Προς το περιεχόμενο

roland fantom g?γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Όσων αφορά το G νομίζω ότι σαφώς υπερτερεί του Χ αλλά θα περίμενα από τη ROLAND ένα πιο μεγάλο άλμα προς τα εμπρός.

+1000

Προς paris 7139 και GEOfx.

Τα άλματα που γίνονται, είναι πάντοτε βάση ζήτησης και ανταγωνισμού.

Τα άλματα που έγιναν στα νέα Fantom-G, είναι βάση ζήτησης και ανταγωνισμού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το G νομίζω ότι σαφώς υπερτερεί του Χ αλλά θα περίμενα από τη ROLAND ένα πιο μεγάλο άλμα προς τα εμπρός.

+1000

Προς paris 7139 και GEOfx.

Τα άλματα που γίνονται, είναι πάντοτε βάση ζήτησης και ανταγωνισμού.

Τα άλματα που έγιναν στα νέα Fantom-G, είναι βάση ζήτησης και ανταγωνισμού.

 

 

Αυτό κύριε Χναράκη είναι αυτονόητο. Η κάθε εταιρία πορεύεται με βάση τη ζήτηση και εκτιμώντας τη μελλοντική πορεία των προιόντων της. Κάποιοι βλέπουν σε αυτά τα προιόντα τεχνολογικά άλματα και κάποιοι άλλοι βλέπουν αναμασημένες τεχνολογίες με καινούργιο περιτύλιγμα. Προσωπικά έχω απογοητευτεί από την πολιτική της Roland, παρά το γεγονός ότι μας έχει δώσει τα τελευταία χρόνια θαυματουργά εργαλεία (οπως π.χ. το V-synth).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε jimss μην τα παίρνετε τόσο στραβά τα πράγματα.Το ίδιο δεν έκανε και η KORG με το Triton σε Triton extreme,πράγμα που κατέληξε να γίνει πιο αγαπητό σε σχέση με το Triton.To ίδιο κάνει αυτή τη στιγμή και η Roland με το Fantom G.Σου λέει ότι σου δίνει 16 parts (Internal) + 16 parts (External) + 2 parts (ARX)+ 24 parts (Audio Track),1,000,000 notes Note Capacity per one project,μεγάλη οθόνη για πιο άνετη χρήση,Τους καλύτερους ήχους από όλες τις srx και μια νέα απίστευτη κάρτα ARX που μπορείς να παίξεις με όλη  τη γκάμα drums π.χ.electronic,rock  κ.τ.λ.  όπως ένα drum machine tr-909.Πράγματα που δεν τα είχε το Χ,οπότε δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα :).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

γεια σε ολους, εχω μια ερωτηση.

 

εχει αγορασει κανεισ το fantom g?

οχι τιποτα αλλο γιατι εγω το αγορασα πριν λιγεσ μερες και ισως χρειαστειτε μια πιο εμπειρη διαγνωση του ασθενουσ

ονοματι fantom g.

 

θα επανελθω καποια στιγμη με μια πιο αναλιτικη αποψη για το συγκεκριμενο οργανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά παιδιά. Κι εγώ ψήνομαι για το Fantom-G6 και το έχω ψάξει λίγο το θέμα.

Είναι γεγονός ότι η πρώτη έκδοση του λειτουργικού του οργάνου δεν προσέφερε multisampling, τουλάχιστον δημιουργία από το χρήση, όπως η σειρά Fantom-X. Αυτό είχε καταγραφεί έντονα και στο επίσημο forum της Roland.

 

Με το κράξιμο που έπεσε, η Roland προσέφερε τη δυνατότητα αυτή στην πρώτη αναβάθμιση λειτουργικού. Για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω απόσπασμα από τη download page της Roland U.S.:

 

Version 1.10 Added Features:

 

    * Powerful multi-sampling feature added to Patch Edit for assigning different samples to each key

    * BPM calculator function for instantly determining the tempo of sample phrases

    * New “Favorite Play” screen added to the Favorites mode

    * New Undo and Record Cancel functions added to Song Mode

    * New shortcuts added to Single, Effects and Song Modes

    * Other features and general system improvements

(περισσότερα εδώ -> http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=920&ParentId=83, στην καρτέλα "Downloads")

 

Το έχετε ακούσει το όργανο? Από ήχους τι λέει σε σχέση με το Fantom-X?

Με προβληματίζει ιδιαίτερα η απουσία SRX slots. Ακόμα και το νέο πρότυπο επεκτάσεων, ARX-supernatural, μπορεί να καλύψει το κενό, και μάλιστα με μόλις δύο slots?

 

Προσφέρονται βιβλιοθήκες ήχων/δειγμάτων επίσημα από τη Roland?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά παιδιά. Κι εγώ ψήνομαι για το Fantom-G6 και το έχω ψάξει λίγο το θέμα.

Είναι γεγονός ότι η πρώτη έκδοση του λειτουργικού του οργάνου δεν προσέφερε multisampling, τουλάχιστον δημιουργία από το χρήση, όπως η σειρά Fantom-X. Αυτό είχε καταγραφεί έντονα και στο επίσημο forum της Roland.

 

Με το κράξιμο που έπεσε, η Roland προσέφερε τη δυνατότητα αυτή στην πρώτη αναβάθμιση λειτουργικού. Για του λόγου το αληθές, δείτε το παρακάτω απόσπασμα από τη download page της Roland U.S.:

(περισσότερα εδώ -> http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=920&ParentId=83, στην καρτέλα "Downloads")

 

Το έχετε ακούσει το όργανο? Από ήχους τι λέει σε σχέση με το Fantom-X?

Με προβληματίζει ιδιαίτερα η απουσία SRX slots. Ακόμα και το νέο πρότυπο επεκτάσεων, ARX-supernatural, μπορεί να καλύψει το κενό, και μάλιστα με μόλις δύο slots?

 

Προσφέρονται βιβλιοθήκες ήχων/δειγμάτων επίσημα από τη Roland?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

Επιτέλους κάποιο άτομο που συμμερίζεται την άποψη μου.Παρόλα αυτά όσο για τις ερωτήσεις σου.Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ο δάσκαλος μου που το δοκίμασε δεν ενθουσιάστηκε,όσο ανφορά τον ήχο,γιατί απο sequencing και τα λοιπά δεν γνωρίζει και πολλά.Όσο αναφορά για τους ήχους,υποτίθεται ότι οι αξιόλογοι ήχοι της κάθε μιας srx υπάρχει στούς ήχους του οργάνου εξαρχής.Ποιός όμως μπορεί να κρίνει τί είναι αξιόλογο?Αυτό που για μένα είναι για σένα δεν είναι,οπότε το θεωρώ κενό.Όσο για τις apx όντως είναι ενδιαφέρουσες,και εμβαθύνουν πολύ στο είδος,ενώ η τιμή τους είναι αρκετά υψηλότερη,σε σύγκριση με τις srx.Επίσης αμφιβάλλω αν μπορούν να είναι αρκετά δύο slots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου