Προς το περιεχόμενο

Χαλαρός αυτοσχεδιασμός - Tender Surrender


ex-Smurflord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι κάτι που μόλις έγραψα. Είναι ένας χαλαρός αυτοσχεδιασμός πάνω στο backing track του tender surrender του Vai. Πιστεύω είναι καλύτερο απ'το προηγούμενο "πόνημά" μου... Απλά δεν έχει καθόλου εφφέ πάνω, κι ο ήχος ακούγεται εντελώς ξερός, επειδή ηχογραφήθηκε με την κιθάρα καρφί στο line in της κάρτας ήχου μου. Ακούω σχόλια...

 

 

http://www.box.net/shared/egx5dv6ogs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω, είσαι μέσα στην κλίμακα, αλλά, όπως και στο προηγούμενό σου κλιπ, απλώς βολτάρεις μέσα στις κλίμακες, χωρίς να παίζεις κάτι που να μένει στον ακροατή... Πάντως σε σύγκριση με το προηγούμενο, είναι σαφώς καλύτερο.

 

Και ο ήχος της κιθάρας εννοείται ότι έχει προοπτική για διάφορα εφέ...

 

Εδιτ: Η κιθάρα θέλει λίγο πιο μπροστά στη μίξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επαναλαμβάνεσαι συνεχώς... ψιλοβαρέθηκα.. :-\ Αλλά από θέμα ήχου και παιξίματος δεν ήταν άσχημο, μόνο στή μίξη αυτό που σου λέει το παιδί από πάνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επαναλαμβάνεσαι συνεχώς... ψιλοβαρέθηκα.. :-\ Αλλά από θέμα ήχου και παιξίματος δεν ήταν άσχημο, μόνο στή μίξη αυτό που σου λέει το παιδί από πάνω!!

 

συμφωναω!

επισης ηταν πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος όντως είναι πολύ ξερός και κατά τη γνώμη μου δεν κολλάει με το κομμάτι. Η μίξη επίσης είναι λίγο προβληματική καθώς - όπως είπε και ο kultura - η κιθάρα ακούγεται πολύ πίσω (το ακριβώς αντίθετο από το προηγούμενο κομμάτι όπου μετά βίας άκουγες το backing).

 

Όσον αφορά το παίξιμο η γενική εικόνα είναι καλή, το phrasing είναι ενδιαφέρον, αλλά χρειάζεται να σταντάρεις πιο πολύ τις φράσεις σου, να παίζεις πιο πειστικά και να εξαλείψεις κάποιες παραφωνίες όπως ξεκούρδιστα bends και τελειώματα φράσεων σε "αδύναμες" νότες. Practice makes perfect. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα τα σχόλια, πραγματικά βοηθάτε απίοτευτα (γι'αυτό και η συχνότητα των τελευταίων αυτοσχεδιασμών  :-[). Όσον αφορά τον ήχο, δεν μπορώ να βάλω κανένα εφφέ παραπάνω, γιατί δεν έχω κάποια πεταλιέρα ή κάποιο DI box και αναγκαστικά ηχογραφώ καρφί στην κάρτα ήχου. Η παραγωγή (ο θεός να την κάνει  ;D) είναι χάλια γιατί απλά δεν πολυξέρω. Απλά βάζω το backing track στο acid, παίζω σε one take από πάνω και φτιάχνω τις εντάσεις εκεί που μου ακούγεται σωστά, πάνω κάτω, οπότε συγχωρήστε την απειρία μου στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Πέραν αυτών, θα'θελα μερικές συμβουλές. Κατ'αρχάς, υπάρχει κάποιο βιβλίο, μάθημα οτιδήποτε για πιο εξειδικευμένα ήδη? Ιδιαίτερα για jazz/fusion και blues παιξίματα. Ποτέ δεν ήταν το στύλ μου, και το παλιό μου στύλ δεν μπορώ να το πιάσω πλέον... Όποια βοήθεια θα εκτιμηθεί, μια και ρευστό δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε για δείγμα για μαθήματα (δύο μπόρεσα να κάνω όλο κι όλο, πολύυυυ παλιότερα).

 

Και άλλο ένα, κάποια tips για τεχνική στο δεξί, γιατί έχοντας το συγκεκριμένο πρόβλημα ακόμα και με αυτό που ακούσατε στο κομμάτι με πέθανε στον πόνο ο καρπός μου...  :-\

 

Ξέρω ότι μάλλον ζητάω πολλά, αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λες οτι ποναει το χερι σου μαλλον παιζεις σφυγμενα.

Αν μπορεις να πεις tip το να εχεις το χερι σου οσο το δυνατον πιο χαλαρο (μη σου σου φυγει και η πενα) , there you go!

Αλλα γενικα χρειαζεται χρονος , υπομονη ,δουλεια!Παρε σβαρνα οτι ασκηση βρεις για δεξι και εφαρμοσε την.Sweep , alternate , economy....τα παντα!Ακομα κι αν δε σ'ενδιαφερει μια συγκεκριμενη τεχνικη δουλεψε την γιατι θα σε βοηθησει.Η σωστη εφαρμογη καποιας συγκεκριμενης τεχνικης πιθανοτατα θα σε βοηθησει στην σωστοτερη κατανοηση και εφαρμογη αλλων τεχνικωνε.

Π.χ. απο δικη μου πειρα , το sweep με βοηθησε να πιασω σωστοτερα και πιο χαλαρα την πενα ακομα κι οταν επαιζα alternate!Ενω σε καποια περασματα που παλιοτερα θα χρησιμοποιουσα μονο alternate picking .... μετα απο πολλες ασκησεις , στα ιδια περασματα μου βγαινε εντελως αυθορμητα και πολυ πιο ευκολα το economy!

Παντως (γνωμη μου) στην κιθαρα ξεχνα το "σκληρα" και "δυνατα".Θα λεγα οτι το σωστο μαλλον ειναι ..."απαλα" και ταυτοχρονα "ζωηρα" , σε δεξι και αριστερο χερι!Uncle Steve's way....    http://www.youtube.com/watch?v=FqPCuH4lbH8 

... μια ομορφια!

 

Θελω το backing track αν σου ειναι ευκολο!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ φίλε μου, θα το δοκιμάσω, αν και δεν είναι ο τρόπος που παίζω τόσο (δεν παίζω σφιγμένα) αλλά ένα φυσικό πρόβλημα στο χέρι μου.

 

Το backing track το κατέβασα από εδώ

Έχει πολύ πράμα το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με dialup προς το παρόν οπότε δεν άκουσα το κλιπ ακόμα...

 

Μπορείς πάντως να κατεβάσεις το demo του Guitar Rig, απλά δεν σώζει ρυθμίσεις και πρέπει να το ξεκινάς πάλι κάθε μισή ώρα κατατάλλα (ναιειναιμιαλέξη) ότι πρέπει για χαλαρά στο σπίτι από κάρτα ήχου  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου