Προς το περιεχόμενο

Ωραίο θεμα στις πανελλήνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον σου ξεφεύγουν τα κατορθώματα των προγόνων μας έτσι; Τες πα άκυρο, ο καθείς ότι πιστεύει θέλει

 

Μια γενοκτονία των αμερικανών ας μου πει κάποιος. Στη γιουγκοσλαβία από τους 5 λαούς οι 4 έχουν κάνει προσκυνητήριο στους αμερικανούς (αλλά για μας μόνο οι σέρβοι είναι φίλοι μας, οι υπόλοιποι μάλλον δε μας λένε και πολλά), στο αφγανιστάν, μάλλον είμαστε εκτός τόπου και χρόνου και άλλα τέτοια ωραία...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bluesbreaker, το απόσπασμα που παράθεσες λέει ότι για πρώτη φορά στα Βαλκάνια η τρομοκρατια και η γενοκτονια εγιναν εργαλεια της πολιτικής.

Αυτο -μας αρέσει ή όχι- σε ένα βαθμο αληθευει.Οι γενοκτονιες των Ποντιων και των Αρμενιων απο τους τουρκους (και άλλες πολλές που εγιναν απο πολλους λαους, μη το υπεραναλυουμε) για πολιτικους λόγους έγιναν, όχ επειδή οι Ποντιοι ήταν παοκτσηδες και οι άλλοι παναθηναικοι....

Επίσης τον όρο ''Βυζαντινισμός'' τον έχεις ακουστά?..

 

 

Anyway back on topic , η έκθεση είναι καθαρά το ποιο κονσερβα μάθημα.Παιρνεις απο το φροντιστήριο/σχόλειο τα φυλλάδια που λένε πόσο τονίζει την κοινωνική συνοχή την εθνική συνειδηση κλπ κλπ η παράδοση (υπάρχουν ανάλογα για όλα τα θέματα) και πας και τα γραφεις.Συνήθως προσπαθουν αν βάζουν ένα θέμα όχι εντελώς κλισε έτσι ώστε να μη μπορει ο μαθητης να κάνει μια αντιγραφη το φυλλάδιο και να πάρει βαθμο (θεωρητικά αυτό κάνουν),Το φετινό θεμα (που έγραψα και εγώ) ειδικα όπως δόθηκε η εκφώνηση, απλά ξεπατίκωνες το φυλλάδιο με τα αιτια και τους τροπους αντιμετώπισης και έπαιρνες 49/50.Α ρε φοβερο σύστημα που έχουμε....

 

Οτι και να λένε, εγώ αυτο που προσκόμησα φέτος ειδικά απο το μάθημα της έκθεσης συνοψίζεται στο εξής

''Μη σκέφτεσαι,το κάνουμε εμεις για σένα''

 

Παω στοιχημα πάντως ότι ενώ κανονικά θα έπρεπε η έκθεση να αντικατοπτριζει τις ιδέες του συγγραφεα, ή έστω να ειναι όπως αυτό που είπε ο spy για τα γερμανικά (οπου σου ζητουν να γράψεις ένα κειμενο για ένα συγκεκριμένο σκοπό που να περιλαμβάνει αυτό και αυτό) και ως εκ τουτου να είναι η κάθε μια μοναδική,παρατηρειται ΤΡΕΛΗ ομοιογένεια ανάμεσα στα γραπτα.

 

 

bluesbreaker τώρα είδα το επόμενο μύνημα σου ,είσαι φάουλ.Κανε search στο google ''Βυζαντινισμός''

 

Γαμώ το οφτοπικ μου πια. ;D

Και ακόμα να πάρω ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις χασει λιγο τη μπαλα...bluesbreaker...ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που εγραψα (καθως και καποιες ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ καποιων λεξεων που ισως σε μπερδεψαν..ελπιζω το μισος σου για τους Αγγλοσαξωνες  να μην εχει επηρεασει τη γνωση σου στην αγγλικη.. ;D :) )

 

το βιβλιο ΔΕΝ το εγραψε η...αμερικανικη κυβερνηση ουτε οι...ΝΥΤ :) αλλα ενας εξαιρετικος και πολυβραβευμενος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ συγγραφεας...

 

 

Τωρα αυτα που γινονται ΣΗΜΕΡΑ (στον 20ο & 21ο  ) ΚΑΜΜΙΑ σχεση δεν εχουν με αυτα που γραφει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ βιβλιο... ::) (που κυριως ασχολειται με τον 12ο εως και 19ο αιωνα,τον Β' Παγκοσμιο Πολεμο και με την τραγικη επιδραση του σιδηρου παραπετασματος στις πρωην χωρες του ανατολικου μπλοκ)

 

(γενικα ειναι λιγο ΣΟΥΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ η κουβεντα μας γιατι εσυ επιτιθεσαι σε ενα βιβλιο που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ..& εγω υπερασπιζομαι ενα βιβλιο ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ... :)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ούτε εθνικιστής είμαι,ούτε μισαλλόδοξος(όπως θέλει να μας παρουσιάζει)!Απλά δεν ανέχομαι τη διαστρεύλωση της ιστορίας και να μπαίνουν οι Υπερδυνάμεις εκεί που δε τους σπέρνει κανείς-κυρίως σε Βαλκάνια και μέση ανατόλη-να σκοτώνουν και μετά να το παίζουν φιλελεύθεροι και ελευθερώτες!

Η  γενοκτονία,η μισαλλοδοξία και και η τρομοκρατία είναι κατεξοχήν πολιτικές των ΗΠΑ στον 20 και 21ο αιώνα!!Το θέμα το βλέπω εντελώς αντικειμενικά και ειλικρινά δε θα δώσω βάση σε ένα best seller ενός Εβραιο-Αμερικάνου(ευτυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι ιστορικοί)....και για να μην ξεχνάμε γενοκτονία ήταν και των Αρμενίων,των Ποντίων,των Ινδιάνων και άλλων τόσων καταπιεσμένων λαών που ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ!τέλος μην ξεχνάμε οτι οι NY Times ειναι η πλέον συντηρητική και ετεροκατευθυνόμενη εφημερίδα....αυτά!

 

Πάντως γαι να πόυμε και τα πράγματα με το όνομα τους σφαγές και γενοκτονίες πάντα γινόντουσταν. Και δεν ήταν  προνόμιο  των λαών , αλλά μονάδων είτε πολεμικών έιτε πολιτικών με υπερβολική φιλοδοξία και φιλαργυρία. Και δέν υπήρχε μια διαρκεία όπως έχει  τώρα πχ η κατάληψη του ΙΡΑΚ απο τις ΗΠΑ. Ότι γινόταν , γινόταν μεσα σε λίγες μέρε κάθε μερικές δεκαετίες.

 

Πχ η κατάκτηση της Ελλάδος απο την Τουρκία διήρκησε σχεδον 200 χρόνια σε ένα κράτος ελλήνων που  ήταν ήδη διαλυμένο και παρατημένο πολύ πριν φτάσουν οι Τούρκοι στην περιοχή, και είχε αφεθεί απλόχερα στην βορά των γειτωνικών πολέμαρχων. 

 

Αύτη είναι η αλήθεια και η παράδοση που πρέπει να μαθαίνουν οι νέοι και που δεν θέλουν να διδάσκουν τα σχολεία μας.

 

Γιατί μόνο όταν μαθαίνουμε απο τα λάθη του παρελθόντος σεβόμαστε το παρελθόν μας.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όλο αυτό το θέμα με τις ιστορίες και τους λαούς έχει συζητηθεί πολλές φορές στο παρελθόν, μόνο κόντρες βγαίνουν, τπτ χρήσιμο και εκροχιάζει πάντα τη κουβέντα και στο τέλος κλειδώνονται τα θέματα, οπότε ας μη συνεχιστεί παρακαλώ και ας γυρίσουμε στο τοπικ μας

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο -μας αρέσει ή όχι- σε ένα βαθμο αληθευει.Οι γενοκτονιες των Ποντιων και των Αρμενιων απο τους τουρκους (και άλλες πολλές που εγιναν απο πολλους λαους, μη το υπεραναλυουμε) για πολιτικους λόγους έγιναν, όχ επειδή οι Ποντιοι ήταν παοκτσηδες και οι άλλοι παναθηναικοι....

 

ακριβως και μαλιστα το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ βιβλιο το...πιανει απο ...λιιιιγο παλαιοτερα το θεμα (συγκεκριμενα απο τον...Βασιλια Σαμουηλ των Βουλγαρων και τις σφαγες που εκανε καπου στα 930 μ.χ.....& την τραγικη για τους Σερβους μαχη του Κοσυφοπεδιου του 1389,ουσιαστικα την ημνια εναρξης του προβληματος στην περιοχη που 700 χρονια μετα καλα κρατει.. δεν φανταζομαι ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ??? ;D ;D) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το βιβλιο ΔΕΝ το εγραψε η...αμερικανικη κυβερνηση ουτε οι...ΝΥΤ :) αλλα ενας εξαιρετικος και πολυβραβευμενος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ συγγραφεας...

 

(γενικα ειναι λιγο ΣΟΥΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ η κουβεντα μας γιατι εσυ επιτιθεσαι σε ενα βιβλιο που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ..& εγω υπερασπιζομαι ενα βιβλιο ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ... :)) 

 

-Το πρώτο ασχολίαστο γιατι παίρνει μεγάλη κουβέντα

-Στο δεύτερο συμφωνώ απολύτως  ;)

 

@odis 13 ξερω πολύ καλά τι σημαίνει "βυζαντινισμός" και πού το πας!Δεν είμαι Εθνικιστής ούτε παρελθοντολάγνος,απλά δεν ανέχομαι τη διαστρεύλωση της ιστορίας και της κουλτούρας των λαών!

 

Όσο για την έκθεση...μόνο έκθεση ιδεών δεν είναι :(!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο -μας αρέσει ή όχι- σε ένα βαθμο αληθευει.Οι γενοκτονιες των Ποντιων και των Αρμενιων απο τους τουρκους (και άλλες πολλές που εγιναν απο πολλους λαους, μη το υπεραναλυουμε) για πολιτικους λόγους έγιναν, όχ επειδή οι Ποντιοι ήταν παοκτσηδες και οι άλλοι παναθηναικοι....

 

ακριβως και μαλιστα το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ βιβλιο το...πιανει απο ...λιιιιγο παλαιοτερα το θεμα (συγκεκριμενα απο τον...Βασιλια Σαμουηλ των Βουλαγαρων και τις σφαγες που εκανε καπου στα 930 μ.χ.....δεν φανταζομαι ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ??? ;D ;D) 

 

Η εξουσία αλλάζει πρόσωπα!σήμερα η Αμερική αύριο ποιος ξέρει....η ιστορία κανει κυκλική πορεία που λεει και ο πατέρας της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@odis 13 ξερω πολύ καλά τι σημαίνει "βυζαντινισμός" και πού το πας!Δεν είμαι Εθνικιστής ούτε παρελθοντολάγνος,απλά δεν ανέχομαι τη διαστρεύλωση της ιστορίας και της κουλτούρας των λαών!

 

 

Δεν υπονοώ τίποτα, προς θεου, αναφορά έκανα.

Τωρα ελάτε ολοι μαζί να γκρινιαξουμε πόσο για τον γκουχγκουχ είναι το εξεταστικό μας σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου