Προς το περιεχόμενο

Bedroom ή band player;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς φίλτατε Fruno' δεν έχεις εντελώς δίκιο.

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό (πολύ) απο αυτό που λές...! πιστευω πως οι δύο κατηγορίες (bedroom & band players) κινούν εξ ίσου την αγορά απλά το κάνουν με διαφορετικούς τρόπους....!

Η απάντησή μου επικεντρώθηκε κυριώς στην κακή συμπεριφορά των καταστημάτων που διώχνουν τους πελάτες και οι οποίοι τελικά αγοράζουν μέσω του ίντερνετ... Κακή by default στους bedroom players γιατί είναι "άσχετοι" και κάνουν "ηλίθιες" ερωτήσεις...!!!

Στο πρώτο μου πόστ είχα γράψει πως έχω κακή αντιμετώπιση από όλα ανεξαιρέτως τα μαγαζιά της αθήνας (ως band player αντιμετωπίζομαι υπεροπτικά, γιατί μάλλον μοιάζω με bedroom player...) αλλά μετά θυμήθηκα τουλάχιστον ένα που έχει ΠΑΝΤΑ καλή αντιμετώπιση (σε εμένα) και το διόρθωσα... και εσύ ειδικά silot ξέρεις σε ποιό αναφέρομαι  ;) ;) και αυτό αποτελεί την εξαίρεση στον κανόνα (της αθήνας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που μου ήρθε μόλις:

 

Σας έχει τύχει ποτέ να προσπαθεί ο υπάλληλος να πείσει τον πελάτη ότι ο εξοπλισμός που του παρουσιάζει εκείνη τη στιγμή είναι αυτό που θα απογειώσει τον ήχο και το παίξιμό του;

Πήγα κάποια στιγμή με φίλο (εντελώς άσχετο) σε γνωστό κατάστημα και μου φάνηκε λες και ο υπάλληλος χρησιμοποιούσε τις -ομολογουμένως μεγάλες- παικτικές του ικανότητες για να τον δελεάσει.

 

Μήπως ήμουν πολύ καχύποπτος; ???

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχία, η αγορά τροφοδοτείται από τους αρχάριους.

Entry level κιθάρες, κλασικές-ακουστικές-ηλεκτρικές, αναλώσιμα κ τέρμα.

 

Θα συμφωνήσω με τον frunobulax στην παραπάνω απάντηση του, κ θα συμφωνήσω ακόμα περισσότερο με αυτό που ειπώθηκε πιο πριν: την αγορά κινούν αυτοί που έχουν την δυνατότητα να το κάνουν.

Οι επαγγελματίες μπορούν να αναδείξουν κ ένα χειρότερο όργανο, να ανταποκριθούν σε πιο δύσκολες συνθήκες.

Οι ερασιτέχνες συνήθως ξεχνούν ότι ο ήχος πηγάζει από τα χέρια κ όχι τόσο από τα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκες την ώρα ρε Αντρέα να ανοίξεις thread...και τί thread...

 

Αν το βρω ξεκλείδωτο από βδομάδα, θα τοποθετηθώ εν εκτάσει. ;) ;D

Εσύ να φύγεις, σε περιμένει το νησί! 8)

Πάντως θέλω απαραιτήτως την άποψή σου όταν επιστρέψεις, δεν θα αφήσω να εκτραχυνθεί το thread... ;)

 

Τη λέω την αλήθεια μου...το είχα ξεχάσει το thread... :-[

 

Λοιπόν...Ο Πέτρος (blue) έχει χίλια δίκια που απορρίπτει τη λογική που θέλει τον πελάτη να εξυπηρετείται "αλλιώς" αν εμφανίσει Μαλμστινοειδείς καταβολές ή αν τυγχάνει...επώνυμος (my ass). Από την άλλη πλευρά, και παρόλο που έχω νωπό ένα προσωπικό φιάσκο, οφείλω να υπογραμμίσω κάτι: Όσο κι αν το θέλουμε, δεν είναι πάντα δυνατόν να αντιμετωπιστεί κάθε καρυδιάς καρύδι με τον ίδιο τρόπο από τον υπάλληλο. Υπάρχουν υπάλληλοι "γάτες", που έχουν αποκτήσει την ικανότητα να μπαίνουν στα παπούτσια σου αμέσως, υπάρχουν και οι βαριεστημένοι που θεωρούν προκαταβολικά ότι τους έχεις επισκευτεί για χαλβάδιασμα υπό την αιγίδα τη Αφιλοκερδώς Α.Ε.

 

Βάλτε στη συνάρτηση πελάτες αγενείς, αρχάριους, τζαμπατζήδες, συνυπολογίστε πως σ'αυτόν τον τόπο η φράση "ναι, το έχω stock" σημαίνει συχνά ότι υπάρχει ένα και μοναδικό π.χ. μεξικάνικο Presicion που αντιμετωπίζεται περίπου σαν να ήταν το Άγιο Δισκοπότηρο, και φυσικά μην αφήσετε απ'έξω μια πολύ βασική παράμετρο:

 

Δεν είναι καθόλου εύκολο να εξυπηρετείς πελάτες δια ζώσης.

 

 

Earendil, ένας player που ξέμεινε στο bedroom αλλά δεν σκοπεύει να γεράσει πριν βρεθεί ξανά σε band. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πολυδιάστατο και θα μου επιτρέψετε να προσθέσω τη δική μου διάσταση.

 

Bedroom players είναι και εκείνοι οι παλαιοί band players οι οποίοι πλέον λόγω εργασιακών και / ή οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορούν να παίζουν με συγκροτήματα αλλά παρόλαυτα έχουν ικανό διαθέσιμο εισόδημα για να κάνουν το κέφι τους στο σπιτάκι τους. Συνήθως, δε, όταν φεύγει η σκουριά, είναι και αρκετά καλοί παίκτες.

 

Έτσι λοιπόν εμφανίζονται στα μαγαζιά σαραντάρηδες ευκατάστατοι οι οποίοι έχουν χρήματα να ακουμπήσουν για να πάρουν ό,τι μηχάνημα γουστάρουν. Το τι θα πάρουν τελικά έχει να κάνει με το πόσο τους έχει βαρέσει το Gear Acquisition Syndrome.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι band players κάνουν πολλές αγορές (και πιο δαπανηρές)

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό... πολλές φορές ειδικά οι bedroom players είναι πιο επιρρεπείς στον εθισμό (G.A.S.).

 

Οι επαγγελματίες στο μεγαλύτερό τους ποσοστό είναι αρκετά συνειδητοποιημένοι για το τι χρειάζονται και τι όχι (ίσως επειδή έχουν μια συνταγή για τον ήχο τους που δουλεύει και τους καλύπτει, είτε είναι με ένα κλασσικό μηχάνημα, είτε με ένα εξωτικό, είτε με ένα απλό κι όξω απ'την πόρτα, πχ. μια Line 6 και μερικά αναγκαία παρεμφερή σε rack). Ως εκ τούτου,είναι σαφώς πιο απίθανο να ενδώσουν στην εκάστοτε μόδα της στιγμής, πχ. στο νέο σούπερ ντούπερ λαμπάτο distortion, στο καταπληκτική καινούργια best seller κιθάρα - συνθ κλπ. Βεβαίως, υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις... παραπέμπω στην ωραία απάντηση του Silot.

 

 

YΓ. Εγώ γενικά έχω καλή αντιμετώπιση από ορισμένα μαγαζιά στην Αθήνα (σε ένα μάλιστα άριστη από την πρώτη στιγμή, κάτι που μου έκανε εξαιρετική εντύπωση), αλλά μόλις τώρα με αυτά που γράφετε μου δημιουργήθηκε η απορία: πώς να με κόβουν άραγε; Σαν κρεβατοκαμαροπαίχτη ή σαν συγκροτηματοπαίχτη; God knows...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μόλις τώρα με αυτά που γράφετε μου δημιουργήθηκε η απορία: πώς να με κόβουν άραγε; Σαν κρεβατοκαμαροπαίχτη ή σαν συγκροτηματοπαίχτη; God knows...

 

Εξαρτάται τι φάτσα έχεις...

 

Τέτοια;

 

soultorn2.jpg

 

ή τέτοια;

 

tonyfgs.jpg

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου