Προς το περιεχόμενο

harley Benton GA15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά λέει ο φίλος, γιά πεστε ρε παιδιά, θέλει ο Peavey classic αλλαγή μεγάφωνο; Ή καλό είναι το μαμά;

 

Btw τι ιστορία κι αυτή με τα μάπα στοκ μεγάφωνα... Εκεί πρώτα-πρώτα υποτίθεται ότι θα υπερέχει ο Epi valve senior με το καλό LadyLuck, αλλά κάτσε να δεις που θα 'χει άλλα κουσούρια! ΑΝ βγει ποτέ δηλαδή, γιατί μαθαίνω ότι έχουν από τον Οκτώβριο που το κουράζουν, τώρα βγαίνει , σε λίγο βγαίνει, απάν' κιούτε κ.ο.κ. Είναι κι η τιμή του "λίγο", πιό πολύ για διαφημιστικό κόλπο μού κάνει πλάκα-πλάκα...

 

Καθένας με τον πόνο του εδώ μέσα  ;D Α ρε "φτηνή" λάμπα τι μας κάνεις...

 

Αν και βγαίνουμε Off Topic, το Blue Marvel των Peavey, κατασκευάζονται στο εργοστάσιο της Eminence (τουλάχιστο τα 12άρια). Απ' ότι λένε οι modάδες του Classic, έχουν μικρό μαγνήτη και μικρό ευρος συχνοτήτων. Ιδανικός αντικαταστάτης το Celestion Greenback.

Πάντως μη στεναχωριέσαι, εδώ ολόκληρη Mesa Boogie στον studio .22 έχει ένα μέτριο (τραγικό λένε μερικοί) μεγάφωνο (celestion 90)

Γενικά τώρα, αν είσαι κατασκευαστής και κατασκευάζεις Κίνα για λόγους κόστους βέβαια, ανεβάζεις απαγορευτικά την τιμή αν στέλνεις στο εργοστάσιο λυχνίες και μεγάφωνα κατασκευασμένα Αμερική ή Ευρώπη να μονταριστούν στον ενισχυτή και μετά να έρθουν πάλι πίσω!

Οπότε  πρέπει να βάλεις λύχνίες και μεγάφωνο από εργοστάσιο κίνας, στην καλύτερη περίπτωση από επώνυμο (πχ Wharfedale made in china  στον vox AC15CC1)

Το εργοστάσιο της Eminence στην κίνα εγκαινιάστηκε τον Ιούλιο του 2007 και από τότε  άρχισαν τα made in china combo (blackheart)  και οι καμπίνες (epiphone 112) με eminence μεγάφωνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και κακά μεγάφωνα. Ειδικά για το Lady Luck έχω διαβάσει τα καλύτερα.

 

Δυστυχώς, όταν πρέπει ένας λαμπάτος ενισχυτής να πουληθεί 200-400 €, βγάλε κέρδος μεταπωλητή, βγάλε κέρδος εισαγωγέα, βγάλε τελωνεία ΕΕ, βγάλε μεταφορικά, πρέπει να έχει κόστος κατασκευής 100-150€. Ε τι μεγάφωνο θές νάχει, Blue Bulldog;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, δεν είπαμε να έχει και μεγάφωνο από τιτάνιο με χρυσό μαγνήτη, αλλά να στέκεται όμως ρε παιδί μου... σαν το ΛέιντιΛακ τών Έπιφον πχ. Άμα είναι λόγω μέιντ ιν Τσάινα να βάζουν φρουτιέρα, άστο καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν είπαμε να έχει και μεγάφωνο από τιτάνιο με χρυσό μαγνήτη, αλλά να στέκεται όμως ρε παιδί μου... σαν το ΛέιντιΛακ τών Έπιφον πχ. Άμα είναι λόγω μέιντ ιν Τσάινα να βάζουν φρουτιέρα, άστο καλύτερα...

 

Εγώ παρέθεσα την εμπειρία μου με το μεγάφωνο του GA15 που δυστυχώς δεν κάνει ούτε για φρουτιέρα (πραγματικά λυπήθηκα τη σπατάλη του μετάλου...)

Δεν είναι όλα τα made in china όμως σαβούρα.

 

Πιστεύω ότι καμία 'επώνυμη' εταιρεία μεγαφώνων(Celestion, Eminence) δεν θα διακυνδυνεύσει το όνομά της ακόμη κι αν κατασκευάζει στην κίνα.

Και αυτό αποδεικνύεται αφού οι υλοποιήσεις με επώνυμα made in china μεγάφωνα είναι πολύ καλές (Αν και μερικοί πυροβολημένοι βρίσκουν διαφορές στα blue alnico ανάλογα με την χώρα προέλευσης)

 

Όσο για τις λυχνίες, οι μόνες κινέζικες που ακούγονται (sic) είναι οι Ruby (βρίσκονται στους κινέζικους Fender - Peavey - Vox). Αλλά μικρό το κακό αφού αργά ή γρήγορα θα αλλαχθούν...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις λυχνίες, οι μόνες κινέζικες που ακούγονται (sic) είναι οι Ruby (βρίσκονται στους κινέζικους Fender - Peavey - Vox). Αλλά μικρό το κακό αφού αργά ή γρήγορα θα αλλαχθούν...

 

εισαι λιγο παραπληροφορημενος υπαρχουν παρα πολλες κινεζικες λυχνιες  που ειναι καλες,π.χ.οι 6L6 της TAD,πολλες 12ΑΧ7 διαφορων εταιρειων,οι νεες GT gold ΚΤ88 & ΚΤ66 και πολλες αλλες,ετσι κι αλλοιως πλεον ολες οι λυχνιες σε Κινα.Ρωσια & Σλοβακια φτιαχνονται ;)

 

(Αν και μερικοί πυροβολημένοι βρίσκουν διαφορές στα blue alnico ανάλογα με την χώρα προέλευσης

 

τα celestion blue alnico κατασκευαζονται ακομα στην Αγγλια ,η υπολοιπη γραμμη παραγωγης ειναι πια Κινεζικη. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια δουλεια billpo.

Δυο πραγματα:

 

 

 

Πρωτον, πειτε με κολλημενο/εγκαθετο/οτι θελετε, αλλα δυσκολο-ξεδυσκολο ΚΑΙ οι pcb ενισχυτες tweakαρονται.

 

 

 

Δευτερον, billpo, τι εννοεις οταν λες οτι ο studio .22 φοραει celestion 90? Γιατι ο δικος μου (και οι υπολοιποι απο οσο γνωριζω) φοραει Vintage Black Shadow απο τη μαμα του. Εκτος αν εννοεις οτι ειναι περιπου ιδιο με το celestion 90 (δε γνωριζω τιποτα επι αυτου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι λιγο παραπληροφορημενος υπαρχουν παρα πολλες κινεζικες λυχνιες  που ειναι καλες,π.χ.οι 6L6 της TAD,πολλες 12ΑΧ7 διαφορων εταιρειων,οι νεες GT gold ΚΤ88 & ΚΤ66 και πολλες αλλες,ετσι κι αλλοιως πλεον ολες οι λυχνιες σε Κινα.Ρωσια & Σλοβακια φτιαχνονται ;)

 

Όχι κι όλες, υπάρχει ένα μικρό γαλατικό χωριό... εεεε...  ;D  Τεσπα, μια τουλάχιστον "κιθαριστική" είναι Αμερικάνικη (όχι ολόκληρη η GT, μόνο ένα μοντέλο, αν και μπορεί να βγάζουν κι άλλες τώρα): http://www.legendarytones.com/groovetubes.html  Kαι επίσης: http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_tube#Modern_manufacturers

 

τα celestion blue alnico κατασκευαζονται ακομα στην Αγγλια ,η υπολοιπη γραμμη παραγωγης ειναι πια Κινεζικη. ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158048.msg216089#msg216089

 

Επίσης, τα Ladyluck είναι εξαιρετικά - είχαν φτιαχτεί ειδικά για τον Epiphone Blues Custom 30 που είχα παλιότερα. Καλό headroom, όμορφα μεσαία, ελεγχόμενα μπάσα, γλυκά και ήπια πρίμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιά το διά ταύτα: Είναι το blue marvel εφάμιλλο τού lady luck τουλάχιστον; Δεν εννοώ να ακούγεται ίδιο, απλά να υποστηρίζει τον ήχο τού ενισχυτή, να τού ταιριάζει και να έχει μια άλφα ποιότητα σαν υλικά.

 

Τον Epiphone τόνε ζαχαρώνω και γιά το ότι δε θα θέλει αλλαγή το μεγάφωνο, είναι όπως και να το κάνουμε προτέρημα, κι ας φτιάχνεται και στην Ακτή τού Ελεφαντοστού, δεν με πειράζει καθόλου. Με τον Peavey συμβαίνει κάτι ανάλογο; Ή θα είναι blues junior φάση;

 

Άντε δώστε μου κάτι να έχω οι ειδήμονες, ας είναι και μύθος, έχω πελαγώσει με τα παλιομηχανήματα τού εξαποδώ! Τουλάχιστο να κάνω την αγορά με ήσυχη τη συνείδηση...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα celestion blue alnico κατασκευαζονται ακομα στην Αγγλια ,η υπολοιπη γραμμη παραγωγης ειναι πια Κινεζικη. ;)

 

Στο θέμα υπάρχει γενικότερα παρανόηση, καθώς τα celestion blue που μπορείς να αγοράσεις στο εμπόριο πραγματικά είναι UK made, αλλά  τα blue που βάζει η vox στον AC15CC1X και τα διαφημίζει ως '15 Watt VOX/Celestion AlniCo Blue' είναι made in china. Πάντως δεν έχουν celestion αυτοκόλλητο αλλά vox. Αυτά εννοούσα ότι συγκρίνουν μερικοί με τα UK made.

 

odis13 : και σε pbx κάνεις μόντες (αλίμονο), απλά είναι πιό σπαστικό καθώς κάθε φορά πρέπει να αποσυνδέσεις τα καλώδια, να βγάλεις την πλακέτα για να έχεις πρόσβαση στην πλευρά των κολλήσεων,και μετά να τα βάλεις όλα πίσω και αν το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί να τα κάνεις όλα ξανά (το φελέκι μου...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικη αλλαγη στον classic το μεγαφωνο. Το blue marvel ειναι θολο κ ''αδυναμο'' συχνοτικα. Εγω του εχω βαλει ενα tonker για ποιο bright καταστασεις αλλα και καποιο greenback θα εκανε καλη δουλεια ( πιο γλυκα πριμα στο overdrive)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου