Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση LP με emu 0202


giop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αισθάνομαι λίγο άσχημα που κάνω μια τόσο "noob" ερώτηση, αλλά από την άλλη όλοι ήταν κάποτε αρχάριοι..

Λοιπόν, έχω μια emu 0202 και ένας φίλος μου ζήτησε να του ψηφιοποίησω μερικά βινύλια.

Η απορία μου είναι πως θα ρυθμίσω το "gain" ώστε να είναι το ίδιο και στα 2 κανάλια.

Πιο συγκεκριμένα, απ'ότι εχω καταλάβει πρέπει να συνδέσω τον μίκτη (τον χρησιμοποιεί αντί preamp) με ένα RCA σε διπλό μονοφωνικό Jack 1/4" (TS δε λέγονται?) καλώδιο,  στη θύρα 9 και στο κέντρο της θύρας 11, όπως αυτές φαίνονται στο σχήμα σ'αυτή τη σελίδα:

http://www.emu.com/products/product.asp?category=610&subcategory=611&product=15186&nav=introduction

Έπειτα ρυθμίζω το gain μέσω των 2 ρυθμιστικών όσο το δυνατόν πιο μεγάλο, χωρίς όμως να αναβοσβήνουν τα led που δείχνουν κλιπάρισμα. Σωστά?

Πώς όμως  φροντίζω ώστε να έχω την ίδια ένταση στα 2 κανάλια?

Γίνεται να κάνω μικρορυθμίσεις μέσω software χωρίς απώλεια ποιότητας?

Έχω διαθέσιμα τα παρακάτω προγράμματα:

http://www.emu.com/products/product.asp?category=610&subcategory=611&product=15186&nav=softwareBundle

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια ή παρατήρηση.

Γιώργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε θες την ιδια ενταση στα 2 καναλια αλλα το ιδιο gain δηλαδη την ιδια ενισχυση. ειναι λογικο δηλαδη σε ενα στερεοφωνικο αρχειο ηχου καποιο απο τα 2 καναλια να ειναι πιο δυνατο.

 

απλα θα βρεις το δυνατοτερο κομματι του δισκου και θα ρυθμισεις το gain στη μεγαλυτερη θεση που δεν κλιπαρει αλλα πρεπει να ειναι ιδιο και στα 2 καναλια ωστε να διατηρησεις τη στερεοφωνικη εικονα του δισκου.

 

μετα κανε και ενα normalization με καποιο audio editor ωστε να τα φερεις στα 0dB.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι προφανώς, το ίδιο gain ήθελα να πώ, αλλά πώς θα φροντίσω ώστε να είναι ακριβώς ίδιο? Δηλαδή αν τα ρυθμιστικά είναι στην ίδια περίπου θέση είμαι ok? Δε θέλω να είμαι ψείρας κιόλας, αλλά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος? Σκέφτηκα να γράψω ένα μονοφωνικό track σε ένα cd και να το ρυθμίσω βλέποντας την κυματομορφή, έχει νόημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α sorry δεν ηξερα κατα ποσο εισαι αρχαριος... :)

 

νομιζω οτι το ψειριζεις λιγο το θεμα  :P αλλα ναι αυτο με το μονοφωνικο track νομιζω ειναι ο ακριβεστερος τροπος...εφοσον το σημα ερχεται απο μικτη βαλε τη μια εξοδο μονο του pick up σε μονοφωνικη εισοδο και ρυθμισε τα gain για να μη μπαινεις στη διαδικασια με το CD.

 

αλλα τωρα που διαβαζω λιγο πιο προσεχτικα τις συνδεσεις στην καρτα, εφοσον χρησιμοποιεις την εξοδο του μικτη δε θα χρησιμοποιησεις το gain της καρτας.εκτος αν βαλεις το pick up κατυθειαν στη καρτα πραγμα που νομιζω δε γινεται. αν δεν κανω λαθος χρειαζεται καποια συνδεση για τη γειωση του pick up αλλα δεν ξερω και πολλα απο pick ups για να σου πω περισσοτερες λεπτομερειες.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν συνδέεται απευθείας, θέλει προενισχυτή, αν και υπάρχουν κάρτες με ενσωματωμένο turntable preamp. Γιατί να μην  χρησιμοποιείαται το gain της κάρτας? Σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιείται και σε ποιες όχι? Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, αν λειτουργεί αυτό που πρότεινες θα είναι πολύ βολικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρησιμοποιεις το gain της καρτας επειδη ηδη εχει ερθει σε επιπεδο εντασης line απο το μικτη.

 

το gain το χρησιμοποιεις για μικροφωνα και κιθαρες εφοσον εχεις hi-z εισοδο, που εχεις απο οτι ειδα.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Τώρα κατάλαβα! Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα στην κάρτα.

Οπότε, ρυθμιζω την ένταση από τον μίκτη ώστε να έρθει η κυματομορφή γυρω στα -3dB σε ένα σημείο όπου ο δίσκος έχει μεγάλη ένταση και είμαι κύριος, σωστά?

 

Edit: Αφού βγαίνει σε επίπεδο line από το μίκτη, μάλλον δεν υπάρχει καν "ένταση" ή gain στον μίκτη -και αν υπάρχει θα πρέπει να το έχω τέρμα λογικά-, δηλαδή απλά συνδέω και ηχογραφώ. Αν είναι πολύ χαμηλή η ένταση κανω normalization προαιρετικά.

Ή το έχασα τελείως? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, το αφήνουμε το edit λοιπόν ;D...

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου, τα είχα μπλέξει τελείως με τόσα μπαρμπαδέλια που έχει η emu, σκέψου να είχα και κανένα θηρίο δηλαδή...

Θα κάνω bookmark το thread για να επανέλθω με τα αποτελέσματα, ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no prob αλλα σου λεω με τα βινυλια δεν εχω και πολυ σχεση οτι σου ειπα ισχυει γενικως για ηχογραφησεις...

 

 

καλη τυχη με την ανιερη ψηφιοποιηση των βινυλιων :P :P

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου