Προς το περιεχόμενο

Eυτυχης και stereo!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτρεψτε μου να κανω μια ψιλο off topic ερωτηση, με stereo πεταλια, οπως το delay και το chorus που ανεφερε παραπανω ο chord, το σημα παραμενει stereo και οταν ειναι κλειστα ή προυποθεση ειναι να ειναι on το πεταλι?

Δηλαδη, αν εχω ανοιχτο το στερεο chorus και μετα ακολουθει το stereo delay κλειστο ομως, θα εχω stereo chorus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το αν θα είναι στέρεο σε όλη του τη διαδρομή το ίδιο το πετάλι.

 

Υπάρχουν πετάλια τα οποία παίρνουν μονοφωνικό σήμα και έχουν δυο εξόδους, μια με direct out που πάντα βγάζει το αρχικό μονοφωνικό σήμα της κιθάρας και μια με effect out, δλδ όταν ενεργοποιείς το πετάλι θα βγάζει delay out chorus out κλπ. Σε αυτά θα έχεις ψευδοστέρεο μόνο μετά το πετάλι. Παράδειγμα, το Deluxe Memory Man.

 

Yπάρχουν επίσης πετάλια, φέτες και στούντιο εφφέ τα οποία είναι σχεδιασμένα για να κάνουν διαχείριση πραγματικού στερεοφωνικού σήματος, το οποίο σημαίνει ότι έχουν δυο εισόδους (left/right) ή μια στερεοφωνική, και αντίστοιχα δυο εξόδους ή μια στερεοφωνική. Μιας και μιλάμε για πετάλια, το όντως πολύ καλό DLS Chorus είναι παράδειγμα αυτής της κατηγορίας: http://www.dlseffects.com/files/uc_ii/UII%20HookupA.pdf

 

Mπορεί δλδ να διαχειριστεί πραγματικό στέρεο σήμα, κάτι που το κάνει ιδανικό και για άλλες στέρεο πηγές όπως πχ. synths. Aς μην ξεχνάμε ότι η κιθάρα δίνει εκ φύσεως μονοφωνικό σήμα, και η μόνη περίπτωση να πάρει κάποιος στερεοφωνικό είναι στο τέλος τη διαδρομής (στα δυο μικρόφωνα που παίρνουν τους δυο ενισχυτές).

 

Τώρα, όσον αφορά στην ερώτησή σου stavrilian, ναι, πιστεύω ότι τα δυο σήματά σου θα παραμένουν ανέπαφα αν δεν χρησιμοποιείται το εφφέ, δλδ αν έχεις ένα left και right από stereo chorus και περνούν από stereo delay, αν είναι off θα πρέπει υποχρεωτικά να μην αγγίζει το σήμα σου, όπως οφείλουν να κάνουν όλα τα πετάλια και εφφέ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι delay με stereo είσοδο (όπως π.χ. το nova delay που πήρα πρόσφατα) τότε στο off κάνει απλά buffering στα 2 σήματα. Άρα παραμένει stereo.  

 

Πάντως, τα περισσότερα stereo effects για κιθάρα είναι φτιαγμένα να λειτουργούν mono--->stereo δηλαδή παίρνουν μονοφωνικό σήμα και βγάζουν 2 διαφορετικές εξόδους (που τις χρησιμοποιείς σαν stereo). Τα modulation είτε βγάζουν τη διαμόρφωση με διαφορετική φάση (π.χ. για leslie-like εφφέ) ή είναι ψευτοστέρεο όπου βγάζουν τη modulated και μια dry (όπως π.χ. κάνει το H2O).  

Τα delays κάνουν πιο "πραγματικά" stereo effects (ping-pong, pan κλπ).

Επομένως, στην περίπτωση που το stereo delay έχει mono είσοδο, εννοείται ότι πρέπει να έχεις χωρίσει το stereo σήμα του chorus πριν από αυτό και το έχεις στείλει σε δεύτερο ενισχυτή.  :)

 

(Την είδα την απάντηση του bloody_Sunday... αλλά μια και είχα πληκτρολογήσει και τη δική μου είπα να την αφήσω  :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόλαβα Χαριλατρόνιουουου!!!!!  ;D Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!  ;D :P

 

 

 

(Κλασσικά, πατάει κάποιος το "Δημοσίευση" και βλέπει την προειδοποίηση για την προηγούμενη απάντηση, και μετά σκέφτεται "Αφού κάθησα κι έγραψα, να μην το ποστάρω τώρα; Δεν βλάπτει...") Να'ξερες πόσες φορές το'χω πάθει...  :)

 

 

Aς μην ξεχνάμε ότι η κιθάρα δίνει εκ φύσεως μονοφωνικό σήμα

 

Υπάρχει εξαίρεση σε αυτό: μερικές κιθάρες που έχουν δυο εξόδους, η μια για το σήμα των μαγνητών και η άλλη για το σήμα του piezo που έχουν, πχ. η νέα Epiphone Les Paul Ultra II.

 

Eπίσης, υπάρχει μια ακόμη εξαίρεση, η συνομοταξία των πεταλιερών, όπου βάζεις μονοφωνικό σήμα (πχ. την κιθάρα σου) και παίρνεις true stereo σήμα στο τέλος (αν έχεις επιλέξει τα σωστά εφφέ, αλλιώς και πάλι mono θα πάρεις). 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι στερεο κιθαρες (Rickenbacker,GRETSCH,Gibson) που κυκλοφορησαν ηταν ..ελαφρως αποτυχημενες (εστελναν τον εναν μαγνητη στον εναν ενισχυτη και τον αλλον στον αλλον....

 

Πραγματικη "αναγκη" για  στερεο ηχο υπαρχει αν θες να πετυχεις καποια συγκεκριμενα εφε οπως το Tremolo Pan ή το Ping Pong Delay,επισης αν θες "μεγαλο" ηχο στις κιθαρες απο δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες το στερεο βοηθαει μπορεις π.χ. να παναρεις δεξια εναν Fender & αριστερα εναν VOX και να εχεις το best of both worlds καθε φορα..

 

Καποιες φορες ομως κουραζει και σε παρασερνει σε..υπερβολες οποτε θελει προσεκτικη διαχειριση και να μη ξεχναμε ποτε οτι οι περισσοτεροι κιθαριστικοι ηχοι που εμειναν κλασσικοι ηταν...mono ;)

 

Οποτε καλυτερα να χρησιμοποιουμε (η οχι) το στερεο αναλογα με το κομματι και πολλες φορες το ειδος μουσικης.. ;)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρεψτε μου να κανω μια ψιλο off topic ερωτηση, με stereo πεταλια, οπως το delay και το chorus που ανεφερε παραπανω ο chord, το σημα παραμενει stereo και οταν ειναι κλειστα ή προυποθεση ειναι να ειναι on το πεταλι?

Δηλαδη, αν εχω ανοιχτο το στερεο chorus και μετα ακολουθει το stereo delay κλειστο ομως, θα εχω stereo chorus?

 

 

Nαι μαλλον θα εχεις (εγω εχω ισως λογω 2 εισοδων ιν και 2 αουτ)

 

 

Καποιες φορες ομως κουραζει και σε παρασερνει σε..υπερβολες οποτε θελει προσεκτικη διαχειριση και να μη ξεχναμε ποτε οτι οι περισσοτεροι κιθαριστικοι ηχοι που εμειναν κλασσικοι ηταν...mono ;)

 

Ο.Κ δε λεω ,δεν ειναι και για χορταση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου