Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος πάντων, το βασικό πάντως θέμα είναι να πούμε ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στα παιδιά που γράφουνε! Άντε, forza!

 

+10.000 ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως ρε παιδιά σε αυτό το φόρουμ δεν μπορεί ΟΛΟΙ να γράφουμε μεταφορικά και όλοι να ψάχνουμε αν αυτό που είπε ο τάδε είναι αλήθεια ή αν έκανε πλάκα...Προσωπικά δεν νομίζω να έκανε πλάκα. Μιλάμε ξεκάθαρα έτσι δεν είναι;..

Ναι, μιλάμε ξεκάθαρα. Ήξεις, αφήξεις(,) ουκ(,) εν πολέμω θνήξεις.  ;D ;D

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σπευσετε να κατακεραυνωσετε αυτο που ειπε ο SF ενημερωθειτε για το ποσα βγαζει ενας γιατρος που μολις μπαινει στο επαγγελμα ως ελευθερος επαγγελματιας(και που εχει σπουδασει 12 χρονια..χωρις να υπολογιζουμε το στρατιωτικο και το αγροτικο).............ενημερωθειτε επισης για τα ποσα χρονια περιμενει σημερα στην αναμονη για ειδικοτητα(ΜΙΝΙΜUM 2 εως και 10)......Εναλλακτικα μπορειτε να ενημερωθειτε και για τους δικηγορους των 300€ (ναι σωστα ακουσατε) των δικηγορικων γραφειων του Κολωνακιου.....

 

Για συγκριση μπορειτε να αντιπαραβαλετε τις απολαβες αυτων των επαγγελματων με αλλων που δεν απαιτουν σπουδες (ενδεικτικα να αναφερω....υδραυλικους ή ηλεκτρολογους).

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,αυτα που γραφει ο fenderiarhs θελω να πω γιατι ΤΑ ΒΛΕΠΩ καθε μερα και με στεναχωρουν... ::)

 

κατα τα αλλα ο καθενας ειναι φυσικα ελευθερος να σπουδασει αυτο που θελει εστω και μεσω του ΗΛΙΘΙΟΥ αυτου εξεταστικου συστηματος ...

 

μη περιμενει ομως και πολλα σε ΑΥΤΗ τη χωρα (δηλ.επαγγελματικη αποκατασταση απο αυτο που εχει σπουδασει η σοβαρες απολαβες...)

 

πληροφοριακα ΕΧΩ σπουδασει (εχω μεταπτυχιακο στα οικονομικα απο το ΝΥU) οποτε δεν μιλαω εξω απο το χορο....

 

και για να ξεκαθαρισω την "πλακα" πιστευω οτι πρεπει να σπουδαζουν οσοι ΘΕΛΟΥΝ πραγματικα να σπουδασουν....οχι οσοι "πρεπει"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να ξεκαθαρισω την "πλακα" πιστευω οτι πρεπει να σπουδαζουν οσοι ΘΕΛΟΥΝ πραγματικα να σπουδασουν....οχι οσοι "πρεπει"

 

Μεγάλη, πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή και σωστότατη!!!

Έτσι είμαι σύμφωνος! πολύ σύμφωνος... ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σπευσετε να κατακεραυνωσετε αυτο που ειπε ο SF ενημερωθειτε για το ποσα βγαζει ενας γιατρος που μολις μπαινει στο επαγγελμα ως ελευθερος επαγγελματιας(και που εχει σπουδασει 12 χρονια..χωρις να υπολογιζουμε το στρατιωτικο και το αγροτικο).............ενημερωθειτε επισης για τα ποσα χρονια περιμενει σημερα στην αναμονη για ειδικοτητα(ΜΙΝΙΜUM 2 εως και 10)

 

 

1.Ένας γιατρός από τη στιγμή που θα βγεί στο ελεύθερο επάγγελμα θα βγάλει χρήματα ΣΙΓΟΥΡΑ!Εαν δεν του κάτσει εκεί που θέλει να ανοίξει ας πάει και λίγο παραπέρα!στο νοσοκομείο οι απολαβές δεν είναι και τόσο καλες...

2.Για τις τεράστιες αναμονές δε φταίει το σύστημα αλλά αυτοί που ήρθαν "εισαγόμενοι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ένας γιατρός από τη στιγμή που θα βγεί στο ελεύθερο επάγγελμα θα βγάλει χρήματα ΣΙΓΟΥΡΑ!Εαν δεν του κάτσει εκεί που θέλει να ανοίξει ας πάει και λίγο παραπέρα!στο νοσοκομείο οι απολαβές δεν είναι και τόσο καλες...

2.Για τις τεράστιες αναμονές δε φταίει το σύστημα αλλά αυτοί που ήρθαν "εισαγόμενοι"....

 

 

 

Δεν εξεταζω τι φταιει στο συστημα αλλα το αν υφισταται η οχι η συγκεκριμενη κατασταση.....που εμμεσως πλην σαφως και εσυ λες οτι υφισταται.....(και αν θες και τη γνωμη μου φταιει το συστημα (μαζι φυσικα με την υπερπληθωρα ιατρικων πτυχιων....ας οψεται το κομπλεξ του ελληνα γονιου να δει το παιδι του δικηγορο/γιατρο) το οποιο ευθυνεται για τις τεραστιες αναμονες επειδη ακριβως λειτουργει με την μορφη της επετηριδας και οχι με καποιο πραγματικα αξιολογησιμο στοιχειο (οπως π.χ εξετασεις)

 

Εργαζομαι στο χωρο της υγειας και συγκεκριμενα στα οικονομικα της υγειας, το οικογενειακο μου περιβαλλον ανηκει στο χωρο της υγειας και επετρεψε μου να εχω παρα πολυ καλη εικονα......ο νεος ιδιωτης γιατρος πειναει..(ευχαριστως να σου δωσω στοιχεια για το ποσοι κανουν αιτηση σε ινστιτουτα αδυνατισματος η για εργασια σαν συμβασιουχοι ως ελεγκτες  περιορισμενης απασχολησης ωστε να πληρωνουν το Τ.Σ.Α.Υ τους...)...πλην ελαχιστων μεγαλογιατρων η οσων εχουν "κληρονομησει" ετοιμο το επαγγελμα απο τον γονιο......Επιπλεον κανεις ενα ακομα λαθος στο γεγονος οτι αν καποιοι γιατροι ειναι σε καπως καλυτερη μοιρα αυτοι ειναι οι νοσοκομειακοι οχι φυσικα επειδη οι απολαβες τους ειναι καλες (καθε αλλο) αλλα ελεω παραοικονομιας  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  Αστο σου λεω καλυτερα.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξεταζω τι φταιει στο συστημα αλλα το αν υφισταται η οχι η συγκεκριμενη κατασταση.....που εμμεσως πλην σαφως και εσυ λες οτι υφισταται.....(και αν θες και τη γνωμη μου φταιει το συστημα (μαζι φυσικα με την υπερπληθωρα ιατρικων πτυχιων....ας οψεται το κομπλεξ του ελληνα γονιου να δει το παιδι του δικηγορο/γιατρο) το οποιο ευθυνεται για τις τεραστιες αναμονες επειδη ακριβως λειτουργει με την μορφη της επετηριδας και οχι με καποιο πραγματικα αξιολογησιμο στοιχειο (οπως π.χ εξετασεις)

 

+1 για τις εξετάσεις(αλλά και εδώ μπαίνει το κριτήριο της αξιοκρατίας οπότε κλάψε!-κοινώς αυτοί που δεν έδωσαν πανελλήνιες για να περάσουν στη σχολή και πήραν το ΔΙΚΑΤΣΑ με σμπρώξιμο θα τη βγάλουν έτσι και στις εξετάσεις >:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Superfunk... Ο πατέρας μου είναι γιατρός. Παιδίατρος συγκεκριμένα. Σπούδασε εδώ στην Θεσσαλονίκη σε δύσκολες εποχές κλπ κλπ κλπ.

 

Δεν ξέρω πόσα νομίζεις ότι βγάζει ένας γιατρός για να το λες έτσι υποτιμιτικά, αλλα ο πατέρας μου έχει ιατρείο σε μια επαρχιακή πόλη 10.000 κατοίκων, όπου υπάρχουν άλλοι 2 παιδίατροι + το νοσοκομείο και βγάζει πολύ περισσότερα απο 650 ευρώ το μήνα...

 

Προφανώς εσύ εννοείς γι αυτούς που δουλεύουν στα νοσοκομεία.

 

Το δημόσιο είναι θάνατος για τον νέο. Αν είναι ποτέ δυνατόν να τελειώνεις γιατρός ή οτιδήποτε και να θες να μπεις στο δημόσιο αμέσως. Τότε σου αξίζουν λιγότερο απο 700 ευρώ!!! Υποτίθεται ότι ξεκινάς να εργάζεσαι και έχεις όρεξη να φτιάξεις δουλειά, να ανοίξεις ιατρείο/φροντιστήριο/οτιδήποτε, να σφίξεις την πέτρα να της βγάλεις ζουμί που λέει κ ο παππούς μου.

 

Δεν μπορώ να βλέπω ανθρώπους να τελειώνουν 24 χρονών τις σπουδές τους και να έχουν ως όνειρο να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. Το δημοσιουπαληλίκη κατα τη γνώμη μου πρέπει να γίνεται μετά από μια ορισμένη ηλικία που χρειάζεσαι να ξεκουραστείς και δεν μπορείς να αντέξεις πλέον το φόρτο εργασίας και το άγχος του ελεύθερου επαγγελματία.

 

 

Το πρόβλημα φίλε SuperFunk στην όλη κατάσταση είναι ότι ο νεος σήμερα περιμένει ότι θα τελειώσει ένα ΤΕΙ/ΑΕΙ και μετά περιμένει ότι θα τον πάρουν απο το χεράκι, θα του δώσουν δουλειά, μισθό 3000 ευρώ, αυτοκίνητο απο την εταιρία και γραμματέα. Ε δεν είναι έτσι και ας το πάρουν χαμπάρι όλοι οι γκρινιάρηδες. Το πτυχίο είναι απλώς μια απόδειξη ότι έχεις κάποια σχέση με το αντικείμενο. Απο κει κ πέρα κερδίζει ο πιο ορεξάτος/εργατικός/έξυπνος/καπάτσος.

 

Αμα μου έχεις τον τεμπελχανά που ονειρεύεται να είναι στο δημόσιο να παίρνει 2000 και να καααααααθεται τί περιμένεις?

 

Θα συμφωνήσω με τον Superfunk στο ότι το σύστημα των πανελληνίων είναι άθλιο και πρέπει να αλλάξει επιτέλους, αλλα τί να κάνουμε? Αυτό είναι - όλοι το περάσαμε ή θα το περάσουμε. Πάλι καλά να λέμε που υπάρχει έστω αυτή η υποτυπώδης μορφή αξιοκρατίας και το ποιος θα μπει στο πανεπιστήμιο δεν εξαρτάται απο πόσα λεφτά έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου