Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ευαισθησίας Αfter Touch στο Korg M1.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Απ'ότι βλέπω, μάλλον πρέπει να καταλήγουν κάποια από τα καλώδια (πιθανόν τα δύο αριστερά) στον αισθητήρα που θέλεις.

 

Ένα από τα ρυθμιστικά πρέπει να είναι για την ευαισθησία.

Πρέπει να προσέξεις τα control voltages αλλιώς μπορεί να ξερυθμίσεις και κάτι άλλο. Μετά άντε βρες το...

 

Προσοχή. Τα control voltages είναι το σημαντικότερο, αλλιώς θα "τρελάνεις" το operating system που δεν θα ξέρει τι διαβάζει.

 

Την τελευταία λέξη όμως θα την πω όταν το δω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν δεν άντεχα άλλο και το άνοιξα.

 

Τελικά η φωτογραφία που έχω ανεβάσει παραπλανά λίγο καθώς στο αριστερό μέρος υπάρχουν 3 καλώδια αντί για 2 που φαίνονται. Αν παρατηρήσεις βέβαια καλύτερα είναι 3. (Κόκκινο Άσπρο Γκρι). Τα καλώδια καταλήγουν στον αισθητήρα ο οποίος βρίσκεται στο πάνω άκρο του κλαβιε (τελευταία οκτάβα) Τα 2 ρυθμιστικά είναι 2 ποτενσιόμετρα 10kΩ και 100kΩ.

 

Mανώλη αυτά τα 2 είναι τα κλασσικά Offset και Gain αντίστοιχα που καθορίζουν τη στάθμη ελέγχου του controller όταν αυτός δεν συμμετέχει αφενός και την ευασθησία (κέρδος) αφετέρου.

 

Τα δικά μου ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Τα έφερα στα μέτρα μου δοκιμάζοντας και στη συνέχεια έκλεισα το όργανο. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα control voltages που καταλαβαίνει η μητρική. Το έλεγξα και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Φοβήθηκα λίγο η αλήθεια είναι μήπως πειραχτούν άλλες παράμετροι που πιθανόν μπορεί να ελέγξει ο ΑΤ (πχ pitch modulation) αλλά δουλεύουν όλα διακοπτικά όσον αφορά τα όριά τους. Οπότε όλα ok και με το OS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου