Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να πούμε ότι το κοκορέτσι δε δημιουργεί εθισμό. Άντε λίγο  ;D

 

Πάντως τα επιχειρήματα που προσπαθούν να σκαρφιστούν οι καπνιστές για να δικαιολογήσουν το κάπνισμα έχουν μεγάλη πλάκα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οτι σαν κοινωνια δεν προκειται να πουμε εναν γονεα η εναν παπου "αναισθητο", "μουλαρι" κλπ οταν δινει κοκορετσι στα εγγονακια του ("αυτο εδω το ωραιο τσιμπα, με την πετσουλα")  του η μια μαμα αν δωσει το κινητο της να πει γεια στη θεια το 10χρονο παιδακι της. Δεν δισταζουμε ομως ουτε δευτερολεπτο να τον χαρακτηρισουμε ετσι οταν τον δουμε να καπνιζει μπροστα στην μαπα του μικρου. Και τα δυο ειναι κακα  και βλαπτουν και τον γονεα και το παιδι, λενε οι ειδικοι, και εγω τους πιστευω ακραδαντα.

 

ναι μονο που απο οτι θυμαμαι ο παπους μου με ταϊζε πετσουλα ΜΙΑ φορα το χρονο και κοκορετσακι 2-3 ενω ΚΑΠΝΙΖΕ 4 ΠΑΚΕΤΑ ΣΚΕΤΟ ΑΣΣΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ & ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΜΑΜΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΠΝΑ.....(η γιαγια μου εκανε εξετασεις ενω ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕ και ο γιατρος της ειπε να σταματησει ΑΜΕΣΩΣ να καπνιζει γιατι θα ΠΕΘΑΝΕΙ,οπως και τελικα εγινε.....)

 

 

Μιλαμε για μια ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΗ ''ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ" που θα ΣΩΣΕΙ οσους ΔΕΝ καπνιζουν απο το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ καπνισμα (η γυναικα μου π.χ εχει ΣΟΒΑΡΟ αναπνευστικο προβλημα ενω ΔΕΝ καπνιζει μια και ΟΛΟΙ στη δουλεια της την λιβανιζουν με μανια..κατι που αλλωστε εκανα και ΕΓΩ σαν ΓΑΪΔΟΥΡΙ για αρκετα χρονια που ζουμε μαζι πριν σταματησω να καπνιζω πρωτα στο σπιτι και μετα οριστικα....) ΤΟΣΟ δυσκολο ειναι πια να το καταλαβετε? ::)

 

 

αντε παλι...

Ρε sf. Καλη η απαγορευση. Δεν διαφωνω. Τελος αυτο. Επαναλαμβανω: Η απαγορευση ειναι καλη. Καλη.

 

Ο γηπεδισμος με ξενιζει... Αυτο το κατι τις παραπανω σε spontaneous οργη που βγαινει προς τον καπνιστη (και δεν βγαινει στον κοκορετσο-παπου, στον ψυριαρη, στον αλλο με μαγουλαδες, στον ποτη, σε διαφορες κατηγοριες που πασχουν, μολυνουν, κανουν κακο σε εαυτο η/και αλλους).

 

Το οτι ρε παιδι μου πρωτα σε πυροβολαει ο αλλος και μετα σκεφτεται (αν σκεφτεται) ... πχ εγω μπορει να εχω κοψει το αυτοκινητο και να πηγαινω μονο με ΜΜΜ, ουσιαστικα εξαλειφοντας 20 ΛΙΤΡΑ καυσης αμολυβδης τη βδομαδα και απειρη εκπομπη θερμοτητας, ευεργετοντας την υγεια των διπλανων μου ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΗ 10 ΤΣΙΓΑΡΩΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ... και ομως αυριο θα με βρισει καποιος "γαιδουρι" αν καπνιζω διπλα του σε ενα μπαρ (και θα συμφωνησουν και οι γυρω του και μετα θα μπουν ολοι συγχισμενοι στις τζιπαρες τους με full τον κλιματισμο να πανε σπιτι τους πολυ συγχισμενοι με μενα που  τους μολυνα την ατμοσφαιρα )... 

 

 

Οσο για τις απαγορευσεις αποδεδειγμενα βλαβερων συνηθειων ξαναλεω: no problem with it. Μια χαρα μου κανουν ολες τους...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πούμε ότι το κοκορέτσι δε δημιουργεί εθισμό. Άντε λίγο  ;D

 

Πάντως τα επιχειρήματα που προσπαθούν να σκαρφιστούν οι καπνιστές για να δικαιολογήσουν το κάπνισμα έχουν μεγάλη πλάκα  ;D

 

ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ. Ισως ο yameth μπορει να το κανει pin αυτο σαν disclaimer. Σκεφτομαι οτι πρεπει να ειναι καθαρα ψυχολογικο. Σα να το απωθει ο εγκεφαλος του αναγνωστη αντι-καπνιστη οταν το διαβαζει.

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙ-ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑΣ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΟΧΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΚΟ. ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΚΟ.

 

Ουφ... Παει αυτο... στο θεμα τωρα...

 

 

Αγαπητε μου πρεπει να σταθεροποιησουμε λιγο την σταση μας...αλλαζετε συνεχως επιχειρηματα που δηθεν δικαιολογουν αυτην την συμπεριφορα προς τους καπνιστες...

 

1) Ειναι ο εθισμος προς τον ιδιο τον πασχοντα λοιπον το προβλημα? Τοτε θα επρεπε να συμπεριφερεστε το ιδιο αναγωγα και επιθετικα και στον ποτη και στο πρεζακι: "τελειωσανε τα ψωμια σας, θα σας βαζει στην φυλακη ο πολιτσμανος, αλλαξανε τα πραγματα ρε μεθυστακες"

 

2) Ειναι το οτι βλαπτει τους γυρω με την πραξη του ? Τοτε αν βλεπεις παπου να ταιζει εγγονι κοκορετσι, αν βλεπεις εναν στο αυτοκινητο να κανει μια διαδρομη μονος του προς το κεντρο, εναν που πλενει το τσιμεντο με απειρους τονους νερου, εναν που εχει ψειρες η μαγουλαδες θα επρεπε να του συμπεριφερεσαι το ιδιο επιθετικα: "στη φυλακη ρε ψειριαρη, ρε αλητη κλπ, θα σας δειξουμε ρε"

 

Οπως και να εχει, γενικως δεν το κανουμε ουτε στον ποτη, ουτε στον παπου τοσο ευκολα οσο στον καπνιστη... Ομως συνηθως οι ανθρωποι συγκρατουν αυτα τα κατωτερα αναγωγα ενστικτα τους (και προς τιμην τους). Με τους καπνιστες φαινεται να εχουν ξεφυγει και να θεωρουν οτι ειναι και απολυτως σωστη αυτη η γηπεδικη συμπεριφορα ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evris, έχεις "καπνίσει" βαλβίδα. Ξεκόλλα.  ;D

 

(Ρε ΘΑ ΠΗΞΕΙΣ παλιο-καπνιστή ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ?  )

 

Ναι ρε γμτ, με πνιγει το δικιο. Θελω και να το κοψω και δε γουσταρω αυτη την αντιμετωπιση (θελω να την καταγγειλω και ετσι, να βγω στα καναλια ... )

 

Σα να χεις παρκαρει ρε παιδι μου παρανομα, να εχεις λαθος γκαραντι αλλα ο αλλος να το εχει χοντρυνει και σου βαραει με ενα μαδερι το αυτοκινητο... Και θελεις να ξεπαρκαρεις και να ζητησεις συγνωμη γιατι φταις και θελεις και ανταποδωσεις τα πυρα ταυτοχρονα ;)

 

Καθε τετοια εποχη νιωθω μπερδεμενος  γιατρε μου...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε evris αν το κοκορέτσι κάνει κακό, τότε η γενιά των παπούδων μας θα είχε πεθάνει στα 25 τους. Όπως και εγώ που από 5 χρονών τρώω ανελιπώς. :)

 

Για ρώτα τους αν ήξεραν καν σε εκείνα τα χρόνια τι είναι αυτό που το λένε αγάπη... εεε... ΔΙΟΞΙΝΕΣ...

 

πχ εγω μπορει να εχω κοψει το αυτοκινητο και να πηγαινω μονο με ΜΜΜ, ουσιαστικα εξαλειφοντας 20 ΛΙΤΡΑ καυσης αμολυβδης τη βδομαδα και απειρη εκπομπη θερμοτητας, ευεργετοντας την υγεια των διπλανων μου ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΟΛΥΝΣΗ 10 ΤΣΙΓΑΡΩΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...

 

Από καπνιστή προς καπνιστή απευθύνεται η ερώτηση: αυτό γιατί το έβαλες με κεφαλαία; Kαι μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό και με τόση βεβαιότητα;

 

 

Κατά τα άλλα βρε παιδιά το θρεντ κάνει κύκλους συνεχώς... υπάρχει κάτι παραπάνω να ειπωθεί;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μη φοβάσαι evris. Ο καιρός γαρ εγγύς.

Θα έρχεσαι σπίτι μου, θα καπνίζουμε από 2 πακέτα και θα μαζεύουμε τις γόπες να τις πετάμε στη γλάστρα του superfunk και του menelaos. Θα αφήνουμε και προκηρύξεις της μορφής :

 

"Το γεράνι, σύμβολο της καταπίεσής μας, εκτελέστηκε

σαν ελάχιστος φόρος αίματος (και χλωροφύλλης) των δυναστών μας.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Αναπτήρες ΤΩΡΑ για ΟΛΟΥΣ.

Όχι άλλο κάρβουνο.

Τι τα θες, τι τα γυρevris."

 

....Κατά τα άλλα βρε παιδιά το θρεντ κάνει κύκλους συνεχώς... υπάρχει κάτι παραπάνω να ειπωθεί;

Όχι, μόνο να ψυχαναλυθούν οι καπνιστές.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ειναι ο εθισμος προς τον ιδιο τον πασχοντα λοιπον το προβλημα? Τοτε θα επρεπε να συμπεριφερεστε το ιδιο αναγωγα και επιθετικα και στον ποτη και στο πρεζακι: "τελειωσανε τα ψωμια σας, θα σας βαζει στην φυλακη ο πολιτσμανος, αλλαξανε τα πραγματα ρε μεθυστακες"

 

2) Ειναι το οτι βλαπτει τους γυρω με την πραξη του ? Τοτε αν βλεπεις παπου να ταιζει εγγονι κοκορετσι, αν βλεπεις εναν στο αυτοκινητο να κανει μια διαδρομη μονος του προς το κεντρο, εναν που πλενει το τσιμεντο με απειρους τονους νερου, εναν που εχει ψειρες η μαγουλαδες θα επρεπε να του συμπεριφερεσαι το ιδιο επιθετικα: "στη φυλακη ρε ψειριαρη, ρε αλητη κλπ, θα σας δειξουμε ρε"

 

Οπως και να εχει, γενικως δεν το κανουμε ουτε στον ποτη, ουτε στον παπου τοσο ευκολα οσο στον καπνιστη... Ομως συνηθως οι ανθρωποι συγκρατουν αυτα τα κατωτερα αναγωγα ενστικτα τους (και προς τιμην τους). Με τους καπνιστες φαινεται να εχουν ξεφυγει και να θεωρουν οτι ειναι και απολυτως σωστη αυτη η γηπεδικη συμπεριφορα ...

 

Βρε evri τώρα, ειλικρινά έχεις υποστεί τέτοια συμπεριφορά?  ::)  Σου έχει πει ποτέ κανείς έξω η εδώ στο φόρουμ ''κόψε το τσιγάρο παλιοπρεζάκια κτλ κτλ'' ?? Μην αποκτάς σύνδρομο καταδίωξης, τουλάχιστον εδώ μέσα κανείς δεν έχει μιλήσει έτσι. Απλά λέμε να σεβαστείτε το μέτρο, εμάς που δε θέλουμε να ρουφάμε τον καπνό σας αλλά και εσάς που σας κάνει κακό και θέλουμε να το ελλατώσετε. Τόσο πολύπλοκο είναι?

 

Και δε μπορώ να καταλάβω που κολλάνε τα επιχειρήματα για κοκορέτσια κτλ. Το θέμα είναι για το κάπνισμα. Κανείς δεν είπε ότι δεν υπάρχουν άλλοι 500000 λόγοι που επιβαρύνουν την υγεία, απλά είναι άσχετοι με το θέμα. Αμα θέλετε ανοίξτε νέα τόπικ για κοκορέτσια, κινητά, wireless κτλ να τα συζητήσουμε εκεί. Όταν κάποιος είναι κατά του καπνίσματος δε σημαίνει ντε και καλά ότι θα... αναπληρώνει τη βλάβη μιλώντας με τις ώρες στο κινητό!

 

Και στην τελική το καλό σας θέλουμε μπρε  ;D

 

Α, και να πω ότι ο καπνός αποτελεί ρύπανση ΟΧΙ μόλυνση. Η μόλυνση έχει να κάνει με μικροοργανισμούς (ιατρικά απόβλητα, σύριγγες, σερβιέτες και τέτοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι evris. Ο καιρός γαρ εγγύς.

Θα έρχεσαι σπίτι μου, θα καπνίζουμε από 2 πακέτα και θα μαζεύουμε τις γόπες να τις πετάμε στη γλάστρα του superfunk και του menelaos. Θα αφήνουμε και προκηρύξεις της μορφής :

 

"Το γεράνι, σύμβολο της καταπίεσής μας, εκτελέστηκε

σαν ελάχιστος φόρος αίματος (και χλωροφύλλης) των δυναστών μας.

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.

Αναπτήρες ΤΩΡΑ για ΟΛΟΥΣ.

Όχι άλλο κάρβουνο.

Τι τα θες, τι τα γυρevris."

 

Να παμε οταν παιζει ο sf εξοπλισμενοι με αυτα τα τρικ τσιγαρα που μοιαζουν αναμενα και εχουν ενα αλουμινοχαρτο στην ακρη να κανουμε οτι φυσαμε προς το μερος της πανακριβης νιτρο-finished κιθαρας του ?

 

 

Απαντω και στον pap13. Ναι, οχι σε σημειο υπερβολης, αλλα ναι. Βεβαια απο την αλλη νομιζω οτι ενα δοντι μου εχει καποιον εξωγηινο μικροπομπο (δεν φαινεται στις ακτινογραφιες που εκανα) και το βραδι τον χρησιμοποιουν για να μου υποβαλλουν εντολες... :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου