Προς το περιεχόμενο

Δεν εχει σημασια τι παιζεις, αλλα... πως το παιζεις!


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

τον.... απαυτο μας να χτυπαμε κατω τετοιο ΗΧΟ δεν θα βγαλουμε ΠΟΤΕ,οποτε ματαιος κοπος,αν η ηλεκτρικη κιθαρα ηταν μονο το..παιξιμο και οι...νοτες καλυτερα να παιζαμε.... βιολι για να γλυτωναμε και το κουβαλημα... ;)

 

Να το πάω εγώ λίγο αλλού...άραγε όμως ο Δαβίδ να μπορεί να βγάλει τον δικό σου ήχο αν τον ακούσει; ;D

 

Ο μόνος άπιαστος ήχος σε αυτή την πλάση, είναι ο ήχος vartanis.

 

Μια παρατήρηση....νομίζω ότι ακόμα και σε αυτό το απλό θεματάκι, πάλι "δάχτυλα" ακούσαμε και όχι τόνο κιθάρας (δηλαδή, όπως λέει και ο τίτλος...."πως το παίζεις"  :) ).

 

.....

νομίζω πως έτσι είναι αλλά νομίζω επίσης ότι μάλλον έρχεται δεύτερος μετά τον Διπλάρα  πό τα Μέγαρα.

....

;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βλέπετε καλά αλλά η Melissa παίζει σε LIVE MONH της ένα τραγούδι που ακόμα και σε Studio λίγες θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν.....

Μετά έρχονται τα βαράει, τα είχε περίοδο και το της καήκαν τα γεμιστά γέμισε κοκα κλπ, γ@μ%$τα χροιά φωνής, σχεδόν αλάνθαστη σε δύσκολο τραγούδι, έξοχη παρουσία.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος άπιαστος ήχος σε αυτή την πλάση, είναι ο ήχος vartanis.

 

 

ρε "κουφαλίτσα" χαρίλατρε τώρα γιατί την πέφτεις στον επιθεωρητή Βαρτάνη ;;; αυτό λέγεται απρόκλητη επίθεση. είσαι ασύμμετρη απειλή γι αυτόν και πρέπει να σε προσέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βλέπετε καλά αλλά η Melissa παίζει σε LIVE MONH της ένα τραγούδι που ακόμα και σε Studio λίγες θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν.....

Μετά έρχονται τα βαράει, τα είχε περίοδο και το της καήκαν τα γεμιστά γέμισε κοκα κλπ, γ@μ%$τα χροιά φωνής, σχεδόν αλάνθαστη σε δύσκολο τραγούδι, έξοχη παρουσία.

 

Φίλε studio54GR, φαντάζομαι να κατάλαβες οτι και εμείς έχουμε καταλάβει οτι η κοπελιά βρίσκεται σε live μόνη της. Ίσως για εμένα αν πάρουμε αυτή την εκτέλεση της δεν θα έπρεπε να είναι μόνη της στο Live. Σημασία δεν έχει τι τραγουδάς, αλλά πως το τραγουδάς. Ε το "πως" το δικό της δεν μου άρεσε. Τι να πω ρε παιδί μου, πολλά γεμίσματα. Ένα κομμάτι με τόσο ωραία μελωδία και το ξεπάτωσε στα γεμίσματα και (ίσως για να δείξει) τις ικανότητες της φωνής της.

 

Είναι άποψη μου ρε παιδί μου. Όπως εσένα σου άρεσε η ερμηνεία της εμένα μου φάνηκε υπερβολική. Το θέμα με τα γεμιστά ήταν απλά ένα αστείο για την υπερβολικότητα της. Άλλωστε στην Αμέρικα δεν ξέρουν να φτιάχνουν γεμιστά. ;)

 

Επίσης ρε γαμώτο την 12-χορδη κιθάρα δεν μπορώ να καταλάβω τι μου την ήθελε από τη στιγμή που βγαίνει μόνη της. Δηλαδή σου άρεσε ο ήχος της κιθάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι στους "καλούς" έχει μέγιστη σημασία το τί τραγουδάς αλλά και πως το τραγουδάς. Φοβάμαι ότι για σένα μάλλον και η J.Joplin που το είχε κάνει μεγάλη επιτυχία.....υπερβολική θα είναι....

 

Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι για σένα μάλλον και η J.Joplin που το είχε κάνει μεγάλη επιτυχία.....υπερβολική θα είναι....

Καλύτερα να μην εξισώνουμε τις γραβάτες με τα σώβρακα παρακαλώ γιατί κάτι τέτοιο γίνεται αν συγκρίνουμε τη Janis Joplin με τη Melissa Etheridge (ή οποιαδήποτε άλλη τραγουδίστρια, δεν είναι προσωπικό)... :-\

 

Επίσης, δεν κατάλαβα το διαχωρισμό περί "καλών". Τι πάει να πει αυτό; Υπάρχουν οι καλοί τραγουδιστές και οι κακοί; Μήπως είναι ξεχωριστές, διακριτές κατηγορίες που έχουν προκαθοριστεί από κάποια αρχή; Δεν το νομίζω φίλε μου, άλλωστε είναι γνωστό ότι οι κακοί είναι στη φυλακή! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι στους "καλούς" έχει μέγιστη σημασία το τί τραγουδάς αλλά και πως το τραγουδάς.

???

 

Φοβάμαι ότι για σένα μάλλον και η J.Joplin που το είχε κάνει μεγάλη επιτυχία.....υπερβολική θα είναι....

???

Πες μου, από αυτά που έγραψα για την τύπισα, εσύ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

Βάλε την εκτέλεση της κοπελιάς και την εκτέλεση από J. Joplin και πες μου αν βλέπεις κοινά στοιχεία στην ερμηνεία ώστε να είναι και η Janis  υπερβολική όπως είπες οτι νομίζω.

Επίσης για εμένα ένα τραγούδι δεν το κάνει γνωστό ένας ερμηνευτής με την ερμηνεία του. Αν είναι κομματάρα θα γίνει επιτυχία όποιος και να το τραγουδήσει.

 

 

Eπίσης, δεν κατάλαβα το διαχωρισμό περί "καλών".

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως το ίδιο τραγούδι σου δίνει την απάντηση.... η Janis Joplin ΔΕΝ το είπε πρώτη.... αλλά αυτή το έκανε πασίγνωστο όπως συμβαίνει συνήθως. σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αlchemist υπάρχουν τρείς κατηγορίες:

Τα ψώνια,

Οι κατ΄ανάγκην.

Οι καλοί.

 

και η Melissa είναι στους καλούς, πως να το κάνουμε..... σκέψου μιά άλλη τραγουδίστρια να προσπαθήσει να ερμηνεύσει αυτό το άσμα..... (ίσως η Lisa Stanfield) και μόνο οπου το σκέφτεσαι κολώνεις.  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε studio54GR, δεν δέχομαι τον διαχωρισμό που κάνεις, δεν πιστεύω ότι το να είσαι καλός αποκλείει αυτόματα το ενδεχόμενο να είσαι ψώνιο ή οτιδήποτε άλλο.

Ακόμα κι αν δεχτώ όμως το συλλογισμό σου, το θέμα είναι ότι ακόμα και οι καλοί έχουν κακές στιγμές.

Ο Slash έχει βγει σε live και δεν ήξερε που πέφτει η ταστιέρα από το πιώμα, πρέπει να πούμε ότι έπαιξε υπέροχα επειδή είναι ο Slash; ::)

 

Το ίδιο και με τη Melissa Etheridge. Είναι σαφέστατα καλή τραγουδίστρια (αντικειμενικά, προσωπικά μου τη σπάει), αλλά αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να το θεωρήσω το απαύγασμα της live ερμηνείας. Εσένα σου φάνηκε αισθαντικό και παράλληλα τσαμπουκαλεμένο, εμένα μου φάνηκε επιτηδευμένο και υπερβολικό. Όλα υποκειμενικά είναι. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου