Προς το περιεχόμενο

Αρκετα με τα κουρδιστηρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... Εχω δοκιμασει αρκετα συμβατικα κουρδιστηρια στις κιθαρες μου (ηλεκτρικες,ακουστικη) και διαρκως συμβαινει το εξης τραγικο :o:

καθε φορα που χτυπαω τη χορδη μου παρουσιαζουν κ διαφορετικη ενδειξη...!!!!!!!!! (φυσικα χτυπαω τις χορδες καθε φορα με την ιδια ενταση..)

Σε συνθηκες live δε με πολυαπασχολει αυτο γιατι γενικα δεν ειμαι ψυρρας μ αυτα, αλλα intonation πως να ρυθμισω αν καθε φορα μου δειχνει διαφορετικη ενδειξη;;; κ με σοβαρες σχετικα αποκλησεις τη φορα...

 

παρακαλω μη μου πειτε σαν λυση να δωσω κανα 300euro για κουρδιστηρι..........

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειπα οτι ξεκουρδιζουν οι κιθαρες, ειπα οτι οσα κουρδιστηρια εχω δοκιμασει δειχνουν καθε φορα διαφορετικη ενδειξη...δλδ: σε 3 χτυπηματα της ιδιας χορδης _ 0,3 / 0,8 / -0,5 πχ

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν κανεις καλα,σιγουρα τα περισσοτερα μη strobb κουρδιστηρια δεν ειναι 100% ακριβη αλλα ενα intonation μπορεις σιγουρα να ρυθμισεις με αυτα ,ισως τα κουρδιστηρια που δοκιμασες ηταν εντελως της πλακας,φανταζομαι γνωριζεις οτι οταν κουρδιζουμε χρησιμοποιουμε μονο τον ΚΑΤΩ μαγνητη ετσι δεν ειναι?

 

καθε φορα που χτυπαω τη χορδη

 

τι εννοεις "καθε φορα"?ΜΙΑ φορα χτυπαμε τη χορδη και κουρδιζουμε ,αν την κοπαναμε συνεχεια φυσικο ειναι να δειχνει παλαβες ενδειξεις... 

 

 

 

παρακαλω μη μου πειτε σαν λυση να δωσω κανα 300euro για κουρδιστηρι.........

 

αν θες πραγματικα 100% ακριβεια μια ειναι η λυση

 

http://www.thomann.de/gr/peterson_vss2_strobo_stomp_2.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε κ με τον κατω μαγνητη κουρδιζω... και με μικρο καλωδιο τα συνδεω.. κ ενα καρο προγραμματα κουρδισματος εχω κατεβασει κ κουρδιζω απ το pc, κ κατοπιν αρκετης ωρας παιξιματος κουρδιζω για να εχουν καποια θερμοκρασια οι χορδες.. απ ολα κανω ο δυσμοιρος.... >:(

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω προσωπικα δεν το εχω ξανακουσει αυτο το προβλημα οποτε δεν νομιζω να μπορω να σε βοηθησω αλλο ;)

 

εγω κουρδιζω με το κουρδιστηρι της Tonelab & με ενα παλιο YAMAHA της πλακας και ειμαι οκ.

 

oταν κουρδιζεις με αρμονικες παλι "παιζουν"?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα!! εχω κ γω το tonelab αλλα για κουρδισμα το χρησιμοποιω μονο στα live.. Με αρμονικες ο δεικτης συνηθως ειναι οντως πιο σταθερος κ παρουσιαζει μικροτερες αποκλησεις σε καθε χτυπημα..

καλα μονο εγω το χω παθει αυτο!!!!;;;;;;;;

δλδ οσες φορες χτυπας πχ τη ΡΕ χορδη σου δειχνει ακριβως το ιδιο;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες το παθαινω μονο με <<φρεσκιες>>χορδες αλλα και παλι,μετα απο το απαραιτητο <<τραβηγμα>>και 3-4 απανωτα κουρδισματα, ειναι οκ.εχεις κανει κανα settαρισμα??μηπως να την πηγαινες σε εναν τεχνικο???

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σεταρισμα εδω κ καποια χρονια κανω μονος μου κ δε ψηνομα να κανω αλλου διοτι μπορει οι μαστορες να ειναι καλυτεροι κ πολυ πιο εμπειροι απο μενα αλλα σημασια εχει ποσο κ πως ασχολειται ο καθενας..........

Το προβλημα που αναφερω με ενοχλει σε συνθηκες live που κουρδιζω MUTE με το tonelab και στην ουσια κουρδιζω στα τυφλα (ή στα κουφα αν προτιματε) και οπως προανεφερα, με καθυστερει και παρα πολυ στη ρυθμιση του intonation. Με 9ρες παιζω γενικα.. Πιστευα οτι με ψηφιακο-προγραμμα tunner σε υπολογιστη θα σωνομουνα αλλα ειδικα εκει εφαγα τη μεγαλη πικρα.

Τεσπα... ισως να παρω τη γνωμη καποιου μαστορα να το δει κιολας στη πραξη αυτο που λεω και ελπιζω να μην ακουσω καμια χοντραδα.

 

ο «δεικτης» του tunner σε εσας μενει σταθερος σε ολη τη διαρκεια της ταλαντωσης της χορδης;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)Τεσπα... ισως να παρω τη γνωμη καποιου μαστορα να το δει κιολας στη πραξη αυτο που λεω και ελπιζω να μην ακουσω καμια χοντραδα.

 

2)ο «δεικτης» του tunner σε εσας μενει σταθερος σε ολη τη διαρκεια της ταλαντωσης της χορδης;;;;

 

1)νομιζω οτι πρεπει

 

2)ναι κατα 90%.με ενα μικρακι korg tuner που εχω(δεν ειναι του πεταματου,δεν ειναι και τπτ ακριβο)δεν εχω prob!!

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου