Προς το περιεχόμενο

Ατσάλινες χορδές για ηλεκτρική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παιδια παντως με τις ατσαλινες elixir εχω βρει την υγεια μου.... Κρατανε πολύ περισσότερο το μεταλλικό τους ήχο αν και ειναι ελαφρώς πιο βαριές από τις nickel. Tωρα για το θεμα που εθιξε ο supefunk οτι φθειρουν τα ταστα πιο γρηγορα δεν γνωριζω κατι, ειναι ομως ενδιαφερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είναι το μπράτσο. Θα ρυθμιστεί όταν κι αν στραβώσει όπως όλα τα άλλα.

 

Η τεχνική με χορδές από διαφορετικά σετ ακολουθείται κατά κόρον, κυρίως επειδή αναζητούμε έξτρα μπάσα στις χοντρές χορδές αλλά και ευκολία σε σόλο και bends στις ψηλές. Υπάρχουν τέτοια σετ και στο εμπόριο, και μάλιστα μέχρι στιγμής τα προτιμώ αρκετά: αυτά που ξέρω είναι οι

Hybrid Slinky (9-11-16-26-36-46) και

Skinny Top-Heavy Bottom (10-13-17-30-42-52) της Ernie Ball, και οι

GHS Zakk Wylde Boomers (10-13-17-36-52-60) και

οι ίδιες αλλά σε Low (11-14-18-36-52-70).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είναι το μπράτσο. Θα ρυθμιστεί όταν κι αν στραβώσει όπως όλα τα άλλα.

 

Η τεχνική με χορδές από διαφορετικά σετ ακολουθείται κατά κόρον, κυρίως επειδή αναζητούμε έξτρα μπάσα στις χοντρές χορδές αλλά και ευκολία σε σόλο και bends στις ψηλές. Υπάρχουν τέτοια σετ και στο εμπόριο, και μάλιστα μέχρι στιγμής τα προτιμώ αρκετά: αυτά που ξέρω είναι οι

Hybrid Slinky (9-11-16-26-36-46) και

Skinny Top-Heavy Bottom (10-13-17-30-42-52) της Ernie Ball, και οι

GHS Zakk Wylde Boomers (10-13-17-36-52-60) και

οι ίδιες αλλά σε Low (11-14-18-36-52-70).

 

Αλήθεια βολεύεσαι με τις Skinny Top-Heavy Bottom;; Τις έβαλα μία και μοναδική φορά στην SG, και μολονότι το αποτέλεσμα στις μπάσες χορδές ήταν θεσπέσιο, έβρισκα το set υπερβολικά "άνισο", και πολύ τζούφιο στα καντίνια.

 

Για την ιστορία να αναφέρω ότι παίζω αποκλειστικά με ΕΒ Power Slinky. Δεν έχω διασταυρωθεί με ο,τιδήποτε stainless...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hybrid Slinky (9-11-16-26-36-46) και

Skinny Top-Heavy Bottom (10-13-17-30-42-52) της Ernie Ball, και οι

GHS Zakk Wylde Boomers (10-13-17-36-52-60) και

οι ίδιες αλλά σε Low (11-14-18-36-52-70).

 

ξέχασες τις αγαπημένες μου: D'Addario LITE TOP/HVY BOTTOM (10-13-17-30-42-52) (EXL140)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια βολεύεσαι με τις Skinny Top-Heavy Bottom;; Τις έβαλα μία και μοναδική φορά στην SG, και μολονότι το αποτέλεσμα στις μπάσες χορδές ήταν θεσπέσιο, έβρισκα το set υπερβολικά "άνισο", και πολύ τζούφιο στα καντίνια.

 

 

Εγώ τις έχω 1.5 χρόνο τώρα στην PRS και αρχικά με βολέψανε, πλέον όμως θα πάω σε καθαρό δεκάρι σετ διοτί δε με ενδιαφέρει πλέον ο όγκος στα μπάσα, αλλά το "σκάσιμο", και για να μαλακώσει και λίγο το όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου