι ισχυει / ειναι απαραιτητο για ζευγη τελικών λυχνιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αυτό πιστεύω κι εγώ. Δεν είναι όλοι οι ενισχυτές σχεδιασμένοι για να παίρνουν πανομοιότυπες προενισχύτριες, μάλιστα αν βάλουμε και διαφορετικές θα έχουμε αξιοπρόσεκτα αποτελέσματα και συνίσταται ο πειραματισμός (δεν εννοώ πχ. στην πρώτη θέση 12AX7, στη δεύτερη 12ΑU7 κ.ο.κ. αλλά προενισχύτριες όμοιου τύπου - διαφορετικών κατασκευαστών).

 

Επίσης, να ρωτήσω κάτι για τις NOS προενισχύτριες... η μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο δεν πιστεύετε ότι προέρχεται κυρίως από τελικές NOS παρά από pre NOS;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Χρησιμοποιώ τον vox AC15H1TV και φοβάμαι οτι επειδή τα καθαρά αρπάζουυν λίγο γκαζι σχετικά νωρίς οτι θα στενέψει λίγο ο ήχος των dist/OD πεταλιών.(δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα γιατι είναι στο sudio)

 

δοκιμασε το πρωτα, γιατι με τον ενισχυτη λιγο αρπαγμενο μερικα dist/OD πεταλακια μπορει να σου ακουγονται και καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε το πρωτα, γιατι με τον ενισχυτη λιγο αρπαγμενο μερικα dist/OD πεταλακια μπορει να σου ακουγονται και καλυτερα

 

+10000

 

αν πάντως θελήσεις να βάλεις λυχνία με λιγότερο gain έχε υπόψιν ότι θα χάσεις ίσως λίγο σε ένταση , σε "φυσικό λαμπάτο" compression και όπως ειπώθηκε παραπάνω μπορεί να σου φανεί λίγο ψόφιος.

 

Αν έχεις όρεξη να πειραματιστείς πάντως εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τις 5751-12ΑΤ7 που έχουν περίπου τα 2/3 του gain της 12ΑΧ7 (η 5751 κομπρεσσάρει λίγο περισσότερο και είναι ηχητικά πιο κοντά στην 12ΑΧ7) και μόνο αν δε σου κάνουν αυτές να κοιτάξεις για 12ΑΥ7 (περίπου 1/2 gain της Χ7) και 12ΑU7 (1/5 gain της Χ7)

 

 

 

@bloody:

 

Αλλάζοντας έστω και μία λυχνία, είτε nos είτε καινούργια, θα έχουμε αισθητή διαφορά...

 

Σε γενικές γραμμές όταν βάζουμε nos λυχνίες στον ενισχυτή μας καλό είναι να επιλέγουμε την πρώτη προενισχύτρια και τις τελικές. Από εκεί κι έπειτα προχωράμε με τις επόμενες προενισχύτριες μέχρι να είμαστε 100% ικανοποιημένοι ή μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά μας ;D

 

 

Η μεγαλύτερη διαφορά έχει να κάνει κυρίως με την φιλοσοφία του κυκλώματος  του ενισχυτή (vintage/modern) και κυρίως με το στάδιο/α που χρωματίζει περισσότερο τον ήχο

 

Επομένως

Σε ενισχυτές με καθαρή /ημικαθαρή προενίσχυση είναι κυρίως οι τελικές λυχνίες οπότε ακολουθούμε τον γενικό κανόνα: 1η προ +τελικες

 

Σε ενισχυτές με αρκετό gain πρέπει να εξακριβώσουμε πρώτα απ όλα το βαθμό καθαρότητας του τελικού σταδίου δλδ το πόσο γρήγορα αυτό παραμορφώνει. Εκεί συνήθως χρειάζεται να αλλάξουμε παραπάνω από μία προενισχύτριες ενώ οι τελικές μπορεί και να μη χρειαστούν αντικατάσταση με nos αν είναι καλής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου