Προς το περιεχόμενο

Setup σε Gibson Les Paul Standard


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν τις τελευταίες μερες παλεύω με το setup - αλλά έχω προβλήματα και αντί να παίζω, μετράω γωνίες και reliefs κτλ.. :(

 

διάβασα και το άρθρο του Superfunk σχετικά με το setup http://www.noiz.gr/index.php?page=Setup, αλλά έχω μερικές απορίες..

 

- βάζω το καποτάστο στο πρώτο τάστο και πατώντας το 14ο μετράω την απόσταση από το κάτω μέρος της χορδής μέχρι το πανω μέρος του τάστου, σωστά?  σε αυτήν την απόσταση πρέπει να περνάει μια thin πένα 0.50mm??το θέμα είναι ότι η κιθάρα έχει τρελό curve στην ταστιέρα..όπως παίζεις δεν φαίνεται, αλλά αν πας να μετρήσεις, φαίνεται πάρα πολύ..

 

- κάτι άλλο..παρατηρώντας την κιθάρα όπως παίζεις κοιτώντας τις χορδές από την Ε στην e, παρατήρησα ότι το ύψος των χορδών δεν είναι ίδιο, δλδ η A και η B είναι λίγο πιο ψηλά και η G είναι λίγο πιο χαμηλά από τις άλλες...να σημειώσω ότι το σημαντικότερο πρόβλημα με buzz το έχω στην G, σε όλο το μήκος της ταστιέρας..στις άλλες όχι τπτ σημαντικό, αλλά ακόμα έχω ψηλό action..

 

για πείτε καμιά γνώμη, γιατί αρχίζω και απελπίζομαι και δεν θέλω να την πάω σε κάποιον, να την φτιάξει και μετά από 6 μήνες να θέλει πάλι setup και να μην ξέρω τι να κάνω πάλι.. ::)

 

στόχος είναι το χαμηλό action με λίγο έως καθόλου buzz...(έτσι όπως την είχα πάρει δλδ, αλλά πως το ξανακάνω αυτό?..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν η κιθαρα εχει curve τοτε με το truss rod πρεπει να σφιξεις το μπρατσο ισιωνοντας το (εννοειται οτι οσο πιο ισιο μπρατσο εχουμε τοσο πιο χαμηλο action μπορουμε να πετυχουμε)

 

τα σελακια της γεφυρας πρεπει να ακολουθουν το radius του μπρατσου αρα ειναι φυσικο οι χορδες να μην ειναι ολες στο ιδιο υψος (οι δυο μι πρεπει να ειναι χαμηλοτερα απο τις αλλες ,η λα και η σι λιγο ψηλοτερα και οι ρε & σολ υψηλοτερα απο ολες, κατεβασε απο το internet  ενα 12αρι radius gauge και ρυθμισε συμφωνα με αυτο τα σελακια των χορδων. 

 

σιγα μη θελει σεταπ καθε 6 μηνες η κιθαρα σου....αν ρυθμισεις σωστα το intonation & τo radius των χορδων το πολυ πολυ να ελεγχεις καθε μηνα το relief του μπρατσου (εγω εχω να κανω...πληρες σετ απ στις κιθαρες μου ....10 χρονια...και ειναι ολες "τζαμι" σε μερικες μαλιστα ουτε το μπρατσο δεν εχω ξανα-ρυθμισει :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να την πας για ένα καλό setup ώστε τουλάχιστον να έχεις μια καλή κατάσταση για reference, και μετά όποτε ξαναχρειαστεί παίζεις και μόνος σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γνώμη μου είναι να την πας για ένα καλό setup ώστε τουλάχιστον να έχεις μια καλή κατάσταση για reference, και μετά όποτε ξαναχρειαστεί παίζεις και μόνος σου. ;)

 

λοιπόν την πήγα για setup, μετά τέλειωσα την εξεταστική, πήγα στο Παρίσι μια βδομάδα :P...και.......αφού τα τέλειωσα όλα.....είπα να ασχοληθώ πάλι σήμερα...λοιπόν, καλύτερη είναι από πριν, με τις μεγάλες χορδές να δίνουν περισσότερο όγκο και να τρίζουν λιγότερο, αλλά λίγο buzz έχει ακόμα...το πρόβλημα όμως είναι στην Σολ (G) χορδή...τρίζει υπερβολικά και ανοιχτή η χορδή..παρατήρησα λίγο το ύψος της σε σχέση με τις άλλες και όντως είναι πιο κάτω...πως μπορώ να την σηκώσω λίγο μόνο αυτήν την χορδή στο tune-o-matic?

 

plz help... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται ότι το slot της ΣΟΛ στο nut κόπηκε πολύ βαθιά. Πιθανές λύσεις δεν ξέρω εκτός από αλλαγή του nut και πιο προσεκτικό κόψιμο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αλλάξω το nut? :o....δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο στην γέφυρα να την σηκώσω λίγο την χορδή πριν κάνω το ότιδήποτε άλλο?

 

thanks πάντα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όντως το nut, πιστεύω πως ότι και να κάνεις απ'τη γέφυρα δεν θα δεις άσπρη μέρα μιας και το πρόβλημα είναι στην άλλη άκρη της χορδής. Δεν σου ανέφερε τίποτα ο τεχνικός για το nut όταν την παρέλαβες;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις ξεχωριστά το ύψος των χορδών σε κιθάρα με tuneomatic, δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο αν όλα τα άλλα (nut, setup) είναι οκ.

 

Σωστά εμίλησε ο σύντροφος Jasemeister.

 

index.php?action=dlattach;topic=156045.0;attach=3652;image

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ...όχι δεν μου είπαν τίποτα για nut...η κιθάρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από πριν, αλλά υπάρχει πρόβλημα με την Σολ...αν είναι nut που να την πάω? για service την πήγα στον Κοσμά στο Μαρούσι(αν το ξέρει κανείς..) γιατί μένω κοντά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου