Προς το περιεχόμενο

Danelectro Cool Cat pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμ, ,ενας καλος ενισχυτης αναδυκνιει τα πεταλια, λογικο να ακουγοντε τα περισοτερα καλα.

Εγω 2 απο τα γουασαμπι της ντανελεκτρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Σοβαρα αντιγραφει τα συγκεκριμενα "μπουτικ" πεταλια?

χαχα καλη φαση  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαι σκεφτεται ο diyer μεσα μου, αμα παρεις ενα cool cat, το ανοιξεις, του κοτσαρεις εναν καλο διακοπτη, του βαλεις καλυτερους πυκνωτες η και καμια διοδο αμα χρειαστει και το χωσεις σε ενα μεταλλικο κουτι....δε θα εχεις ενα πολυ καλο πεταλι με 40 ευρω?

 

I think yes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υπόθεση με τις και καλά "αντιγραφές" που έκανε η Danelectro έχει πάρει διαστάσεις υπερβολικές. Έχω συμμετάσχει κι εγώ εδώ και καιρό στο όλο πατιρντί σε αμερικάνικο φόρουμ, και είμαι σαφώς με αυτούς που κάνουν έκκληση για ψυχραιμία, που σέβονται τον κόπο μικρών παραγωγών, που υπενθυμίζουν ότι η διαφορά στα υλικά θα παίξει ρόλο όχι μόνο στην αξιοπιστία αλλά και στον ίδιο τον ήχο (ακόμη κι όταν έχουμε 100% το ίδιο κύκλωμα), και που αντιπαθούν τα ραδιοαρβύλα που διαδίδονται πιο γρήγορα κι από πυρκαγιά σε πευκοδάσος.

 

Η μόνη ομοιότητα που έχει πράγματι διαπιστωθεί είναι του Danelectro Cool Cat Transparent Overdrive με το Timmy του Paul Cochrane. H Danelectro είχε δεσμευτεί να εξετάσει το θέμα και να σταματήσει την παραγωγή του εν λόγω πεταλιού αν όντως αποδειχθεί ότι συνέβη αντιγραφή (μιας και δεν το γνωρίζουν οι ίδιοι αλλά οι κινέζικες εταιρίες που σχεδιάζουν το κύκλωμα για λογαριασμό τους), αλλά μέχρι στιγμής υπάρχει σιγή ιχθύος. Και τα δυο πετάλια είναι στο δρόμο τους προς τα χέρια μου (το Tr. Overdrive ήδη και το Timmy σύντομα) οπότε θα σχηματίσω ιδία άποψη. Από πρόχειρα κλιψ στο δίκτυο ακούγονται διαφορές, πάντως. Μικρές, αλλά υπάρχουν.

 

Από κει και πέρα, υπάρχουν ΜΗ ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΕΣ φήμες για ομοιότητα των πεταλιών που περιέγραψε ο Alter προηγουμένως. Βεβαίως, τα κοινά σημεία τέτοιων πεταλιών είναι τόσο διαδεδομένα τη σήμερον ημέρα που θα καταλήξουμε να πούμε ότι όλα τα ODs είναι κλώνοι του Τubescreamer/Voodoo Labs Sparkle Drive, όλα τα distortions του DS1/Βig Muff και όλα τα fuzz του Fuzz Face ή του Τοne Bender. Eυτυχώς, η αλήθεια διαφέρει αρκετά από αυτήν την υπεραπλουστευμένη, ισοπεδωτική και αποπροσανατολιστική άποψη.

 

Odis δυστυχώς σε SMD κύκλωμα η αφαίρεση και αναβάθμιση τέτοιων εξαρτημάτων δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχε δημοσιευτεί το λινκ και παλαιότερα κάπου εδώ γύρω, αλλά το ξαναβάζω μιας και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για το θρεντ. Είναι ριβιού από το Premier Guitar και με κλιψ: http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Jan/Danelectro_Cool_Cat_Fuzz_Transparent_Overdrive_and_Vibe_Reviews.aspx

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, που υπενθυμίζουν ότι η διαφορά στα υλικά θα παίξει ρόλο όχι μόνο στην αξιοπιστία αλλά και στον ίδιο τον ήχο (ακόμη κι όταν έχουμε 100% το ίδιο κύκλωμα), και που αντιπαθούν τα ραδιοαρβύλα που διαδίδονται πιο γρήγορα κι από πυρκαγιά σε πευκοδάσος.

 

 

+10

 

και όλα τα fuzz του Fuzz Face ή του Τοne Bender.

 

Τι? Υπαρχουν και ΑΛΛΑ FUZZ εκτος απο αυτα τα 2?!?! :o :o :o :o :o :o :o   

 

 

προφανως αστειευομαι

 

 

 

 

Odis δυστυχώς σε SMD κύκλωμα η αφαίρεση και αναβάθμιση τέτοιων εξαρτημάτων δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά...

 

 

Μπα μη το λες, δεν ειναι και τοσο δυσκολη δουλεια...μια χαρα γινεται, απλα θελει λιγο προσοχη.

Εχω πλακωσει καποια αλλα project τωρα και προσπαθω να στησω και ενα hifi οποτε no time and no money, στο μελλον παιζει να το επιχειρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σκεφτεται ο diyer μεσα μου, αμα παρεις ενα cool cat, το ανοιξεις, του κοτσαρεις εναν καλο διακοπτη, του βαλεις καλυτερους πυκνωτες η και καμια διοδο αμα χρειαστει και το χωσεις σε ενα μεταλλικο κουτι....δε θα εχεις ενα πολυ καλο πεταλι με 40 ευρω?

 

I think yes...

 

Πάντως στη σειρά cool cat τα ηλεκτρονικά στεγάζονται ήδη σε μεταλλικό κουτί. Τα ποτενσιόμετρα είναι λίγο αστεία, ομολογουμένως...

 

Και επίσης, ειδικά για το transparent OD, επειδή δεν υπάρχει πλέον στην καταπληκτική τιμή που το είχε ο Thomann, μάλλον θα δώσεις αρκετά παραπάνω από 40 ευρώ για την μετατροπή που λες... Φυσικά για την εμπειρία και το "γαμώτο" σαφώς αξίζει να το κάνεις!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης, ειδικά για το transparent OD, επειδή δεν υπάρχει πλέον στην καταπληκτική τιμή που το είχε ο Thomann, μάλλον θα δώσεις αρκετά παραπάνω από 40 ευρώ για την μετατροπή που λες... Φυσικά για την εμπειρία και το "γαμώτο" σαφώς αξίζει να το κάνεις!  ;)

 

Κι όχι δεν υπάρχει μόνο στην ωραία τιμή του Θωμά αλλά μάλιστα και... καθόλου: http://www.thomann.de/gr/danelectro_cool_cat_transparent_overdrive.htm?sid=d49cfb9c006d835b1c9e8f4fc48d402f

 

Yπάρχει μια περίπτωση να είναι η αρχή της απόσυρσής του. Σε άλλα ονλάιν μαγαζιά το βλέπω πάντως, συνήθως σε backorder. Eγώ το έχω παραγγείλει από τον Ντιβή εδώ κι ένα μήνα αλλά του ζήτησα να κάνει match την τιμή του Θωμά που ήταν χαμηλότερη... όπερ και εγένετο. Μετά ο Θωμάς το έβγαλε από τον κατάλογο. Η πλάκα είναι ότι δεν το έχω παραλάβει ακόμη γιατί η παραγγελία μου από τον Ντιβή περιλαμβάνει κι άλλα που'ρχονται με παπόρι απ΄το Αμέρικα, και η αποστολή τους θα γίνει μια και καλή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως TGL ανεβασε τις τιμες του ο Θωμας, αλλα εγω προσωπικα επειδη ζω εξωτερικο σε μεταχειρισμενα τα βρισκω ευκολα με 10-15 λιρες. Aλλα και απο Θωμα τα περισσοτερα coolcat ειναι στα 20-30 ευρω. Οποτε η μετατροπη γινεται με 40-45 ευρω συνολο (δε μετραμε μεταφορικα καθοτι αγοραζονται πανω κατω στα ιδια λεφτα και απο εδω). Και το κουτι μεν μεταλλικο αλλα εμενα μου φανηκε λιγο αστειο, ασε που αλλαγη διακοπτη και ποτενσιομετρων μπορει να δημιουργησει χωροταξικα προβληματα.

 

Παρεπιπτοντως πριν απο μερικους μηνες το guitarist εδινε ενα cool cat με καθε νεα συνδρομη, νομιζω ητανε το OD ή το τρεμολο, δε θυμαμαι να πω την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε εξελίξεις στο θέμα των φημολογούμενων αντιγραφών διάσημων πεταλιών από την Danelectro στη σειρά Cool Cat... στην Gear Page έχει δημοσιευτεί εδώ και καμιά βδομάδα το εξής από κάποιον που φέρεται ως ένας από τους διευθυντές της εταιρίας. Τα ποστς εκεί πέρα δεν τα διαβάζω πια επειδή την έχω σιχαθεί την όλη ιστορία, αλλά σκέφτηκα ότι για την πληρότητα του θρεντ εδώ αξίζει να παρατεθεί:

 

Since my last post, my engineer friend has been working diligently on the Cool Cat circuit revisions. The Transparent Overdrive has been his first priority. Over the past month or so, he has come up with his own design for that model which is quite different than the Tim, and not like anything else we are aware of. I listened to it again yesterday and it is good, but some more tweeks are needed. Once this circuit is finalized and a new PCB is designed, we will produce a pilot run. From that pilot run quantity, we will make some beta test samples available. At that point we will discontinue production of the old model and begin production of the new design.

 

Our intention is to complete the design for the Transparent Overdrive soon and then one by one redesign and improve each model in the Cool Cat line. Each time we finish a design I will endeavor to provide an update.

 

 

Best regards,

Steve

 

Danelectro

 

Eπομένως ίσως έχουμε την αρχή της απόσυρσης της πρώτης έκδοσής τους και μια προσεχή παραγωγή νέας. Το προηγούμενό του ποστ (το οποίο απαντάται με το ανωτέρω) και ο χαμός που ακολούθησε (ένας από τους πολλούς γιατί για όσους δεν ξέρουν, σε εκείνο το φόρουμ αν ένα θέμα δεν συζητηθεί ταυτόχρονα σε 4-5 θρεντς είναι γρουσουζιά) βρίσκεται εδώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου