Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να πει κάποιος δηλαδή ''Η Ελλάδα βοήθησε του Εβραιους να γλυτώσυν το ολοκάυτωμα'' παει να πει ότι δε κάναμε και τίποτα άλλο? ???

Ελεος ρε παιδια μην αρπαζομαστε.Ποιος είπε ότι το μόνο που καναμε ως χώρα στον β παγκόσμιο ήταν το να μη δώσουμε του Εβραιους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@bluesbreaker

 

ρε ανθρωπε μου θα με τρελλανεις!!! ::) ::) :o

 

αλλα γραφω αλλα καταλαβαινεις!!

 

ειπα λοιπον.....

 

Κατα την ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ κριση ΜΟΥ...ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ του βιβλιου..ειναι πιο επιεικης με ΕΜΑΣ παρα με τους αλλους λαους ΜΑΛΛΟΝ γιατι συμπεριφερθηκαμε στον ΛΑΟ ΤΟΥ πιο ηπια απο οτι οι αλλοι λαοι...

 

δηλ. θα μπορουσα να γραψω οτι ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ του βιβλιου..ειναι πιο επιεικης με ΕΜΑΣ παρα με τους αλλους λαους ΜΑΛΛΟΝ γιατι του αρεσει η ΧΩΡΙΑΤΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΣ!! :) (αυτο δεν σημαινει οτι απαρνειται την αξια του...Παρθενωνα... ;D)

 

τωρα ολα τα αλλα που λες ειναι ΑΣΧΕΤΑ με ΑΥΤΟ που ειπα...(αν και απολυτως σωστα)

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενοκτονία των αμερικανών ας μου πει κάποιος.

 

Δεν ξερω τι οριζουμε ως γενοκτονια, αλλα αν εχει να κανει με τεραστιο ογκο θυματων κοινης πατριδας, θρησκειας, ιδεων, χρωματος, κατ επαναληψη απιστευτες αγριαδες, φοβερη υπεροπλια, αμαχα θυματα με το κιλο να δοκιμασω...

 

Ανα χρωμα:

 

Το κοκκινο.

Καποτε υπηρχαν κοκκινοι ανθρωποι κατα μιλιουνια εκει που σημερα ειναι οι "Αμερικανοι". Τους λεγανε Ινδιανους. Τωρα εχουν μεινει μερικοι σε καταυλισμους και πινουνε κολωνιες (και μερικοι ινδιανοι ιδιοκτητες καζινο).

random link 1

random link 2

 

 

Το κιτρινο.

- Βιετναμ (τοσοι τονοι ναπαλμ απο αερος εναντιον στα ανθρωπακια στα λαγουμια, καλαμιες και στους βαλτοτοπους, μαζικες καταστροφες χωριων, εκτελεσεις, βιασμοι, ...).

- Χιροσιμα. Εδω εχουμε μια καταπληκτικη περιπτωση. Δεν αποτελει μονο γενοκτονια (δεν εμεινε ρουθουνι σε ακτινα Χ) αλλα δεν εγιναν καν λιπασμα (ο αλλος ο ψυχακιας ο Γερμανος τους εκανε σαπουνι, τους επαιρνε τα δοντια, γεμιζε μαξιλαρια με τα μαλλια τους, τους εβαζε και εσκαβαν, δηλαδη οχι οτι δεν τους εκαψε αλλα με μια εννοια του πηρε πολυ περισσοτερα χρονια και ο,τι θεωρησε οτι ειχε χρησιμοτητα απο τους αιχμαλωτους του, το χρησιμοποιησε καπου). Αυτοι τους διελυσαν σε ατομικο επιπεδο. Ουτε μοριο δεν εμεινε. Ουτε σαπουνι δεν τους εκαναν να πλυθουν οι πυρηνικοι επιστημονες και οι πιλοτοι τους... Και δεν μιλαω μονο για τους Ιαπωνες στρατιωτες. Στην πολη εκεινη την στιγμη βολταρε ενας τουριστας, ενας αμαχος, ενας αλλοδαπος, μερικα βρεφη στο μαιευτηριο, μια καλογρια, ενας Ιρλανδος φωτογραφος, 3 Κινεζοι ναυτικοι ... ξερω γω τι αλλο.... ο,τι παρει ο χαρος δηλαδη (κυριολεκτικα).

- Ναγκασακι. Το παραπανω αντε δεν το περιμενανε οτι θα ειχε τοσο μεγαλη δυναμη. Το επανελαβαν λοιπον μερικες μερες μετα για να το εμπεδωσουν;

 

Οι λαοι αυτοι δεν ξεκληριστικαν απο τον χαρτη παντελως, οποτε με μια ευρεια εννοια δεν ηταν πληρως επιτυχημενη η γενοκτονια, αλλα οι Αμερικανοι εβαλαν τα δυνατα τους για τα μεσα της εποχης.

 

Απο δω και περα ακολουθουν πολεμοι, που δεν μετρανε σαν γενοκτονιες, αλλα μιλαμε για χοντρες απωλειες...

random link 3

random link 4

 

 

Το τσιγκανι

Ιραν, Ιρακ, ...

 

 

Το ελαφρα κοκκινωπο

Γουατεμαλα, Μεξικο, Κουβα (αυτην την εχουν ακομα σε μποικοταζ;), ...

 

Το καταμαυρο

Μαλαισια, Σομαλια, Κενυα... Ισως να μετραει και για γενοκτονια οτι ολοι οι Μαυροι της Αμερικης δεν μαυρισαν απο τον ηλιο της. Τους ξεριζωσανε απο την χωρα τους της Αφρικης και τους συρανε με αλυσιδες και πλοια κατα εκατομμυρια να δουλευουν στα μπαμπακια. Κατι σαν το παιδομαζωμα, τα γιουσουφακια, τους γενιτσαρους, τους σκλαβους, οπως θελετε πειτε το, αλλα σε ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ. Βασικα στον αγριο Νοτο ακομα ισως να δουλευει το συστημα (Κου Κλουξ Κλαν κλπ)

 

random link 5

Το link κανει λογο για 12.000.000 σκλαβους. Μεταφορα με τα πλοια της εποχης. Οχι με τιποτα σημερινα που χωρανε απειρους. Αν μπορουσαν θα τους ειχαν φερει ολους. Και μιλαμε για τους ζωντανους. Θα υπηρχαν και αλλοι που αντισταθηκαν και εκτελεστηκαν, αλλοι που πνιγηκαν και υπερπολλαπλασιοι unlisted. Δεν ειναι οτι οι δουλεμποροι κραταγαν τυπικοτερα στοιχεια απο οτι οι δικοι μας μαγαζατορες κοβουν αποδειξεις. Εναν δηλωναν 1000 αγοροπωλουσαν/μετεφεραν. Beat this!

 

Το ασπρο

Σερβια, ακομα και τους εαυτους τους σε Εμφυλιο, ...

 

Σε αλλα χρωματα δεν το εχω. Αυτο οφειλεται κυριως οτι το προγραμμα "ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ" με λειζερ στους δορυφορους κλπ βγηκε τζουφιο δεν εντοπισαμε εξωγηινους να τους τσακισουνε και αυτους. Οποτε τα χρωματα πρασινο, τιρκουαζ κλπ θα πρεπει να περιμενουν να ερθει η σειρα τους για γενοκτονια...

 

Κλεινω με: Φυσικα επιτρεπεται η χρηση ναρκων κατα προσωπικου, η αναπτυξη πυρηνικων οπλων, η αναπτυξη χημικων οπλων, η θανατικη ποινη σε ορισμενες πολιτειες, οι απορρητες φυλακες υψιστης ασφαλειας και οι διαφορες περιεργες μεθοδοι εκμαιευσης πληροφοριων αν προκειται για θεματα ασφαλειας, ο προληπτικος πολεμος, ο μη σεβασμος περιβαντολογικων συνθηκων -Κιοτο- κλπ....

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluesbreaker

 

ρε ανθρωπε μου θα με τρελλανεις!!! ::) ::) :o

 

αλλα γραφω αλλα καταλαβαινεις!!

 

ειπα λοιπον.....

 

Κατα την ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ κριση ΜΟΥ...ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ του βιβλιου..ειναι πιο επιεικης με ΕΜΑΣ παρα με τους αλλους λαους ΜΑΛΛΟΝ γιατι συμπεριφερθηκαμε στον ΛΑΟ ΤΟΥ πιο ηπια απο οτι οι αλλοι λαοι...

τωρα ολα τα αλλα που λες ειναι ΑΣΧΕΤΑ με ΑΥΤΟ που ειπα...(αν και απολυτως σωστα)

 

;)

 

Αρα αυτοαναιρείται η αντικειμενικότητα..σωστά??ασχετο διαβασά το λινκ που έστειλες...ξέρεις και οτι ο  όρος "προπαγάνδα" γεννήθηκε στον 2ο Π.Π.!και το κείμενο είναι μόνο ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ..χωρίς ερείσματα και αποτελεί προσωπική εκτίμηση της ιστορίας αυτού που το έγραψε...χωρις να παραθέτει φυσικά ούτε ιστορικές πηγές,ούτε βιβλιογραφία η τελοσπάντων που τα βρήκε και τα λέει όλα αυτά!Επίσης Ψέμα δεν είναι μόνο η αναστροφή της αλήθειας,αλλά και η απόκρυψη της (σε απάντηση odis και SF)!Εννοείται πάντα με διάθεση για γόνιμη συζήτηση και διάλογο ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ΤΥΠΙΚΑ γενοκτονια χαρακτηριζεται το ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ σχεδιο για την εξοντωση μιας εθνοτητας (γενους) (συνηθως ΕΝΤΟΣ της επικρατειας μιας χωρας η οποια ειναι και ΥΠΕΥΘΥΝΗ για την γενοκτονια αυτη)

 

κατι τετοιο ΕΠΙΣΗΜΑ δεν εχει γινει ποτε στις ΗΠΑ (δεν εχει δηλ.βγει ΦΙΡΜΑΝΙ απο την επισημη κυβερνηση για να γινει η εκκαθαριση μιας ΕΘΝΙΚΗΣ μειονοτητας με εξαιρεση ισως  το θεμα των Ινδιανων που τουλαχιστον εγω συμφωνω οτι ηταν γενοκτονια στην οποια ομως κυριως συνετελεσαν οι ΑΠΟΙΚΟΙ δηλ. Ολλανδοι,Ιρλανδοι και λοιποι Ευρωπαιοικαι ηταν φυση αδυνατον να αποφευχθει δεδομενης της απληστιας των αποικων που σημερα βεβαια ειναι αυτο που εμεις λεμε Αμερικανοι)

 

 

Αρα αυτοαναιρείται η αντικειμενικότητα..σωστά??ασχετο διαβασά το λινκ που έστειλες...ξέρεις και οτι ο  όρος "προπαγάνδα" γεννήθηκε στον 2ο Π.Π.!και το κείμενο είναι μόνο ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΟ..χωρίς ερείσματα και αποτελεί προσωπική εκτίμηση της ιστορίας αυτού που το έγραψε...χωρις να παραθέτει φυσικά ούτε ιστορικές πηγές,ούτε βιβλιογραφία η τελοσπάντων που τα βρήκε και τα λέει όλα αυτά!Επίσης Ψέμα δεν είναι μόνο η αναστροφή της αλήθειας,αλλά και η απόκρυψη της (σε απάντηση odis και SF)!Εννοείται πάντα με διάθεση για γόνιμη συζήτηση και διάλογο Wink!

 

ρε αρχηγε μου πια αντικειμενικοτητα ?την ΑΠΟΨΗ μου ειπα για κατι που ΜΠΟΡΕΙ να οδηγησε στην αντιμετωπιση αυτη (μπορει ομως και ΟΧΙ δεν ειμαι ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ τους βιβλιου.... ;D)

 

το λινκ ΕΙΠΑ ΗΔΗ να μην το παρουμε τοις μετρητοις...αλλα εξηγει ΠΟΛΛΑ...αν μη τι αλλο το ασβεστο μισος που ΥΠΑΡΧΕΙ μεταξυ των εθνοτητων στα Βαλκανια...που να δεις τι εχει γραφτει για ΕΜΑΣ.....απο αλλους ....προπαγανδιστες.. μονο και μονο η ΥΠΑΡΞΗ τετοιων κειμενων αποδεικνυει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ που υπαρχει στην ευρυτερη περιοχη...(οπου ουσιαστικα ολα τα εθνη θελουν να κατεχουν τα εδαφη τα οποια κατηχαν την...εποχη που τα βασιλεια τους ειχαν το...πανω χερι στην περιοχη...και κακα τα ψεμματα ΟΛΑ τα εθνη ΚΑΠΟΙΑ στιγμη το ΕΙΧΑΝ εστω και για ενα μηνα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες πότε εγώ και ο sf αποκρύψαμε την ιστορια.Γιατί αν ειναι κάθε φορά που αναφέρουμε κάτι σχετικά με το τι έκανε η Ελλάδα ή κάποια άλλη χώρα την τάδε χρονική περιοδο να πρεπει να αναφέρουμε τα πάντα ,αστα Χαράλαμπε.....

Δηλαδή παραπάνω που είπαμε κάτι για του Εβραιους, θα έπρεπε εγώ να ποστάρω το τελευταιο κεφάλαιο του ''Β Παγκοσμιος'' του A.Parker το άρθρο του Vasili Grossman για την treblinka και δε ξέρω γω τι άλλο?

 

Γίνε πιο σαφής παρακαλώ.

 

Εντωμεταξύ είμαστε εντελώς οφτοπικ αλλά δε βαριεσαι, ωραια εξελίσεται η κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη odis αν σε προσέβαλα αλλά δεν ήθελα να πω ότι εσύ η ο SF αποκρύπτετε την ιστορία,απλά πρεπεί να λέμε και τα καλά και τα κακά..αυτό εννούσα ;) γιατι απλά όταν δεν τονίζεται κάτι αποσιωπάται ταυτόχρονα!

 

κατι τετοιο ΕΠΙΣΗΜΑ δεν εχει γινει ποτε στις ΗΠΑ (δεν εχει δηλ.βγει ΦΙΡΜΑΝΙ απο την επισημη κυβερνηση για να γινει η εκκαθαριση μιας ΕΘΝΙΚΗΣ μειονοτητας με εξαιρεση ισως  το θεμα των Ινδιανων που τουλαχιστον εγω συμφωνω οτι ηταν γενοκτονια στην οποια ομως κυριως συνετελεσαν οι ΑΠΟΙΚΟΙ δηλ. Ολλανδοι,Ιρλανδοι και λοιποι Ευρωπαιοικαι ηταν φυση αδυνατον να αποφευχθει δεδομενης της απληστιας των αποικων που σημερα βεβαια ειναι αυτο που εμεις λεμε Αμερικανοι)

 

Εδώ δε σε πιάνω  :P:

1.ποια κυβέρνηση ποιο φιρμάνι?? αφού ήταν κατακτητές...

2.αρα αμερικάνοι=ευρωπαίοι αποικιοκράτες που "έφτιαξαν" ένα κράτος στηριγμένο στο $ και το αμερικάνικο όνειρο

3.Η γενοκτονία Ποντίων και Αρμενίων ήταν επίσημη,αλλά ουδέποτε αναγνωρίστηκε

 

ρε αρχηγε μου πια αντικειμενικοτητα ?την ΑΠΟΨΗ μου ειπα για κατι που ΜΠΟΡΕΙ να οδηγησε στην αντιμετωπιση αυτη (μπορει ομως και ΟΧΙ δεν ειμαι ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ τους βιβλιου.... Grin)

 

Δε κατάλαβες καλά...αναφέρομαι στην αντικειμενικότητα του συγγραφέα του Best seller ;)!

 

το λινκ ΕΙΠΑ ΗΔΗ να μην το παρουμε τοις μετρητοις...αλλα εξηγει ΠΟΛΛΑ...αν μη τι αλλο το ασβεστο μισος που ΥΠΑΡΧΕΙ μεταξυ των εθνοτητων στα Βαλκανια...που να δεις τι εχει γραφτει για ΕΜΑΣ.....απο αλλους ....προπαγανδιστες.. μονο και μονο η ΥΠΑΡΞΗ τετοιων κειμενων αποδεικνυει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ που υπαρχει στην ευρυτερη περιοχη...(οπου ουσιαστικα ολα τα εθνη θελουν να κατεχουν τα εδαφη τα οποια κατηχαν την...εποχη που τα βασιλεια τους ειχαν το...πανω χερι στην περιοχη...και κακα τα ψεμματα ΟΛΑ τα εθνη ΚΑΠΟΙΑ στιγμη το ΕΙΧΑΝ εστω και για ενα μηνα....)

 

Δε διαφωνώ,αλλά ο μέσος Έλληνας δεν έχει να χωρίσει κάτι με τον γείτονά του!άλλοι είναι αυτοί που τους συμφέρει να καλλιεργούν μίσος για να υπάρχει αστάθεια τόσο σε Βαλκάνια όσο και σε Μέση Ανατολή για να μπαίνουν και αυτοί στο παιχνίδι!μη μου πεις οτι οι ΗΠΑ τυχαία στηρίζουν καποίες συγκεκριμένες χώρες για να τους έχουν τοποτηρητές και σαν παράγοντες αστάθειας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δε σε πιάνω  Tongue:

1.ποια κυβέρνηση ποιο φιρμάνι?? αφού ήταν κατακτητές...

2.αρα αμερικάνοι=ευρωπαίοι αποικιοκράτες που "έφτιαξαν" ένα κράτος στηριγμένο στο $ και το αμερικάνικο όνειρο

3.Η γενοκτονία Ποντίων και Αρμενίων ήταν επίσημη,αλλά ουδέποτε αναγνωρίστηκε

 

1.ειπαμε ποτε δεν βγηκε επισημο χαρτι απο την αμερικανικη κυβερνηση που να λεει "εξοντωστε τους ταδε μεχρι του τελευταιου ....ρουθουνιου"

 

2.Φυσικα,οπως αλλωστε και εμεις (τα ελληνικα προερχομενα απο το βορα φυλα δηλαδη) πριν απο αιωνες μπουκαραμε στην χερσονησο μας για να την εποικησουμε ;),οπως ο Μεγαλεξανδρος "εκπολιτησε" τους ...βαρβαρους κ.ο.κ  απλα τοτε ειχαν ταλαντα και αλλου ειδους ονειρα,νη κοροϊδευομαστε μεταξυ μας μεγαλα παιδια ειμαστε...ΟΛΕΣ οι αυτοκρατοριες πανω σε πτωματα χτιστηκαν και χτιζονται...

 

3.Εχει αναγνωριστει τουλαχιστον απο 3 ευρωπαικα κρατη ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δε σε πιάνω  Tongue:

1.ποια κυβέρνηση ποιο φιρμάνι?? αφού ήταν κατακτητές...

2.αρα αμερικάνοι=ευρωπαίοι αποικιοκράτες που "έφτιαξαν" ένα κράτος στηριγμένο στο $ και το αμερικάνικο όνειρο

3.Η γενοκτονία Ποντίων και Αρμενίων ήταν επίσημη,αλλά ουδέποτε αναγνωρίστηκε

 

1.ειπαμε ποτε δεν βγηκε επισημο χαρτι απο την αμερικανικη κυβερνηση που να λεει "εξοντωστε τους ταδε μεχρι του τελευταιου ....ρουθουνιου"

 

2.Φυσικα,οπως αλλωστε και εμεις πριν απο αιωνες μπουκαραμε στην χερσονησο μας για να την εποικησουμε ;)  απλα τοτε ειχαν ταλαντα και αλλου ειδους ονειρα,νη κοροϊδευομαστε μεταξυ μας μεγαλα παιδια ειμαστε...

 

3.Εχει αναγνωριστει τουλαχιστον απο3 ευρωπαικα κρατη ;)

 

1.το θέμα είναι τι έκαναν όμως

2.ναι οντως αυτό έγινε το 1100 πΧ. ενώ το άλλο έγινε το 15ο αιώνα μΧ!είναι σα να μου εξισώνεις τον πρώτο άνθρωπο που έβαλε την πρώτη φωτιά σε δάσος με τους σημερινούς εμπρηστές!

3.Ε και τι με αυτό...το θέμα ξέρεις πολύ καλά οτί είναι να αναγνωριστεί από αυτούς που την προκάλεσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. σωστό. Πάντως στο Ιράκ, στο Ιράν κ στη Σερβία που αναφέρθηκαν, καμία σχέση με γενοκτονία δεν είχε/έχει αυτό που έγινε. ΔΕΝ εννοώ ότι όσα έγιναν δεν είναι απαράδεκτα, αλλά ΔΕΝ είναι γενοκτονία.

2. Αυτό που λέει πάντως ισχύει.

3. Ισχύει κι αυτό. Άρα αυτό που είπε στο 2 ο sf οφείλουμε κι εμείς να το αναγωρίσουμε και στα σχολικά βιβλία μας, και όχι να βγάζουμε τον Αλέξανδρο μέγα φιλάνθρωπο και απελευθερωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου